
porovnani klimatizaci - mobilni/nastenna
Dobry den,
chtel jsem se Vas jen zeptat na porovnani klimatizace mobilni vs nastenne (split).
Momentalne mame doma tuto mobilni klimu (uvadi se vykon 3,5kw):
2teAvhG
a chceme ji zamenit za klasickou nastennou jednotku (vnitrni a venkovni - split):
2vhiykg
i tato splitova, ktera nam byla navrzena firmou ma vykon 3,5kw.
resim problem, ze ta mobilni vychlazeni prostoru nezvlada a jsem na pochybach, zda splitova se stejnym vykonem zvladat bude.. nemelo by to byt tak, ze budou stejne vykonne? nebo plati nejake pravidlo, ze mobilni (byt se stejnym vykonem) je mene vykonna nez splitova?
co si o tom myslite? je realne, ze split zvladne vychladit mistnost kdyz mobilni o stejnem vykonu ne? Dekuji za nazory.
jestli mobilní byla "tak tak", tak splitová o stejném příkonu bude určitě stačit.
Neplést si výkon a příkon.
Lepší bude i díky uvědomění si samotného principu funkčnosti mobilní klimy - část vzduchu z místnosti odebere a vyfuní ho horký ven, ovšem silou si "fukama ve dveřích" nasosne zase teplý vzduch zvenku. Splitová chladí bez nutnosti cokoliv si přisávat a tak se nesnižuje její účinnost.
Jestli ti tu splitovou doporučila odborná firma, tak jí věř. Pokud to nebude stačit, budou to muset na vlastní náklady opravit.
Spíš bych doporučil zvážit, zda v místnosti, kde bude klima, budete dlouhodobě přebývat nebo dokonce spát a jestli je v ní "dokonalé ticho" nebo je třeba rušena hlukem z ulice, přilehlou hospodou atp. Do tichých prostor, kde se spí, bych zvážil instalaci o stupeň výkonnější klimy. Může pak v noci běžet v nejúspornějším a téměř neslyšném režimu. I když jestli jste třeba spali při mobilní klimě, tak jakákoliv splitová vám bude připadat tichá. :)
dekuji za vsechny nazory. nechavame si jeste nacenit 5kw, pokud by rozdil v cene byl prijatelny, urcite pujdeme do vykonejsi.. jde o prostor obyvaku, cca 7x6m a vyska stropu 5m s tim, ze je tam sikma strecha pod uhlem 45%.. na 70% jizni steny jsou okna a zbytek jizni steny je resen sadrokartonem s mizernou izolaci.. to s tou mizernou izolaci plati i o zminene sikme strese, v zime dik tomu unika velke mnozstvi tepla v lete se strecha rozehreje a jde teplo dovnitr..
Tak v první řadě ti doporučuju řešit izolaci, protože topíš a klimuješ pánubohu do oken.
Dělená má vždy větší účinnost! Stejný příkon, vyšší výkon!
Určitě splitovku.Veškeré tepelné a zvukové děje se odehrávají venku a v místnosti bude max. tak lehce vrnět ventilátor.
Osobně máme Wiessmanna, příkon při chlazení 0,3-1,3 Kw a topení 0,6- 1,5 Kw .Výkon chlazení 3,6 Kw topení 3,8.
Mobilní klimatizace je tak někde do kanclu, ne na chlazení obýváku.A cpát nějaký tepelný rukáv do pootevřenýho okna taky nic moc.Sekat díry do zdi pro odvodní hadici kondenzátu a teplého vzduchu taky žádná výhra.
Splitovku umístíte na zem, pod střechu, na zeď.A vedete jen dvě trubičky pro chladivo, jednu dírku pro kondenzát a komunikační kabel.
Těch cca 5000,- až 10000,- rozdílu bych investoval do zvýšení izolace místnosti. Existují venkovní žaluzie, šikmina se také určitě dá izolovat tepelně, tohle je topení a chlazení plátěného stanu.
Rozdíl je v principu odvodu a přívodu vzduchu.
Mobilní rozdělí vzduch na teplý a studený. Teplý letí trubkou ven, studený fouká do místnosti. Tak je to OK. Ale, aby mohl teplý ven, musí do místnosti přijít jiný vzduch. Který? Z okolních prostorů. jak je ten vzduch teplý? Kolik má stupňů? Takže jen kolotoč vzduchu.
Pokud je venkovní, do místnosti fouká jen studený vzduch, který se nasává venku a chladí se.
Odpověď na Váš dotaz, ano zvládne to.
splitova nenasava vonkajsi vzduch ale vnutorny (ten uz ochladeny ochladzuje este viac), preto je x-krat efektivnejsia.
mm, rozumím Vám dobře, že klimoška nasaje z místnosti kbelík vzduchu, 2/3 ochladí a 1/3 vypustí teplý ven?
Ne, u splitovek se vzduch z místnosti prohání přes výparník vnitřní jednotky, a tím je ochlazován. Celý princip funguje jako u lednice - tam se vzduch uvnitř také nemění (pokud někdo neotevře dveře). Výparník uvnitř ochlazuje, kompresor venku hřeje --> termodynamickým zákonům je učiněno zadost.
edit: a přenos tepla zajišťuje uzavřený okruh (opět stejně jako u lednice) plněný nějakým inertním chladivem.
Je to stejný jako když pustí klimu v autě a uzavře přívod vnějšího vzduchu (tedy zapne cirkulaci vniřního).
Děkuji za vysvětlení.
Pisal som o splitovej, t.j. tej drahej co ma oddelenu vonkajsiu a vnutornu jednotku, co chce tazatel kupit. Tam ostava vzduch tam kde je, studeny ostava dnu, teply ostava von, nijak sa nemiesaju ani nejde vzduch ziadnym smerom cez stenu. Preto to funguje dobre.
Monobloky (tie lacne z bauobchod cinska hadica von) miesaju vzduch jak pride, preto mu to nefunguje. Niekto sa ale necha oslepit kilowattmi na nalepke, a nepozera ze o com to je, a potom sa divi ze 4kW a nic.
(inac ja mam tiez len cinsky monoblok len zo srandy, ale to je fakt len na hodku co si to pustim do malej miestnosti pretlakom z inej miestnosti ten studeny vzduch chvilu na seba apod, a necakam ze to bude fungovat normalne jak klima. Mozno to raz prerobim na 2hadice ale nechce sa mi uz je zas zima :D).
MM, asi Vám budu připadata jako natvrdlý, ale nepochopil jsem to.
V místnosti je vzduch, jak píšete, tak: "studeny ostava dnu, teply ostava von". Takže teplý jde ven, aby nenastal v místnosti podtlak, tak ten teplý musí být nyhrazen jiným vzduchem. Kterým?
Děkuji
Teply nejde ven. Cez stenu neprechadza ziaden vzduch, len niekolkomilimetrove trubicky s kvapalinou. Vzduchy ostavaju vsetky tam kde su.
( - plati pre "split" systemy, to su tie spravne)
Tu su trochu rozpisane vsetky typy
http://www.cmc-heating.cz/poradna/klimatizace/typy -konfiguraci-klimatizace/
obrazok u splitov je trochu nestastny tie cervene sipky na obrazku maju byt ohnute o 180° aby bolo jasne ze ten vzduch nejde cez stenu ale v tej jednotke sa otoci a ostane tam kde bol. Cez stenu idu len trubicky s chladiacou kvapalinou.
Teď Vám již rozumím, mne jen zmátlo, že teplý vzduch jde ven.
Díky...
Přesně tu LG provozuji v RD víc jak rok. Ano, bude stačit i s rezervou. V létě s ní chladím, na podzim a jaře topím. Velice povedená věc, pokud by jsi měl nějaký dotaz, klidně odpovím.