Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Horký konec kabelu od el. kamínek

Ahoj, na chalupě máme el. kamínka a po nějaké době je konec kabelu u zásuvky celkem horký. Kabel jsem rozebral a vzhledem k tomu, že licny na konci byly černé, tak jsem ho raději celý vyměnil. Pokud i nadále bude kabel horký, tak už mě napadá jedině vyměnit zásuvku (vše je správně dotažené). Je ta teplota kabelu normální (kamínka mají celkem vysoký příkon - 2000W) nebo je někde problém?

Nejsem přímo elektrikář, ale co já měl různá kamínka, tak originál kabely byli zalitý v celku a nešli rozebrat. Můžeš tam mít slabý kabel, který se může přehřívat. Ja tohle sleduji u vysavače Míle, že mi od výroby taky koncovka hřeje a to ve všech zásuvkách. Tak bych řekl, že mírné zahřátí je v pořádku.

Jaké napětí je potom u takového přístroje na motoru, když se proud tahá přes takové "nitě". U jedné čínské 5m prodlužovačky jsem na konci u zásuvky naměřil sotva 200V, připojen byl 2kW přímotop, který sice není doporučeno připojovat přes prodlužku, ale i tak je to zajímavé. Podle mne ty vodiče neměly ani 0,75mm2...

Tak to by ma vobec neprekvapilo, obycajny sietovy kabel k PC byval kedysi standardne 3x1,5mm2, potom to zmensili na 3x0,75mm2 a naposledy co som jeden taky kabel kupoval tak mal zily 3x0,5mm2 a nejaky normalny slusny kabel uz ani nejde zohnat, pretoze vsade predavaju ten isty cinsky brak.

Z mé zkušenosti se kabely zahřívají a když si člověk koupí třeba cívku, tak se musí při používání rozvinout, aby se nepřehřála tepelná pojistka. Spíš otázka je, jak moc se může kabel ohřát a je to v pořádku. Krom toho, na zahřátí kabelu nemá vliv zásuvka. ta má maximálně vliv na koncovku.