Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak spínat reflektory triakama?

Poradil by mi prosím nějaký hodný člověk, jak bych mohl spínat Led reflektory (220/50W), které mají v sobě měnič na cca 30V pro ledky pomocí tyristorů nebo triaků?? Relátka mi zůstávají lepit a reflektory pak stále svítí. Ovládací napětí mám 5V. Moc předem děkuji všem za jakou koli radu, s triakama jsem nikdy nepracoval. Michal.

Jestliže kontakty relé jiskří při proudu menším než 300mA a napětí 230V tak, až se přilepí znamená to, že je buď použito nevhodné relé - tedy relé pro příliš malé proudy, napětí nebo relé konstruované pro spínání stejnosměrného proudu - nebo zátěž není charakteru činného odporu nebo kombinace obojího. Počítej s tím, že pokud relé nahradíš triakem může zátěž, která způsobuje fázový posun zabránit rozepnutí triaku a budeš tam, kde jsi nyní. Jelikož nemáš tušení jak je onen měnič konstruován budeš možná muset experimentovat, začal bych hledáním vhodnějšího relé.

"... nebo relé konstruované pro spínání stejnosměrného proudu..." - zkusil jste přerušit větší ss. proud? Pročpak se u mechanických kontaktů uvádí střídavé provozní napětí při stejném přerušovaném proudu vyšší než stejnosměrné?

Problém je, že zátěž má nejspíše na výstupu usměrňovače filtr začínající kondenzátorem a bez patřičného opatření, proto nárazový proud při zapnutí je MNOHEM větší než je provozní. Takže buď použít vhodně dimenzovaný elektromechanický spínací prvek, nebo triak spínaný v nule moc3041-GES05100322.html + triak, https://www.ges.cz/cz/polovodicove-rele-sharp-s202 s02-GES05700124.html.