Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prohloubení studně

Dobrý den, omlouvám se za předchozí příspěvek, neuvědomil jsem si, že by to mohlo být bráno jako reklama.
Prosím tedy o radu. Chci prohloubit studnu 6,5m o jeden metr.Nechci podkopávat stávající betonové skruže, ale uvažuji po vykopání vsunutí PLASTOVÉ skruže o průměru menším o 10cm.
Nemáte zkušenosti s tímto způsobem a s plastovou skruží? Navrtávají se do ní z boku otvory? Nedeformuje se? Studna je v jílovité půdě. Děkuji za Vaše zkušenosti.

Jak vysoko máš hladinu?
Začal bych se silným kalovým čerpadlem. Tím myslím vyčistit studnu.
Čerpadlo jíl, písek a drobné kamínky vytáhne. Uvidíš jak silný je pramen a nepotřebuješ povolení od vodníků.
Pokud budeš pod poslední skruží a pramen bude slabý má význam kopat.
Jen pozor při kopání na sousední studny ve svahu do kopce(pokud bydlíš ve svahu a máš tam sousedy) abys jim "nevzal" vodu.
S plastem nemám zkušenost.

Betonove skruže nemajú otvory, takže ani plastova ich nemusí mať.
Voda vyráža zo spodu.Ale určite by sa plnila rýchlejšie keby mala otvory ale by to bolo na úkor pevnosti plast.skruže.
Ja rozmýšlam tiež na prehlbení.Studňu mám 6m ,vyška vody sa pohybuje od 50 do 90cm.
Dám ju prehlbiť takto.
Vrtákom, priemer väčší ako 40cm dám vstrede studni vyvrtať dieru dlžky ako sa rozhodnem 2-4-6m.
Plastová rúra s priemerom 40cm sa navrta a vsunie do vyhlbenej diery.Hotovo.
Takto sa to robí pomerne jednoducho a rýchlo.(určite sú aj iné spôsoby)
Problém niekedy je zohnať takú partiu čo to robí.
U nás to robia 1m - 20 euro samozrejme + materál.

PS.
Za cely svoj život som nezaznamenal že by sa niekto kto si ide kopať studňu zaujímal či niekto v studni stratí vodu alebo nie.
To by rodinné domy boli bez studní.
A je to velmi ťažko dokázatelné.Pretože aj podzemné prúdy si menia svoje toky.
Sused mal 15m studňu 12rokov v nej mal 6m vody. Teraz má 1,5m a nikto na okolí studňu nekopal ani neprehlboval.Proste mal smolu.Zmenil sa spodný tok vody.Studniari majú na to určité pomenovanie.

Díky za rady. Fade - ta cena co píšeš je zadarmo. Mě se v podstatě ozvala pouze jedna firma, dělá to obdobně jak píšeš. 50 cm trubka do středu studny. Cena 3000 materiál, 7 000 práce za 1 m hloubky. Když vezmu objem válce -průměr 0,50 X 1 m tak to za 10tis. Nic neřeší. Takže koupím plastovou skruž 70-80cm 1m výška za 3000 a budu kopat sám.

30cm průměr, asi 70 do hloubky. Dělal jsem jich šest kvůli plotu. Jediné omezení byla délka ruky kvůli vytahování zeminy lopatkou. 50 cm bych mohl vsunout obě ramena, takže na nějaký metr a půl bych se dostal.

Ešte v nedávnej minulosti sa studne bežne kopali ručne a za dva dni bola vykopaná na 8 metrov.Vykopala sa sa tak na 1,5 metra vložili sa skruže a potom sa dookola podkopávali a svojou váhou klesali a na vrch sa pridávali postupne skruže.Už hotovú studňu sa nedá už strojovo vrtať,lebo vrták nemá už bočnú oporu po celej dĺžke.Dá sa vrtať len dole ručne.Kopaním sa dá prehlbiť ručne ako aj strojovo na menší priemer.Napr. ak máte metrový priemer,tak vám ju prehlbia na priemer 70 cm a to takzvaným drapákom na studne.http://bagry.cz/var/ezwebin_site/storage/images/ba zar/nabidky/prislusenstvi/drapak_na_studny/2665300 -1-cze-CZ/drapak_na_studny.jpg

Nikdo tady nenavrhnul podkopat spodní skruž a zase přidávat skruže shora - to asi takhle nejde, protože ty stávající skruže už jsou "vrostlé" do zeminy a neposunou se směrem dolu?
Jak hluboká studna by se ještě posunula (3m, 4m)?
Nebo to nikdy nejde?
Za jak dlouho skruže zarostou do zeminy (kolik víkendů lze studnu prohlubovat), když se to nestihne za dva dny jak někdo píše výš?

Studna je po dokonceni nahore zatesnena, minimalne horni skruz ci dve. Takze jakakoliv dokoncena studna je dale neprohlubitlena podkopavanim. To "vrustani" skruzi do zeminy taky bude mit svuj vliv, ten ale bude hrozne zavislej na tom cim ta studna vede - ono takova studna v rostlej skale by se asi dala nechat i nevyzkruzena.