Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rada ohledně střechy

Dobrý den , prosím o radu ohledně střechy , mám na střeše OSB s perodrážkou momentálně pokryté thérákem a chci na to dát trapézový plech , můžu dát ten plech přímo na ten thérák nebo je nutné udělat pod ten trapéz ještě rastr z latí nebo alespoň prken z důvodu kondenzace a podobných záležitostí , moc děkuji za případné rady

Předmět Autor Datum
Plech je nutné odvetrávať, polož na late morené asfaltovým penetrákom Alp. Ešte pridaj na térovú lep…
Nuda 11.04.2017 18:43
Nuda
Musíte dát rastr, aby upevnění plechu nedělal díry do téráku. Odvětrání mezi plechem a střechou je n…
milan.cukrar 11.04.2017 18:55
milan.cukrar
Můžeš dát plech přímo na OSB (mezi OSB a plechem by měla být k tomu určená folie, aby nevznikal rosn…
uličník 12.04.2017 19:41
uličník
Díky za radu , je to střecha na menším rodinném domku , no to OSB je sice na kontralatích které jsou…
kazan1276 12.04.2017 22:00
kazan1276
Plech je najhoršie možné riešenie aj v prípade, ak je obojstranne poplastovaný lebo sa na ňom tvorí…
Nuda 13.04.2017 09:46
Nuda
Opět musím podotknout, pokud něčemu nerozumíte, neraďte. Mě osobně je jedno, co píšete, ale jsou tu…
uličník 13.04.2017 21:29
uličník
A co poradil špatně? Já s tím plně souhlasím.
Rce 14.04.2017 00:45
Rce
Co poradil špatně? To že pod plechem se musí vytvářet přirozený průvan. Falcovaný plech se běžně dáv… poslední
uličník 14.04.2017 23:34
uličník
Teoreticky by mohlo stačit, pokud jedinec, co to bude dělat, udělá vše jak má. Ale kde máme jistotu,…
uličník 13.04.2017 21:22
uličník

Můžeš dát plech přímo na OSB (mezi OSB a plechem by měla být k tomu určená folie, aby nevznikal rosný bod a desky nehnily) za předpokladu, že pod OSB je odvěrtávací mezera. Takže skladba by byla následující:
Krokev, folie, kontralať, OSB, folie, plech. Pokud se jedná jen o nějaký venkovní přístřešek, tak nemusí být ani kontralať a spodní folie. K čemu vlastně slouží ta střecha?

Díky za radu , je to střecha na menším rodinném domku , no to OSB je sice na kontralatích které jsou na krokvích ale žádná fólie pod tím OSB není akorát ten thérák z vrchu na OSB , takže ten thérák jako záchytná fólie mezi OSB a plechem asi nestačí co ?

Plech je najhoršie možné riešenie aj v prípade, ak je obojstranne poplastovaný lebo sa na ňom tvorí prirodzený kondenz vodných pár aj v prípade, ak je uchytený na neobývanej stodole z dôvodu tepelnej vodivosti metalu. Vysoký rosný bod v závislosti od podnebia.

Pod plechom je nutný vytvoriť tzv. prirodzený prievan s odvetrávaním na dvoch koncoch. Prístupy vzduchu zo spodného okraju (čo tvorí samotný profil plechu) a odvod z horného hrebeňa po celej dĺžke, minimálne otvormi s rozostupom každých 50cm.

Najviac budú trpieť hranoly (late) v mieste úchytov plechovej krytiny. Zrejme pozinkované vruty s plochou hlavou doťahované na šesťhran kľúč. Preto je dôležité morenie suchých hranolov. Použi na late borovicu ak máš možnosť (obsahuje hodne živíc, pôsobí ako konzervant aj proti hmyzu). Smrek nie je drevo, ale "papír", nevhodné. Prípadne na slnku smrekové hranoly vopred máčať v moridlách a na záver, už na streche, natrieť late asfaltovým penetrákom Alp. V opačnom prípade sa ti late v priebehu pár rokov "vysypú" prežraté červotočmi a zhnité drevomorkou a krytina ti pri poryve vetra uletí na susedovu parcelu.

Co poradil špatně? To že pod plechem se musí vytvářet přirozený průvan. Falcovaný plech se běžně dává na prkenný záklop. Samozřejmě musí tam být separační vrstva. (třeba 3 mm lepenka) Dřevo není potřeba natírat ničím. Proboha hlavně ne asfaltovým penetrákem. To že tu jsou většinou kutilové, neznamená, že se tu musí radit prasárny. NA dřevo patří nátěr určený pro dřevo a ne na beton. Dnes se už nepřichytávají plechy šroubem se šestihranou hlavou, ale jsou na to speciální vruty, které se samy zavrtají do plechu a mají na sobě rovnou klobouček s těsněním. Ale s jednou věcí souhlasím. Plech je nejhorší řešení na střechu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru