Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Z coho a ako sa robili tieto podlahy?

Zdravim,

zaujimam sa o starsie stavebne postupy a techniky z cias, ked sa nedalo vsetko kupit hotove.

Vedeli by ste mi popisat z coho a ako sa robili tieto stare podlahy? Myslim tie co su napriklad v cca 50 rocnych bytovkach na schodisku a chodbach, ten akokeby vybruseny, dnes uz do hladka vyslapany beton. Podobne podlahy som videl aj v starsich nemocniciach, roznych kulturnych domoch atd. Vyzeraju ako z jemneho kameniva, pripadne poteru, nechce sa mi verit, ze za sociku by si dal niekto tu namahu a pracne lestil beton...

Dakujem

Koukám, jsou tu vesměs mladíci, kteří nepamatují xylolit. Byly to podlahy z bůhvíjakého sajrajtu, mám takový dojem že nezanedbatelnou součástí byl i asbest, rozdrcené staré hadry a podobné neřádstvo. Vše nadrobno namleté a spojené nějakým lepidlem - epoxid v té poválečné době asi ještě nikdo nevymyslel. Každý týden to babička voskovala leštidlem na parkety a kupodivu celá ta hrůza byla docela odolná proti poškození a na rozdíl od betonu, nebo terasa (či teraca) byla teplá.

To víš, že to pamatuju. Ale azbest se do toho nedával, cpala se tam organická plnidla, většinou dřevěné piliny, možná i ty handry.

Je to hmota vzniklá sloučením rozemletého páleného magnezitu a chloridu hořečnatého s přidáním jemnozrnných, v převážné míře organických, plnidel a barviv. Nanášela na podkladový beton, na cihelný podklad či na dřevěnou podlahu. Povrch se upravoval xylolitářským olejem a zaleštěním vosky.

Ahojky chlapci :) do nedávna jsme to dělali v práci protože z tohodle Teraca se dělají jak podlahy tak hroby. Jednoduše řečeno je to na jemno rozdrcený bílý a černý mramor smíchaný s obyčejným cementem! Takže Teraco seženete skoro v každém stavebnictví a cement taktéž ;)