Jak napájet tři jednoduchá zařízení z jedné baterie tak, aby nebyly spojeny
Dobrý den, poraďte mi prosím někdo, odkaz viz níže.
Samobliky ne-e.
LEDky úmyslně nemají předřadný odpor. I když se zařadí, problém přetrvává.
Polovodičové diody na vstupu napájení, "tvrdý zdroj", filtrační kondenzátor 4700 uF - nepomáhá.
Jediné, co pomáhá je napájet všechny obvody samostatně z nezávislých zdrojů, ale to mi znemožní další konstrukci.
https://www.poradte.cz/elektronika/21954-blikace-s e-ovlivnuji.html
Napadá mne něco takového
dc-dc-menice-do-dps
ale zkušenosti s tím nemám.
Tyto DC/DC měniče fungují nad očekávání dobře. Problém je, že nemají zpětnou vazbu, tudíž vstupní napětí přímo úměrně ovlivňuje výstupní. Ovšem na tuto aplikaci je to buřt. Nevyužiješ tu ani hlavní výhodu a to galvanické oddělení. Ještě poslední poznámka - bral bych je u firmy TME, mají je tam daleko levnější - GME asi nad cenou moc nepřemýšlelo, brutálně přestřelený ...
Yardo, dík.
Vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje.
Nepotrebujes ziaden DC menic, staci urobit ten blikac nedementne, t.j. aby nezavisel na napajani.
Bud tak ze rozhodujuca uroven je oproti GND a ne jak tam teraz je oproti +, alebo tak ze sa pouzije IO 555 alebo OZ apod.
"555" - stejný problém.
Tak to mas ale potom blbe zapojenie (alebo tam kdesi tahas draty spolu a sa na nich indukuju pulzy a nemas to odrusene potom aspon RC clenom apod)
Tu baterku davas do skratu v zopnutom stave, D1-T1-D2, to je uplne na hlavu zapojenie, zle. Preto tam asi aj to napatie kolise jak svina. (A LED sa do par hodin pravdepodobne znici, ptz neobmedzujes prud, a cim tvrdsi zdroj tym vacsie pecky dostava ta LED).
inac tvoj problem vyriesis pravdepodobne ak das kondenzator napr. 100nF alebo viac keramicky paralelne k R1, ale potom by som do serie s LED dal urcite aspon 10ohm odpor.
A k C1 by som dal paralelne tiez keramicky 100nF alebo viac. Elektrolyt samotny nemusi byt optimalny.
Ale ja by som to robil uplne inac to zapojenie, nepaci sa mi toto (ked to maju byt len zablesky tak predsa mozem nabijat trvalo kondik a potom cez LED len vybit ten kondik = zablesk. A ne skratovat zdroj.)
Kondík 150 nF paralelně k R1 odzkoušen - bez výsledku
MM poslouchat nemusíš, sice většinou asi ví o čem mluví, ale svoje myšlenky moc dobře formulovat neumí, takže výsledkem je spíše spousta spamu.
Co máš proti samoblikačkám ? To by bylo nejjednodušší řešení a nemusel by jsi se zabývat elektronikou ...
Kdysi jsme se učili astabilní klopný obvod :
Diody by blikaly střídavě. Ale hlavně je to vyzkoušený a není to závislý na napětí a klidně jich můžeš napájet kolik chceš z jednoho zdroje. Časové konstanty (doba svitu a zhasnutí + rychlost blikání) se ovlivňuje rezistory a kondenzátory na bázích tranzistorů, přičemž platí, že oba rezistory musí mít stejnou hodnotu + to samé platí i o kondenzátorech, jinak by se ti to rozcházelo časově - blikalo nerovnoměrně.
antibalda: dík za radu i schéma. Na tom jeřábu bych měl rád ty "záblesky", tak jsem to viděl v reálu na Liebherr jeřábu. Ten AK má trošku problém také s tím, že obrací polaritu na obou elektrolytických kondenzátorech, takže ty by v dlouhodobějším provozu patrně chátraly.
Ja mu totiz nedavam navody, len vysvetlujem preco mu to robi co robi. Odstranit tie priciny si musi sam. Keby to urobil tak ze zablesk sa robi len vybijanim kondiku, tak by nemal taketo problemy. Navrhovat sa mi to nechce.
So stavajucim zapojenim to bude muset odrusit, ptz velmi namaha zdroj a tym padom tam vznikaju silne pulzy v napajani. Ked chce hotove riesenie a hura tak sorry nemam tolko casu.
Inac vseobecna odpoved na jeho dotaz (doslovne) je:
Odrus si tie vetvy LC clenom.
to som chcel napisat hned na zaciatku ale som myslel ze mu usetrim tie cievky, ale ked to nevie inac tak nech si tam da cievky.
Ja som toho pisal viac, nielen kondik k R1.
(P.S. a D1 by som nahradil odporom radsej, nech to tak nezatazuje zdroj)
(a este jedno P.S. ked das tie keramiky k R1 a C1, tak kratke nozicky. A pripadne aj oddelit priestorovo od seba jednotlive vetvy, nech sa tam pripadne nieco neindukuje).
https://www.poradte.cz/elektronika/21954-blikace-s e-ovlivnuji.html
kvůli zábleskům tam nemáš omezovací odpory, proudové špičky způsobují neodfiltrovatelné rušení, na to běžný elyt nestačí, není tak rychlý a nefiltruje. můžeš experimentovat s esr typy a předřazeným odporem.
bipolární 555 se chová podobně špatně.
asi by pomohla cmosová 555,
1) při nižším vyfiltrovaném napájecím napětí
2) a za předpokladu, že u led bude příčetný omezovací odpor (led s odporem mezi napájení a výstup), ať se ty záblesky nechovají jako zkraty. samotná c555 má výstupní tranzistory s nějakým odporem Rds = trochu omezují, ale nesnesou takovou zátěž jako bipolár.
než náhodně experimentovat, tak bych radši za 50,- koupil arduino a mužů tím libovolně řídit celý jeřáb včetně blikání:)
Jo, to už jsem měl "ze zoufalství" taky v plánu. Navíc by to hned mohlo reagovat i na světlo a spouštět blikání po setmění.
určitě je to dobrá varianta...
v dnešní době už prakticky nic jiného nepoužívám - prostě se to nevyplatí.
navíc je to strašně pohodlné na různé úpravy.
Pár kousků arduina furt mám v šuplíku do zásoby abych náhodou nemusel kupovat za draho tady u nás v čr :)
Zase ten MCU bude pořád žrát nějaký proud, a já to chci napájet z jedné baterie třeba celý rok. Ty záblesky (dobře, dám před LEDky 200R odpodry) berou 0,000nic a se slábnoucí baterií se ještě navíc intervaly mezi záblesky prodlužují. Navíc to bude spínat jednoduchý soumrakový spínač. Podle mě řešením budou ty DC/DC měniče, jak navrhoval Yarda, už vybírám vhodný typ.
Už i zde? Která poradna bude asi další...
Hele, ty tu neotravuj čmuchale, neporadil jsi mi ani v první a ani ve druhé.
Ještě jsem to neviděl tady
www.ebastlirna.cz
ani tady
http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/2017-March/dat e.html