Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak správně realizovat SDK akustickou předstěnu

Dobrý den,
prosím o praktickou radu: klasický problém starší bytovky - 15 cm zeď mezi dvěma byty (dvě duté cihly 10 cm položené na bok), bez většího úsilí bohužel rozumím každé slovo.

Že to chci vyřešit SDK akustickou předstěnou je jasné z nadpisu příspěvku. Nicméně jak správně postupovat? Např. na tomto videu watch kotví svislé profily do zdi, ani je nemají podlepené (že to jsou odhadem profily na strop by snad už tolik nevadilo). Není to nesmysl? Takto přece vytváří akustické mosty, ne? Jedině snad, že by neodizolovávali hluk od vedle, ale zlepšovali akustické podmínky v místnosti... jinak nevím.

Za mne tedy podlepené UW do podlahy a do stropu, s mezerou 1-2 cm od zdi (má smysl?), dále podlepené a přišroubované CW profily na boky (jeden do cihlové zdi, druhý do SDK příčky v pokoji vybudované šatny). Pak CW stojiny, izolace Isover PIANO (nějaká alternativa?) a modré desky. Vyplatí se z pohledu útlumu dát desky dvojitě? Plocha je š2,90 cm x v2,45 cm.

Děkuji za vaše praktické postřehy a zkušenosti.

Správne píšeš, kotvením vznikne akustický prenos. Efekt môže byť teoreticky ešte horší, vznikne veľká kmitajúca membrána - "repro" na tvojej strane.

V štúdiách rozhlasu sa akustické priečky pokladajú na gumy, šprajcujú sa po celom obvode, pričom sa nesmú dotýkať ani kotviť do priľahlého muriva. Stena za ktorou je hluk sa môže priamo oblepiť protizvukovou izoláciou, stačí 2cm sklené vlákna, nobasil, alebo kartónové výlisky na 30vajec, pričom musí byť zachovaná ešte aj vzduchová medzera cca 2cm.

Zmenšíš si priestor bytu.

plata od vajíček vážně ne, to je urban legend :)

Se zmenšením prostoru počítám. Samozřejmě lépe ubrat 10 cm než např. 20-25 cm, místnost je malá.

Radku, ta izolace za profily: tedy postavit 5 cm od zdi profily 50 cw, nacpat za ně AKU 5 cm, mezi profily nacpat AKU 4 cm a 2x zaklopit?

Ohledně (ne)přišroubování bočních stěn snad nebude špatně ani jedna varianta, ještě to Milane zvážím.

By si sa divil, tvar výliskov pre vajcia, ak je tento materiál vláčny, z kartónu, dokonale pohlcuje svojimi lievikmi v tvare parabol zvuk.

Ihlany s ostrými uhlami by boli ideálne, len sa dopracuj k takémuto matroši.

Sklené vlákna sú ideálny absorbér celého počuteľného spektra 16Hz-20kHz ak nie si netopier či veľryba.

Ano, pokud dáte jen devítku mezi profily, můžou vznikat netěsnosti, mezi profilem a vatou může zůstat malá mezera. Když dáte 5 cm za profily, máte vatu opravdu celoplošně. Pokud by jste boční stojky chtěl přišroubovat, tak mají být kotevní prostředky po 80 cm. Anebo dejte jen jednu hmoždinku doprostřed stojky, nahoře a dole bude profil v profilech.