Pokud je volná spodní nit, tak je potřeba seřídit tah spodní nitě, ne horní.
Na vyjmutém člunku s cívečkou spodní nitě je maličký šroubek, který utahuje plíšek,pod kterým prochází nit (tedy alespoň u strojů, které jsem viděl).
Jemným dotažením tohoto šroubku se zvýší tah spodní nitě. Dotahujeme po kouscích a děláme zkoušky. Když už je spodní nit utažená tak akorát, tak najdeme kompromis, mezi tahem horní nitě a tahem dolní nitě.
Ideálně se nitě kříží uprostřed vrstvy látek. Pokud je steh celkově moc volný, dotáhneme jak horní, tak dolní nit. Pokud je steh utažený příliš, tedy má snahu látku stahovat a krabatit, je potřeba opět povolit obě nitě a vyvážit souměrnost. Předběžné nastavení tahu horní nitě provedeme tak, že při zvednuté botce protáhneme nit mezi plechy napínače horní nitě. Spustíme botku dolů a táhneme za nit. Otáčením kolečka doleva povolujeme a doprava utahujeme. Při přibližném nastavení musíme cítit znatelný odpor průchodu nitě, při zvednutí botky se nit musí znatelně uvolnit. Dále postupujeme, jak uvedeno výše.
Pokud by byla prasklá pružinka, která přitlačuje plíšky stavěče horního tahu, tak by nastavení tahu horní nitě bylo nespolehlivé. Myslím, že by se pružinka dala sehnat a pasovala i z jiného typu stroje, nebo by si s přizpůsobením nějaké podobné poradil nějaký kutil. Ale že by skutečně praskla se mi ještě nestalo, tak jsem její tvar ani neměl důvod nějak zkoumat.
Rozhodně bych se staršího spolehlivého stroje nezbavoval. Starší věci nás zpravidla, na rozdíl od dnešních ještě přežijí.