1kV trafo, kde sehnat?
Ahoj, potřeboval bych někde sehnat 1kV trafo na teslák, neví někdo kde by se dal sehnat? Dík (popřípadě nějaké podobné na menší teslák)
Ahoj, potřeboval bych někde sehnat 1kV trafo na teslák, neví někdo kde by se dal sehnat? Dík (popřípadě nějaké podobné na menší teslák)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Na SGTC je 1kV málo a na SSTC zase moc nebo jaký druh Teslova transformátoru budeš stavět ? 1kV by byl použitelný tak na VTTC, ale to začátečníkovi nedoporučuju.
Jinak si vykuchej starou mikrovlnku, je tam transformátor co dává okolo 2kV. Když si do gůglu napíšeš "MOT", tak na tebe vyběhnou podrobnosti.
Také docela použitelná trafa jsou ze starých televizí (staré černobílé Tesly) nebo z CRT monitorů - ty ale mají na výstupu DC napětí, jmenuje se to "IHVT". Pozor, tyto transformátory nemůžeš jen tak připojit do sítě - musíš mít odpovídající budič a napájet je z relativně bezpečného napětí (12 až 24V).
JELIKOŽ NAPĚTÍ, KTERÉ PRODUKUJÍ ZMÍNĚNÉ TRANSFORMÁTORY, JE SMRTELNÉ ČI TĚ OŠKLIVĚ POPÁLÍ, NEBERU ŽÁDNOU ZODPOVĚDNOST ZA PŘÍPADNOU ÚJMU NA ZDRAVÍ NEBO MAJETKU
Chci stavět sgtc, jaký je dobrý napětí na sekundáru trafa aby ty výboje byli asi 5-10 cm dlouhý?
Určitě budeme poměrně přesně vědět, kdy to zkusíš zapnout, protože pak už nenapíšeš.
Víš vůbec co je to Teslův transformátor ? Nebo jsi jenom někde viděl výboje z tohoto nesmyslu a rozhodl jsi se, že si to postavíš ? Máš nulové znalosti v tomto oboru a pouštíš se hnedle do SGTC ? Velikost výbojů nezávisí jen na vstupním napětí. Je vidět, že internet máš, tak použij gůgla a přečti si princip SGTC, až mi tu napíšeš na čem všem závisí velikost výbojů, budu dál radit.
Věř mi, mluvím z vlastní zkušenosti. Taky jsem kdysi byl posedlý SGTC. Na poprvé to nedopadlo dobře - výboje žádný, jen jsem několikrát vyhodil jističe v domě. Ano, v tu dobu jsem měl stejně znalostí jako ty, ovšem pak jsem si o tom hodně přečetl, spojil se s několika lidmi, který se tím zabývají a TCčko nakonec vypadalo úplně jinak a hlavně fungovalo.
Studuju elektrotechniku princip znám jiskřiště paralerně spojí C s L a vznikne rezonanční obvod pak jdou VF výboje do druhého trafa a do toroidu , na prvním trafu, druhym trafu(to si namotán sám) a kapacitě. Jen nevím jaké je vhodné napětí na sekundáru prvního trafa, viděl jsem že tam lidi mají desítky kV ale to byli velké výboje.
Pak jistě víš, že Teslův transformátor je špatné označení a nejedná se o trafo, ale o dvě cívky bez společného jádra. Navíc označení TC znamená Tesla Coil, což v překladu je Teslova cívka.
Ano, sekundární cívku si budeš muset namotat sám. Jelikož studuješ elektrotechniku, tak jistě víš, jaký musí být poměr mezi délkou cívky a její šířkou, také jistě víš, jakým drátem cívku vinout. Další věc je toroid, ten shromažďuje výsledný náboj. Určitě také víš, že aby z toho lítaly blesky, tak obě cívky musí být naladěny na stejný kmitočet. Tomuto kmitočtu se říká "rezonanční kmitočet". Rezonanční kmitočet je závislý na dosti parametrech a pokud ho netrefíš přesně, s výboji se můžeš rozloučit - budou slabé nebo žádné.
Hmm, nad názvem jsem nikdy pořádně nepřemýšlel,poměr nevím ale určitě není težký to zjistit,jakým drátem no meď? :D ehh lakovaná a zbytek podle výpočtů, rezonanční kmitočet, hmm to nevim ale k tomu je internet.
Tak ten internet nažhav a studuj, život máš jen jeden. Není dobrý dělat jen něco podle návodu na netu, ale důležitý je vědět, proč co jak děláš. Tedy znát principy, nikoliv jen postupy.
Jestli jsi to přečteš principy tam mam psal jsem že si na netu najdu vzorce
Jestli ti pro začátek stačí 100kV, tak začni jednoduchou čínskou krabičkou z ebay:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=5v+100KV&_sop =15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l131 3.TR0.TRC0.H0.X100KV+generator.TRS0&_nkw=100KV+gen erator&_sacat=0
Jsou dva druhy, dva způsoby jak to napětí vyrobit, to na internetu dostuduješ.
No a pokud se ti líbí větší divočiny, lze se inspirovat u téhle partičky šílených rusáků:
(a nemusíš tu mikrovlnku ani ničit, stačí si magnetron vytáhnout ven na prodlužovačce
watch
watch
watch
https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annota tion_685107571&feature=iv&index=9&list=PLTVpTfT-O9 UeboWth9LTrdclUzaO2LvfT&src_vid=LjppEWk5sdk&v=3ugx q0FMjoQ
Celkově ty kluci maj rádi elektrickou legraci a určitě i ty tím ochromíš a okouzlíš celou vesnici i v dnešní době
Tady http://www.eevblog.com/forum/beginners/3-6v-6v-700 kv-high-voltage-generator/ se dočteš více o těch čínských generátorech, teda pokud rozumíš jazyku jejich kmene
Jinak google dost pomůže obvykle s překladem...
Ještě se mi líbí:
watch
Nevím čím by mohl být zajímavější teslův transformátor?
Koukal jsem na to, to jsou strašný magoři :D
Tazateli je takové trafo z ýbeje úplně k ničemu - nízký výstupní proud a pochybné údaje. Navíc jejich verze 800kV je opravdu skvostná, opravdu si myslíš, že to dokáže dát 800kV ?
Nemyslím si vůbec nic, levná hračička jejíž užitek a hodnota odpovídá ceně prodejní. A už dlouho nevěřím žádným čínským údajům o hodnotách lumenů, wattů, napětí, proudů ani jiných veličin.
Zdálo se mi že tazatel touží (přes trafo 1kV) vyrábět nespecifikované elektrické výboje, tak jsem to nadhodil, protože jsem to nedávno zahlíd a zdá se že to nějaké napětí přeskokové dává.
Zdálo se mi to pro první pokusy s vyššíma napětíma dobré, levné a snad ne nebezpečné.
Jestli ti jde o výboje, co třeba tohle
http://petrik.bigbloger.lidovky.cz/c/117003/Jak-fu nguje-plazmova-koule.html
nebo tohle
Jardo, já si myslel, že nad schématy trochu přemýšlíš, než je nakopíruješ na net Zkus na to kouknout, jistě najdeš chybu.
Pro ostatní - toto shéma určitě nepoužívejte, je tam fatální chyba, která to odsuzuje k neúspěchu.
Já to dělat nebudu. Jen jsem hledal nějaký odkaz na plazmovou kouli a tohle se mi tam namanulo, tak jsem to sem přidal, Když víš, jak by to mělo být správně, můžeš to opravit? Ostatně stejně tam nejsou uvedené typy a hodnoty součástek.
Ale děsí mne, že by to tazatel chtěl napájet ze sítě.
myslíš tu společnou zem?
Chytrý to hoch.
Na to, že analogovou elektorniku jsem dělal aktivně naposledy před víc jak deseti lety to není špatný . Teda občas něco zbastlim, ale to jsou obvykle digitální obvody kolem mikrokontrolerů. Nejvíc v analogu je snad kompartátor a A/D, D/A převodník.
Ale to na obrázku poznám, to je něco jako induktor (se střídačem na vstupu) a nábojová pumpa.
Je to jednoduchý samokmitající spínaný zdroj a za trafem je klasický násobič. Ale jelikož autor schématu byl prase a neuměl kreslit, nakreslil všechny diody opačně, neboť první dioda v násobiči by výstup trafa zkratovala ...
Ja to porad nechapu, muzete mi nekdo polopaticky vysvetlit, proc je problem ta spolecna zem,a proc jsou ty diody obracene?
Se mi zda ze tady nad tim schematem uz moc dlouho onanujete, ale vite o tom kulovy
Tak se na ty diody podívej, hned ta první by vedla napětí z trafa k zemi a C9 by se pak vůbec nenabil.
Při společné zemi je zbytečnost použít trafo, stačilo by autotrafo. Společnou zemí odstraníš základní vlastnost transformátoru - galvanické oddělení.
a není to náhodou tak, že tak jak je to namalované by bylo na konci toho násobiče záporné napětí? My jsme fšichni zvyklý na kaskády z TV, ale tam se chce kladné napětí pro anodu. Já myslím, že by to fungovalo, leč zkoušet to teď nemám čas. Co se společné země týká, to je relativní, může to být problémeček a nemusí.
EDIT: pro ionizátor to dokonce musí být záporné napětí.
Pokud použiješ trafo, který ti oddělí primár a sekundár (bez tý debilní společný země), tak po vynásobení napětí násobičem klidně můžeš spojit se zemí "+" a na mínusovám pólu budeš mít záporné napětí. Prostě já tomuhle schématu pořád nevěřím a myslím si, že to fungovat nebude - ta dioda je prostě blbě
Násobič_napětí
A když všechny diody obrátíš, tak ta první bude zkratovat transformátor hned v další půlvlně
Myslím, že ne. Přes tu diodu se přece pouze nabíjí kondenzátor. Já to snad budu muset postavit...
Stavět to nemusíš, tohle zapojení už dávno úspěšně vyzkoušeli železniční modeláři při stavbě flokovačky na statickou trávu...