Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC zdroj na pokusy

Mám takový dotaz, občas vyrábím různé věci na nízké napětí z nalezených součástek a zatím používám k napájení těchto výrobků 9V baterie ale už mě nebaví je pořád kupovat tak jsem se rozhodl že si někde seženu starší pc zdroj.A stačí mi nějaký starší zdroj z bazaru který bude mít pravděpodobně už nafouklé kondíky nebo raději koupit nějaký levný nebo raději kvalitní.
Který pro tyto úkony stačí?
A na co všecko by se dal využít krom toho co s ním budu dělat já.
A chci se také zeptat jak začít bastlit,většinou mě ale baví oživovat staré spotřebiče,PC atd. Propadl jsem tomu už v dětství kdy mě děda naučil základy jako třeba co je plus a mínus, už tehdy jsem opravil spoustu spotřebičů.

Tak divej, to je přesně to na co jsi se ptal a co jsem i poradil a psal. Pokud se neorientuješ ve schematu tak bez diskuse objednej tu stavebnici co jsem ti posílal. Tím se nejen naučíš nejen letovat ale taky podle plošňáku a osazovacího plánku se naučíš i schemata. Neřeš nějaký PC zdroj když neovládáš ani ten největší základ a to je schema. Nemá cenu aby jsi začínal sólo projekt. Začni na několika stavebnicích. Jinak nedělám si vůbec prdel ale klasická stavebnice Voltík je na tohle absolutně nejlepší. Je to sice takové "hračkojidní" ale dá se z toho postavit spousta věcí a schemata jsou tam vysvětlené a popsané co proč a jak funguje.

Jináč k bastlení, pokud umíš opravit třeba fén, tak už bastlíš. Pokud chceš do toho proniknout víc tak bych být tebou nastudoval trochu více teorie, zjistil si jaké existují součástky a co umí. Pokusil se postavit třeba nějaký tranzistorový zesilovač (schémat jsou všude tuny), naučit se dělat PCB. Pokud zvládáš práci s vyšším napětím tak můžeš vyzkoušet nějaký jednoduchý elektronkový zesák. Cokoli co jen budeš chtít. Hlavní pointou by ale mělo být aby to byla pokud možno kvalitní a bezpečná práce. Tedy tak aby když uděláš třeba ten zesák jsi se nemusel bát nechat ho zaplý v zásuvce, aby nemělo co shořet a nebo někoho zranit. Jak se říká, mělo by to mít nějakou tu "Štábní kultůru".

nechápeš jak funguje zdroj:
dává pevné výstupní napětí, zátěž si vezme sama kolik potřebuje. zdroj tak běží naprázdno, když má zátěž malý odběr, nic do zátěže nenutí a nepřetěžuje ji.

pro tvé pokusy může být dobré toto: https://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-3-12v-1 8w-stabil-spinany
pokud nenastavíš příliš vysoké výstupní napětí, nic neodděláš.

(v poslední době se v souvislosti s led pásky začaly prodávat i speciální zdroje konstatntního proudu s proměnnlivým výstupním napětím, ale tím se nenech rušit.)

Co si představuješ pod pojmem "výkonnější". Pro mě je to u PC zdroje zátěž, která bude při připojeném napětí brát víc jak 10A, tam už tě budou limitovat přípojné kabely (předpokládám, že si vyvedeš napětí na svorky na krabici zdroje).
Většina zdrojů má (by měla mít) nadproudovou ochranu.