Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Určitě já to tak dělal. Oškrábal jsem barvu, natáhl perlinku a lepidlo a na to novou omítku.
Ano, jestli stará omítka drží a neodfukuje, pak tato místa otlouci. Jen bych vynechal perlinku a lepidlo - škoda peněz a každý materiál se má dávat jen na co je určen, ale klasicky: Řádně namočt a naplácal další vrstvu, uhladit, případně ufilcovat....
No ono to pak drží a nepadá to.
A proč by to nemělo držet bez perlinky? Pakli to padá, je něco špatně. Děláš to snad na polystyrén nebo na dřevo místo rákosu? To jsou takové módy poslední dobou. Perliknu nacpat snad i na housky s máslem a ještě to všechno penetrovat.
Do kamene vytesat.
Oprava předchozí odpovědi: Místo Ano, jestli stará omítka drží a neodfukuje, pak tato místa otlouci. má být Ano, jestli stará omítka drží a neodfukuje. Otlouci jen ta odfouklá místa. To aby někdo neomlátil to co drží a vesele neplácal maltu na to, co nedrží.
Vhodné je starú omietku napenetrovať, stačí zriedeným modrým duvilaxom, tj. jedno deci duvilaxu namiešané v 10l vody, aby bola omietka ešte priedušná, dýchala, aby sa nezaniesli póry "plastovým" duvilaxom. Ideálne je nastriekať podklad vhodným rozprašovačom (záhradným).
Takéto ošetrenie podkladu zaručí, že sa dá s vrchnou omietkou elegantne pracovať, zľahka naťahovať, lebo neschne okamžite pod paprčami (hoblom).
Pozn.: Omietka sa od podkladu obíja, otlčie, asi nejaké škrabanie to nespraví.
Proč na starou omítku dávat další?Pokud je stará popraskaná a odfouklá tak jo,ale jedině otlouct.Pokud je stará pouze ošklivá tak přeštukovat,ale házet na starou omítku novou je blbost.To se asi musí opravdu lepit.Stará a nová malta se nikdy nespojí.A s těma penetracema jděte do háje,desetiletí se dělalo bez nich.
Zrejme stará, zaprdená boľševická škola, ktorá mala oko z gašparovej kravy, pritom si ešte robila pomôcky, tj. do roviny nahádzané pláty malty ohraničené doskami a následne sa s ťažkou fangľou, nahadzovaním brutálnej vrstvy malty a jej ťahaním docela nadrie, ako mul pri zarovnávaní muriva laťovaním a následne dorovnaním malty hoblom s konečným zapucovaním zrniečok piesku do hladka (Tí modernejší murári namiesto dreveného hladítka používali k hladeniu polystyrén).
Práve penetrovanie vhodnými materiálmi suchých stien s pôvodnou omietkou umožní zachovať vláčnosť tenkej vrstvy natiahnutej malty bez toho, aby sa musela vápenno-cementovým mliekom s pieskom, najprv suchá stena ošpricovať a nechať trochu zavädnúť. Penetrovanie suchých stien zároveň nahradí mikroskopické pojivo medzi vyvetranou omietkou a čerstvou maltou.
Penetrácia toť kapitalistická vymoženosť, nádherný pokrok v prípade, ak ako bonus pracuješ s mikro osiatym zrnom s hotovými "plastmaltami" určenými pre interiér nanesenými v tenkej vrstve.
Lenže skostnatené, boľševikmi vypatlané myslenie, ani pri murároch z ich gebúľ nevykoreníš.
No zkus si někdy vyzdít něco z klasických plných cihel nejlépe z bouračky, protože je třeba šetřit a pak si na to vem ty kapitálistické mikro plast něco.