Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lze předělat světlo na zásuvku?

Čaute, mám místnost bez zásuvky, jedinej elektrickej přívod do této místnosti je světlo hore u stropu, lze toto předělat na zásuvku 220/230V? Světlo tam pro mě nemá zas takový význam, potřebuju tam spíš zásuvku pro připojení spotřebiče. Nechystám se to sám předělávat, pouze mě zajímá, zda-li to vůbec lze, mimo toho, že by ta nová zásuvka byla na okruhu světel místo zásuvek jištěna jiným chráničem, je to rozvod ve starším baráku.

Samozřejmě je světlo spínané jediným spínačem v té místnosti, takže by zásuvka byla na místo toho spínače, který je před světlem

To si taky myslím. Proto buď najít krabici (a pak už není problém zachovat i světlo na stropě), nebo na čuně propojit lustr a pak budou ty dráty na stropě překvapením pro budoucnost.
Myšlenka s výměnou jističe naznačuje, že výsledek bude spíš funkční, než bezpečný. To vše v dvouvodičovém provedení...

Jasně,jde o předělání vypínače na zásuvku.Jsou v podstatě 2 možnosti:
1/fáze jde do vypínače a okolo vypínače je protažený ke světlu i nulák,případně i zemnící.
2/Rozvod je v nějaké té krabičce u stropu,odkud jde fáze tam a zpět k vypínači a pak to jde s nulákem do stropu.Takže stačí pak vyndat vypínač a na zpětný drát zapojit nahoře nulák.Pokud je to v nějaké trubce nebo husím krku a je tam i zemnící žlutozelený drát,protáhnout dolů i ten a má zásuvku kompletní.
Ovšem podle norem to myslím být na 1 okruhu se světly nemá,fungovat to bude.