Palivo do petrika
Zdravim,
Mam na zahrade klasicky petrik. Ten co ma hore plochu na varenie.
Rozmyslam, cim kurit. Drevo nejake mam, ale dochadza. Problem je ze hori pomerne kratko, treba casto prikladat. Je to nepohodlne hlavne v noci.
Chcem sa teda opytat, co je vhodne palivo do tohto typu pece. Uvazoval som nad hnedouholnymi briketami, alebo rovno ciernym uhlim. Co mi tam vydrzi dlhsie horiet ?
Dakujem.
Dobrý den
Tak pokud máte petry se sekundárním vzduchem tzn. regulační růžice v horních dvířkách, pak je nejlepším palivem hnědé uhlí ořech 1, já užívám Bílinu, případně pokud chcete rapidně navýšit výkon pak směs hn. uh. oř. 1+ ořech černé a to ve prospěch hnědého cca 70-80% hnědé + postačí cca 20-30% černého. Směs se připraví tak,že do násypného uhláku (výborná věc nejlíp hranatý pozink nebo černý) dáte ze tři lopatky hnědého lopatku dvě černého pak zase hnědé černé hnědé. Hnědé ale většinou svým výkonem postačí.
Postup:
Do kamna zbavíte popela a to tak že je uzavřete vč. vzduchových růžic a řádně vyroštujete táhlem od prachového popela-ponecháte odstát /aby jste si neprášil dovnitř/ pak opatrně vyberete větší kusy vyhořelého uhlí z roštu a vynesete popelník.
Po vrácení prázdného popelníku uzavřete spodní dvířka + i vzduch na nich. Násypným uhlákem který do kamen vnoříte kamna naplníte až po spodní okraj horních dvířek tj. cca 1 nás. uhlák cca 10 kg. hn. uhlí, při vsypu veškerý prach odsaje komín, proto je-li klapka na kouřovodu pak otevřít. Po vsypu chvíli počkáte až komín doodsává mikroprach z uhlí a uhlák vyjmete, spěcháte-li pak při vytažení přikryjte uhlák novinami a nechte tak. Nahoru na násyp dáte tuhý podpalovač (lze i noviny) třísky smrk, pár asi jak prst nebo dva prsty dřeva. Zapálíte horní dvířka ihned zavřete na spodních i horních otevřete obě růžice na max., dřevo se rozhoří, pak horní vzdušník cca na polovinu aby uhlí lépe nasálo žár. Po cca 10-20 minutách (dle tahu komína) nastavíte požadovaný výkon tj. chcete-li vysoký a kratší pak spodním vzdušníkem nastavíte vždy o něco více vzduchu než horním např. horní na polovic spodní na dvě třetiny otevřít. Chcete-li delší a nižší výkon pak naopak. Jakmile hn. uhlí prohoří až k roštu cca za 3 hodiny +,- dle nastavení můžete obě klapky uzavřít případně je-li slabý tah komína nebo je přimíseno i černé pak spodní vzdušník ponechte na malou škvíru. Kamna pak hřejí bez obsluhy dalších cca 12 hodin. Při nastavení na velmi nízký výkon lze dosáhnout minimálního výkonu až i 24 hodin, v průměru dosáhnete cca 12 hodin (od zapálení do schládnutí) při vysokém výkonu cca 9-10 hodin. Při přimíchání černého dosáhnete na minimum až 24 hodin ale s podstatně vyšším výkonem. Po vychladnutí kamen cyklus zopakujete. Pečlivým přístupem nebudete mít žádný černý nebo popelový prach v interiéru-odzkoušeno. Na požadované výkony je třeba objem šachty cca 14 dm3 čemuž odpovídají kamna Kerpen 2u4p,lze užít i kamna Wamsler calor A, nebo T, i S, objem cca 17 dm3 množství uhlí lze navýšit, u těchto kamen se musí zaslepit spodní dírka v motýlku růžice=nesmysl výrobce a pozor mají špatně řešeno roštování (dodělal jsem si táhlo) a vyšší nároky na tah komínu. Rovněž lze užít kamna výkonnější např. Marburg nebo Wamsler kamino 8 klasik nostalgia.
Uhlí jinak není vhodné k přímému přikládání -pokuřuje, při odhořívání shora jak jsem výše popsal je to víceméně bez smradu, bez kouře bez zanášení komína bez obtěžování sousedů hřejí dlouho sama a obsluha minimální.
Chcete-li přikládat pak uhelné brikety:
KLASICKY PŘIKLÁDÁTE JAKO DŘEVO-STÁLOŽÁRNÁ FÁZE ZAVŘÍT OBA VZDUCHY- DRUHÝ DEN RESTART-OPĚT PŘIKLÁDÁNÍ-STÁLOŽÁRNÁ FÁZE A TAK STÁLE DOKOLA.
Topil jsem briketami ale uhlí odh. shora mi vyhovuje víc, užívám na stálé vytápění, ještě 8 let to snad půjde neboť slavná EU chce hn. uhlí postupně úplně zakázat a ostatní asi také.
Uhlák jednoznačně tohoto typu:
http://kamna-triker.cz/preview/Uhlak-cerny-hranaty -nasypny-020.jpg?w=600&h=450
Máte-li jich víc pak nemusíte stále chodit do "špinavé uhelky" a energii máte kdykoliv po ruce.
Na koks prohořívání ze spod a kontinuálním dosypávání nejsou petry vhodné jsou "nízké" chce to vyšší kamna s vyšší šachtou, regulace se provádí pouze primárem a lze regulovat již od minimálních výkonů
watch
Tady máte praktickou ukázku, jen poznámka dávat dolů uh. brikety je zbytečné, při čištění a plnění kamen se vyvarujte otevřených spodních dvířek a růžice na nich= zbytečná prašnost postupuje-li se naopak je to téměř úplně bezprašné jak jsem popsal výše. Pán užívá uhlák kulatý může být hranatý ale lépe sedí v otvoru lze ho lépe zasunout dovnitř= čistota při plnění viz.výše.
Uhlí nemáte-li "uhelku" lze jednoduše skladovat v prázdných 200 l sudech od oleje nebo nafty případně se dají sehnat i z potravinářství. Nejlíp je postavit dva na sebe v horním sudu odstraníte víko a vyřežete dno se spodním sudem spojíte např. pomocí obruče nebo já si naheftoval trny. ve spodním sudu cca 10 cm nad zemí vyříznete otvor na šířku uhláku cca 15 cm (cca 15x15) a osadíte pantíkem s čtverečkem mírně bombírovaného plechu a se zápatkou na zavření. Takto vzniklý sudový zásobník postavíte na beton nebo beton dlaždice aby nestál přímo na zemi (koroze sníh) shora plníte a opatříte stříškou např. ze starých plech šablon a zajistíte proti větru, ze spodu vybíráte. Takovýchto sudů můžete mít i několik vedle sebe. Tankování je jednoduché otevřete dvířka vsunete uhlák drbnete do uhlí lopatkou a plníte. Lze takto skladovat i uh. brikety či třísky na podpal nebo třeba koks (máte-li vysoká kamna např. Musgraves Caloria apod. "prvorepubliková") Máte-li pozemek do svahu pak můžete mít na sobě i sudy tři shora ze svahu naplníte pod svahem dole vyberete ale pozor nutno dobře zajistit proti samovolnému převržení zásobníku je to již dosti vysoké tak aby nebyl úraz. Mám 6 dvojsudových zásobníků výhodou je že to zabírá malou plochu, užívám řadu let bez problému, uhlí vydrží v sudech velmi dlouho a v dobrém stavu a to i hnědé. (+ ještě další sklad) na občasné zatopení postačí několik sudových zásobníků co nespálíte letos spálíte příště. Před tím si ale vyzkoušejte aby i na minimální výkon nebyl výkon kamen na váš prostor příliš vysoký poku tomu tak bude, pak je lépe užít uhelné brikety viz. postup výše neboť kamna nejlépe pracují jsou-li hn. uhlí plná, pokud kamna plníte do poloviny pak je třeba nahoru více dřeva a na spodním vzdušníku více vzduchu= není to už tak optimální.
Petry obecně jsou násypná kamna a byla vyvinuta a původně určena na spalování hn. uhlí především násypným způsobem tj. odhořívání shora, proto jsou se dřevem "neefektivní". Pokud by jste chtěl kamna s možností kontinuálně uhlí doplňovat pak volit kamna stáložárná typu Club (spodní hoření)jsou o něco náročnější na tah (komín) je třeba je dobře roztopit vytvořit žhavou vrstvu a při plnění je riziko naprášení, nicméně dle zkušených uživatelů jsou to kamna taktéž velmi dobrá a oblíbená jež lze s uhlím provozovat např. i 3 nebo 5 dnů bez zastávky, pak se doporučuje zastavit a vyčistit boční tahy od popele, osobní zkušenosti s nimi nemám.
Dalším palivem které lze do petrika užít jsou dřevěné brikety, a to nejen klasicky přikládat ale i odhořívat shora. Při odhořívání shora se kamna musí pečlivě vyskládat na kolečka nařezanými dřev. briketami a to vrstvu po vrstvě aby následná překryla vždy tu předchozí. Nahoře se pak zapálí jako hn. uhlí ovšem vzduch nahoře se nastaví více než u uhlí, spodním vzdušníkem nastavíme jen minimální množství vzduchu aby kamna nehořela prudce, u dř. briket není třeba kamna zvlášť "rozhořívat" za vyššího přívodu vzduchu jako u hn. uhlí. V porovnání s hn.uhlím nebo mixem (hn.+ černé uh) je to však:
1.pracnější
2.dražší
3. je třeba dbát na to aby i při minimálním nastavení spodním vzdušníkem jež je "třeba" nebylo příliš toto množství zase podkročeno jelikož pak zejména při dohořívání k roštu mohou být brikety "cítit" do interiéru, pokud se tak stane malinko vzduchu sp. vzdušníkem přidáme
4. výkonově mi to připadá obdobně jako u hn. uhlí (Bílina) ovšem jestli si dobře pamatuji stáložár není jako u hn. uhlí tam to jde mnohem lépe natáhnout na výkon delší a nižší
Můžete to zkusit ale uhlí je prostě uhlí. Pozor hn. uhelné brikety jsou na tento způsob odhořívání shora nevhodné a to jak svým formátem tak strukturou i vlastnostmi byť někoho může mást že se vyrábí z hn. uhlí..
Jinak s tím hn. uhlím je to velmi pohodlné čisté topení, kamínka krásně hřejí, aby nebylo na noc přetopeno je ideální zatápět ráno nebo odpoledne, teploučko nádherné z komína nic, čistit komín kouřovod stačí 1x ročně, kdo se s tímto způsobem zaučí, může získat levné čisté výhřevné topení s minimální obsluhou,a doma "čisťounko" paradoxně možná lepší než s jinými palivy. Ovšem času již mnoho nezbývá unie tlačí na postupný zákaz uhlí v domácnostech čili ještě si to užijme, než budeme muset topit nevýhřevným a předraženým "aušusem".
Vydej si to knižně, možná dostaneš nobelovu cenu za literaturu.
Kdybych to mohl ukázat je to na deset minut, vypisovat je zbytečně dlouhé když to zestručním zase vzniknou nepřesnosti, i tak bych to napsal přesněji ale to by asi bylo na tu knihu
velmi pekne rozpisane...ja mam petry v dielni a kurim drevenimi briketami ale to odhorievanie z vrchu som este nepocul... v najblizsej buducnisti urcite planujem skusit... mam ale nakupene tie s dierkou vo vnutri hrube cca 8-10cm...tak aj tie mam na kolieska nakrajat?...mam dojem ze potom velmi rychlo zhoria...asi by bolo potom lepsie do buducna nakupit tie tzv puky
fifo
Hezký večer
V podstatě nezáleží na tom o jaké brikety jde, mohou být i hranaté prakticky jakýkoliv tvar ovšem ty kulaté válcové se snadno nožem "nakrájí na kolečka" tloušťky cca kol. asi 2 cm (není přesně dané,respektive zkusíte) Je jedno jestli jde o brikety plné nebo s dírou. Podstata spočívá v tom, že se šachtička těmi nakrájenými briketami vyrovná od roštu až nahoru vrstvu po vrstvě tak aby každá vrstva vyplnila plochu šachty a následnou vrstvou zase překryjeme tu předchozí. Vyskládání je důležité jednak pro to aby žhavé nemohlo shora propadnout až dolů a také aby vyskládané kousky briket vytvořili něco jako "násyp u uhlí" na sobě čili "natěsno" aby mohl plamen shora snadno přestupovat, při tom ale zároveň nikdy nedosáhneme úplné "vzduchotěsnosti" jednotlivých vrstev což je zase důležité pro přívod vzduchu ze spod od roštu. Dřevěné brikety se shora zapalují snadněji než uhlí a jak jsem psal na spodním vzdušníku nastavit hned ze začátku jen "nutné množství vzduchu" u dřev. briket je to většinou cca "malá škvíra" (dle tahu komína) nenastavovat zbytečně moc, hořelo by to příliš prudce a živelně, raději méně a pokud by to nemělo tendenci dobře hořet maloučko přidat. Naopak horní vzdušník je dobré nastavit na vyšší přívod vzduchu např. na dvě třetiny apod. a to proto že vzduch který slouží jako sekundární k dopalování těkavých plynů jež se z briket uvolňují zároveň horní část komory "chladí" neboť při vyšším žáru by opět brikety mohly hořet příliš živelně. Zkráceně ze spod méně vzduchu nahoře raději více. Možná časem najdete vlastní nastavení dle tahu komína a konkr. podmínek apod., nejde o dogma spíše doporučení do začátků.....
Problematická u odhořívání briket shora může být fáze kdy se plameny propracovávají k roštu, přívod vzduchu dole na primáru nemusí být dostatečný a může se stát že jsou pak brikety "cítit" v tom případě malinko vzduchu na primáru přidejte. Chce to několikrát vyzkoušet a najít si své nastavení. Taktéž brikety by se nemusely nijak "porcovat" pokud najdete dobrý způsob jak je vyskládat tak aby mezi sebou neměly velké vzduchové mezery (plamen nepřestoupí)apod. Dle mých zkušeností je na toto lepší uhlí ovšem můžete zkoušet třebas si najdete svůj způsob nakládání a nastavování kamen dle vašich konkrétních podmínek a požadavků zkrátka "svůj styl"
dakujem za vysvetlenie,urcite skusim aj cele aj nakrajane....este by som sa spytal ked uz tu je ta tema ze ci nepoznate dobry figel na obcane kurenie s hoblinami mam dost vela hoblin z hoblovacky tak cca 3-5 mm2 velkost a skusal som ich potroske spalovat,pridavat k briketam no je to dost nebezpecne,obcas sa stalo ze mi kachle vybuchli ,zatial ziadna drama len cez dierky,ruzice vyslahol mensi plamen a dymu plno....mam kachle v stolarskej dielnicke a nerad by som to cele podpalil tak ich uz vyhadzujem do kompostu ale je to bude len preto ze neviem ako spravne kurit s nima dakujem vopred za odpoved
Rádo se stalo....
S hoblinami jsem kdysi také experimentoval ale nějakých kladných výsledků jsem se nedobral, zkoušel jsem např. celou šachtu napěchovat jako u piliňáků ale pak zapálit shora splyňovalo modře ale celkem prudce a obtížně se regulovalo,můžete zkusit, možná máte-li vyjímatelný horní plotnový tálek šlo by zkusit i jako u piliňáků (nemám s nimi zkušenost, hobliny se nadusaly kolem kolíku který se pak vytáhl takže vlastně vznikla "velká briketa" která se tuším podpalovala ze spod.) nebo pořídit ty piliňáky, nebo peletovat ?, nebo dodávat do výroby briket za brikety, či vyrábět domácí brikety ?......
vdaka
Dakujem za obsiahly clanok a vysvetlenie.
Nasiel som uz aj nejake to uhlie, ale zistil som,ze sa zhana ovela tazsie ako som si myslel.
A este takto,
Nemam typicky petrik, ale teke nieco https://www.najnakup.sk/krbove-kachle/thorma-bozen -cerna/galeria
Cize uhlia tam tolko nenasypem. Ale zas mam vyhodu ze viem tam dat vacsie kusy dreva.
Sekundarny vzduch sa da nastavovat listami na horej a spodnej casti dvierok.
Skusal som uz hnedouholne brikety, bol som s nimi spokojny, pekne dlho to hrialo. Ale cena je dost vysoka, zrejme vyssia ako pri sypanom uhli. SKusim este najst nieco v meste, nejaky sklad.
Diki
Zdravím
Tak pokud by šlo o "petry" typicky na odhořívání tak dnes jsou i se sklem např.
http://krbova-kamna.heureka.cz/alfa-plam-vulkan-s- hneda/
(nevím jak je řešen sekundár. vzduch) nebo
https://www.krbova-kamna.com/svt-wamsler-kamino-8- nostalgia-p.html
Pokud je třeba vyšší výkon....
Kamna Bozen jsou dobrá kamna odvozená od Kerpen 2u4p (ta jsou typicky na hn. uhlí) ovšem jejich prosklením došlo ke snížení šachty, což v praxi znamená že odhořívání hn. uhlí shora v nich již není tak efektivní,nejen co se délky ale i regulovatelnosti týká. Nicméně odhořívat v nich lze, ale doporučuji trochu jiný postup, tzn. naplníte je plná hn. uhlím oř, 1 bílina a normálně nahoře na násypu topte nějakou dobu dřevem jakoby pod ním ani uhlí nebylo přičemž spodním vzdušníkem přivádějte jen tolik vzduchu aby uhlí na násypu hořelo ale nehaslo, tím se vytvoří nahoře žhavá vrstva jejímž vlivem bude uhlí odhořívat při sníženém spodním přívodu vzduchu o něco pomaleji,až uhlí prohoří až k roštu pak můžete již přivřít spodní vzduch až na min. a kamna budou velmi dlouho sálat, měla-li by ale vyšší šachtu budou sálat déle a přidáním vzduchu udělají i vyšší výkon. Záleží ale i na velikosti prostoru, do menších prostor může plně postačit i ta "poloviční šachta" je ale třeba mít na paměti že to opravdu nelze srovnat s šachtou jež je o cca polovinu vyšší jako je např. u "mateřského typu" kerpen 2u4p či výše uvedených kamen.........
Jasne, chapem.
Tak miestnost je asi 4x4, ale steny su murovane, taze dlhsie trva nez sa zohreju. Ak sa uz zohreju, je to parada :)
Tu piecku co mam som dostal, takze som si nemohol vyberat ze ci presklennu ci nie. Keby som bol kupoval, tak kupim klassiku, kde toho uhlia nasypem skutocne dostatok.
No nic, skusim cez tyzden kupit uhlie, nasiel som nejaky sklad na nete a vyskusam to odhorievanie z hora :)
Odhořívání zkuste ale myslím že moc asi spokojen nebudete chce to vyšší šachtu s tím nic nenaděláte Pokud chcete to uhlí a když se člověk naučí je to dle mne super, chce to klasiku buďto Kerpen 2u4p lepší ale sehnat starší verzi A je bytelnější na bazarech seženete za pětistovku litr patnáct set dle stavu nebo i ty Vulkany ale pozor musí mít alespoň přednastavený sekundární vzduch v reálu jsem je neviděl ale jinak šachta pohyb. rošt mají takže by to mělo "frčet" navíc sklo se při tomto způsobu nezanáší ovšem u těch "polovičních šachet" to zázrak není-----
Někteří užívají do kamen jako např. Bozen, Merano, Meran Milano a další typy odvozené od Kerpen 2u4p i dřevěné brikety, které vyskládají jak jsem uvedl výše a odhořívají shora, za účelem zvýšení vsázky vkládají někteří do ohniště přepážku (vlastní výroby) čímž si logicky prodlouží dobu samostatné výhřevnosti. Dřevěné brikety jsou palivem celkem předraženým, lze ale občas narazit na "výhodnější nabídku" a vzhledem k velikosti vašeho prostoru častosti užití mohou být alternativou. Uhelné jsou na odhořívání nevhodné (formát struktura)lze ale rovněž doporučit na klasické přikládání to ale víte sám
Ta prepazka nie je zly napad, pozrem ake su moznosti uchytenia atd. Myslim ale ze by nemal byt problem nieco vymysliet a tym padom dosiahnut podobne mnozstva ohlia ako v klasickom petriku.
Množství uhlí při užití přepážky zvýšíte, jak se to bude chovat vlivem přívodu těch pásků pod sklem netuším, na uvedené rozměry stavby to bude třeba zcela stačit, nicméně myslím že vyšší šachta je vyšší šachta, přepážka je jistou "pomocí"
P.S.
Ten rozměr 4x4 m není velký pokud by šachtová kamna o výkonu 4-5 kw (typicky Kerpen, Vulkan, Calor A,T,S) trvale každý den při plné náloži takový prostor vytápěly pak by ho asi kvalitně a neekonomicky přetápěly (leda přejít druhý den na poloviční nálož uhlí a dát tím pádem více dřeva nahoru)pokud ale kamna s vysokou šachtou mají sloužit např.alespoň ob den, kdy se část výkonu vždy po delší přestávce "utopí v promrzlých zdech" nebo by tepelněizolační schopnosti byly značně snížené nebo obojí pak by to mohlo být Ok Anebo také palivo kombinovat, tzn. první den jen uhlí a druhý jen prohrkat žhavé uhlíky a popotáhnout trochou dřeva + na noc něco málo uhelných briket aby kamna hřála méně ale déle ve stáložárné fázi celou noc. Pak budete např. pryč tak zase kamna naložíte plná hn. uhlí..apod.