Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké pohybové čidlo?

Dobrý den, nejdříve uvedu naší situaci. Nad vchodovými dveřmi máme světlo a vypínač k tomuto světlu je vevnitř v chodbě, tudíž při příchodu večer domů není vidět ani na zámek.
Četl jsem, že jsou buď dvouvodičová nebo třívodičová čidla. Jaké by bylo ideální pro nás? Představuju si to tak, že čidlo bude spínat, když se někdo přiblíží ke dveřím a zároveň, aby bylo možné světlo vypínačem zapnout a vypnout natrvalo.

Dvouvodičové nikde nemám, ale třívodičové mají 2 vodiče pro vlastní napájení a třetím spínají žárovku. Takže kupte třívodičové. Zapnete vypínač a tím napájení čidla. Při zaznamenání pohybu sepne. Vypnete vypínač a čidlo je bez proudu.

A jak se řeší, když chci mít světlo zapnuté pořád a ne jen na chvíli přes čidlo?

A ještě jeden dotaz. Kam čidlo umístit? Světlo máme nad dveřmi, tak čidlo dát vedle a kam schovat vodiče ze světla k čidlu?

Zvláštním spínačem, nebo jsou také senzory, které se trvale sepnou na zvláštní signál z vypínače(2x zap/vyp). Já vaši domácnost nesdílím, takže nevím jak je co řešené, kam je vhodné dát senzor a jak umístit vodiče. Obecně by měl senzor pochopitelně pokrývat zájmovou oblast a neměl by v ní být žádný zdroj světla(ani ovládaného) ani nic, co způsobuje tepelné změny. Doporučuji přečíst návod.

Tak přesně toto jsem teď řešil a světlo mi krásně funguje. Můžu ho buď celé vypnout nebo zapnout na trvalé svícení. Ale i já se musel ptát. :-) Odpověď najdete tady:
https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/36461-v enkovni-svetlo-s-pir-prepinani.html

Jen u posledního schématu k PIR čidlu mi chybí jeden kabel. Řídící jde k žárovce a L a N do čidla. Stačí použít dvojtý vypínač. Jedním zapínáte a nebo vypínáte PIR, druhým vypínačem PIR přemostíte a svítíte trvale. Nic na tom není.