Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem svářečka UTA 200-1

Prosím o radu Mám svářečku UTA 200-1, dlouhé roky jela bez problému a teď, když ji zapnu, často, vyhodí jistíč až v rozvaděči, nahodím jistíč, zapnu svářečku a ona občas najede a už není problém až do doby, než ji zase vypnu a pak zase zapnu. Takže když tak spekuluji, v elektronice to asi není, ta kdyby odešla, tak se už nespamatuje. Opravdu jde o to, že jak svářečku zapnu a ona najede, tak už problém není, ale jak ji vypnu, tak už třeba nenajede!

Díky moc za rady

Podle gůglu je to klasické trafo s tyristorovou regulací, takže buď odešel nějaký soft-start na vstupu a při zapnutí vznikne proudový náraz, který vyhodí jistič. V soft-startu je většinou velký odpor, který se po pár milisekundách přemosťuje relátkem.

Nebo začala chcípat ta tyristorová regulace - jde regulovat svařovací proud ?

Pokud se na to cítíš, rozeber to a zkontroluj všechny součástky. Pokud nemáš vybavení a znalosti, vyprdni se na to než se ti něco stane a někomu to odnes společně s flaškou rumu.

A co ten soft-start ? Tohle vypadá, že by se lepilo relátko právě v sotf-startu a nebo něco vyhnilo v ovládání právě tohoto relátka - většinou zpoždění bývá děláno nějakým kondenzátorem, který se nabíjí a při určité úrovni sepne relé (jednoduše řečeno) - zkontroluj ještě toto.