Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dokonaly nitrolak

Zdravim,

Idem lakovat nejake borovicove dosky. Su zatial len napustene fermezou. Rzhodol som sa dat na to nitrocelulozovy lak, nakolko mam s nim dobre skusenosti - je pevny.
S cim skusenosti ale nemam, je, ako docielit dokonale leskly povrch. Je na to nejaky postup, ako to spravit len zo stetcom ? Teda bez striekania ?
Zatial som spravil jednu vrstvu laku, este som nevidel ako to zaschlo, predpokladam ale ze bude treba to brusit a znova lakovat. Akym smirglom ? A neslo by to napríklad vylestit nejak s acetónom, ktory by to rozpustil ?

Diki.

viem že epoxid sa po aplikácii nahrieva aby sa odstránili bublinky a dosiahol lesk ale či to pomôže aj na nitrolak netuším
vyskúšaj to na nejakej vzorke
tu je video aplikácie epoxidu kGxVikwTK1A
daj vedieť ako to dopadlo
a pozor laky sú horľavé tak opatrne

Dost se divím, že jsi ještě sehnal nitrolak, nesmí se prý už vyrábět.
Asi bych (do interiéru) pod nitrolak nepoužíval fermež a povrch před nátěrem odmastil ředidlem. Případně použil mořidlo. Ale to jen k věci.
Nitrolak má nevýhodu v tom, že zasychá téměř pod štětcem, takže nemá čas se rozlít.
Tím zpravidla zůstanou znatelné stopy po štětci. Navíc, při vícevrstvém nátěru, dochází vždy k rozpouštění předchozí vrstvy a tím ještě více k zvýraznění nerovnosti.
Nahřívání povrchu nepomůže, jen urychlí schnutí a při přehnání způsobí zpuchýřování, nebo až vznícení.
Nitrolaky obecně nevytváří dokonalý lesk, musí se případně doleštit jemnou lešticí pastou.
Pokud chceš přesto nitrolak použít, tak pokud to lze, desky natírat naležato, silnou vrstvou, tím se lak má čas trochu rozlít. Potom přebrousit do hladka smirkem 400 pod vodou a doleštit lešticí pastou na laky.
Pokud se jedná o vysoké nároky na kvalitu povrchu (hluboký lesk), raději bych to s nitrolakem nezkoušel.
Se syntetickým lakem se dá při pečlivém natírání docílit hladší povrch, ale dolešťovat lze až po dlouhé době. Stejně ale udělat kvalitní lesk štětcem, znamená hodně moc zkušeností.
Asi nejlepší výsledky by se daly dosáhnout epoxidovým lakem, má dost času se rozlít, další vrstva nerozpouští předchozí a dá se dobře přebrousit a doleštit na vysoký lesk. Tvrdost nátěru je celkem dotatečná a nátěr je netoxický. 8-)

Zdravím, kolem roku 1970 existovala "roztěrka", povrch nastříkaný nitrolakem se "rozleštil" tamponkem z hadru napuštěným touto roztěrkou. Nesmělo se zastavit na jednom místě, rozleptalo by to lak! Dnes to asi neexistuje. Ví někdo, co to bylo?