Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako presne prerezat hrube drevene tramy

Zdravim, budem mat k dispozicii par masivnych drevenych tramov co zostali zo stavby pergoly. Chcel by som si z nich vyrobit pracovny stol do dielne. Su to tramy z makkeho dreva, na vrch pojde este pracovna doska.

Potreboval by som poradit, ako narezat tie tramy co najpresnejsie, niektore su hrube cca 16x16 cm. Okruzna pila taku hlbku nema a rucna chvostovka to lahko odreze nakrivo. Rozmyslam ze pomocou uholnika si spravim ciaru po celom obvode tramu, nasledne prerezem z kazdej strany okruznou pilou co sa bude dat. Nakoniec sa prereze rucnou pilou iba ten stred.

Pokosovu pilu nemam, ako by ste postupovali?

Ono je to hlavně o praxi. Když jsem koncem šedesátých let studoval strojárnu, tak jsme se učli rovně pilovat tak, že jsme z kusu železa ručně museli vypilovat kladivo. Se řezáním je to obdobné, řezat, řezat a řezat. Pravdou je, že dnes by taková výuka asi byla prohlášena za šikanu a učitel by skončil v lepším případě na dlažbě.