Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako presne prerezat hrube drevene tramy

Zdravim, budem mat k dispozicii par masivnych drevenych tramov co zostali zo stavby pergoly. Chcel by som si z nich vyrobit pracovny stol do dielne. Su to tramy z makkeho dreva, na vrch pojde este pracovna doska.

Potreboval by som poradit, ako narezat tie tramy co najpresnejsie, niektore su hrube cca 16x16 cm. Okruzna pila taku hlbku nema a rucna chvostovka to lahko odreze nakrivo. Rozmyslam ze pomocou uholnika si spravim ciaru po celom obvode tramu, nasledne prerezem z kazdej strany okruznou pilou co sa bude dat. Nakoniec sa prereze rucnou pilou iba ten stred.

Pokosovu pilu nemam, ako by ste postupovali?

Slovensky možná umíš lépe, to je možné...

Chce přeříznout trám a má dvě pily. Jedna přeřízne, jedna jen nařízne.

Než tu nadatloval dotaz a přečetl si odpovědi, mohl to mít tou ocaskou dávno přeříznuté. A jestli má problém uříznout kus dřeva rovně, tak ať na pilu nešahá a zavolá kamaráda/souseda.

Na šikovnost žádná finta není...

Ono je to hlavně o praxi. Když jsem koncem šedesátých let studoval strojárnu, tak jsme se učli rovně pilovat tak, že jsme z kusu železa ručně museli vypilovat kladivo. Se řezáním je to obdobné, řezat, řezat a řezat. Pravdou je, že dnes by taková výuka asi byla prohlášena za šikanu a učitel by skončil v lepším případě na dlažbě.

Pokad nevlastníte vhodný vercajk tak to zadejte nejbližší truhlárně.Ale i tak pokud se vám dle vašich možností podaří to šmiknout křivě tak to můžete dorašplovat ručně pokud si tam necháte nějakou rezervu.Také záleží jak si konstrukčně poradíte s tím aby ste rovnost sloupků mohl mít jenom na jedné straně.Vše záleží na tom jak jste šikovný.Tolik asi k vašemu problému.

Co takto ?:

Namalovat čáry, kudy ma jít ten řez.
Priťuknout na čáry hřebíčkama vodící dřevěný lišty (stačí na dvě protilehlé strany, aby ale byly delší, nez čára a přesahovaly nad i pod trám).
Pak ocaskou lehce nariznout na jedné straně, s využitím těch vodících lišt) tak asi cm hluboko (aby se konec při dorezu z druhé strany nevystipl) no a pak to podél těch list fiknout ocaskou z druhé strany cele z jedné vody nacisto.