Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno led dioda

Čaute všichni.. dneska mi kamarád koupil na přání pár ledek a k nim odpory.. jenže jsem narazil na jednu zajímavost a to takovou že že klasticky u ledky je + značeno tak že je vnitřek menší,drátek delší a čočka z boku kulatá.. jenže tahle ledka má vnitřek menší drátek krátkej a čočku plochou.. :-/ a k tomu mám ještě ledku blikací a ta má vnitřek na obou stranách stejnej ale na jedný straně jč čočka plochá a drátek kratší a na druhý straně čočka kulatá a brátek delší.. no jsem z toho jelen a pomalu mám strach zapojit i ledky abych je nemusel kopovat znova.. :-x

Správně by měl být "-" u zploštělé hrany čočky, "+" je většinou delší drátek a menší část vnitřku. Bohužel dneska už více záleží na číňanovi, jak se vyspí a LED diody napinuje, prostě se už na to nedá spoléhat. Kdysi jsem si kupoval UV LEDky z číny a ty měly oba piny stejně dlouhý a na zkošené hraně čočky byl "+".

Není nic jednoduššího než LEDku přes odpor připojit na stabilizovaný zdroj a v jednom směru musí svítit.

Bacha, LED maji udavany maly povoleny napeti v zavernym smeru, bezne jenom 5V. Voni teda 12V v zavernym smeru ustoji, snad nikdy se mi nepovedlo ji na to zaverny napeti odprasknout, ale jako poznamku si to neodpustim.
BTW UV LED - jak moc UV? Maximum v UV a precuh do fialovy nebo uz opravdu UV?

použíl jsem jich 208 do osvitky na výrobu DPS fotocestou, fungujou lépe než komerčně prodávaná osvitka.

Ahoj můžeš poskytnout foto či schema jak to máš zapojený? Zrovna včera sem čet, že si někdo stavěl stejnou věc a měl problém s nerovnoměrným osvitem.

Zvažuju jestli tvořit dps pomocí přežehlování toneru (pomocí laminátoru, žehličkou je to na ...) nebo se vydat fotocestou.

Díky

Napětí zdroj podle toho na jaké napájecí napětí je rezistor vypočítaný. LED s předřadným rezistorem spočítaným na napájení 12V se při zdroji 5V rozsvítí jen opravdu hodně málo. Abys pak nehledal chybu jinde než skutečně je.

Klasickou by možná takto mohl změřit, ale moc bych tomu nevěřil. Samoblikací nezměří vůbec. Navíc záleží na multimetru, jaký používá měřící napětí, ale většina multimetrů se nedostane přes 3V (sice na LEDky by to stačit mohlo, ale mají omezený proud, který by tu LEDku nemusel ani rozsvítit).
Musím také trochu zamachrovat, nyní stavím USB multimetr, který by měl odpory měřit napětím 15V, proud mám omezený na maximálně 8mA, takže bych teoreticky mohl měřit LEDky a dokonce i Zenerky. Navíc vyšší měřící napětí je vhodné i pro odpory z důvodu částečného proražení přechodových odporů měř. hrot/rezistor.

Neuvěřitelné, jak je dnes možné zkomplikovat zapojení prosté LEDky.... Prostě stačí vzít puškové baterky a nebo pecku jak je psáno o řádek výše a otestovat. Na jednu stranu svítí na druhou ne. Obyčejnou LEDku je puškovýma baterkami prakticky nemožné odrovnat.

Ono je to vykoumaný, ty drátky z ledky jsou naohýbaný tak, že to ve spolupráci s tím plastovým obalem funguje i jako vypínač, a to jednak jako tlačítko, jednak jako trvale sepnutý. Když jsem tu baterku vyměnil, dalo mi dost práce, aby to zase fungovalo jako dřív.
btw. BONDIC je super věc (bohužel dost drahá).

Já se snad budu muset přemoci a změřit vnitřní odpor nějakého tuctového CR2032, ale považuji to stále za prasárnu. Pokud by tohle zkusil na nějakých Eneloopech, pak:" Pá, páá, LEDko!". Ve velikosti "AA" je schopen zaručeně dodat proud až 8 A, zkratový by byl daleko větší.