Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vzorec na výpočet poloměru kružnice, při dané délky tětivy a její vzdálenosti od kraje

Dobrý den, mám dva vzorce na výpočet poloměru kružnice s danými délky: Tětivy a její vzdálenosti od kraje:

r - poloměr, v - vzdálenost tětivy od kraje kružnice, t - délka tětivy

(r*r) - r na druhou ; x/2 - x polovin.....................

r = v/2 + (t*t)/8v

(r*r) = (r-v)*(r-v)+ (t*t)/4

a mám dotaz ohledně toho jak by tyto vzorce asi slovně zněli, či případně proč jsou tyto vzorce zapsané jak jsou zapsané, např: proč zrovna v/2 + .....

Za každou odpověď budu moc vděčný.

Je to pythagorovo věta, nakresli si to:

Strany pravoúhlého trojůhelníku:
(r*r) je přepona
(r-v)*(r-v) je jedna strana, určuje vlastně jak daleko je střed kružnice
(t*t)/4 je třetí strana trojúhelníku (polovina délky tětivy)

tj. bod u kterého je pravý úhel je průsečík v a t, další bod je střed kružnice a poslední bod je průsečík t a kručnice.

Když ti půjde tětiva středem kružnice, tak můžeš dosadit t=2r a v=r. Uvidíš, že to vyjde... :-)