Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak prošroubovat OSB desky - plovoucí podlaha

Dobrý den, poraďte prosím, nejsem si jistý, zda-li chápu na internetu běžně popisovaný způsob, kterak prošroubovat OSB desky plovoucí podlahy. Skladba mé podlahy bude OSB 15mm + 3mm Mirelon + OSB 15mm. Zpravidla se v článcích udávají delší vruty, než je samotná skladba podlahy, nerozumím proč. Například tento popis:

Šroubování OSB desek k sobě je možné za použití pevnostních vrutů (např. 5 x 50 mm pro desky 2 x 15 mm).
Zdroj: https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/10557-p rosroubovani-osb.html

I kdybych mezi OSB vlozil 3mm Mirelon, stale je tam presah, nechapu to.

Ja nerozumím skoro ničemu. Pokud se mají OSB prošroubovat k sobě, tak se mezi ně Mirelon nevkládá. Pokud OSB desky má sloužit jako plovoucí podlaha tak se šroubují kratšími vruty. Doporučuji vruty co nemají celý zavit. Mirelon by měl být pod nimi, pokud to podloží vyžaduje. Ovšem od 3mm nečekejte zázraky. Bylo by lepší tu napsat celou skladbu podlahy a třeba bude vše jinak :)

Ale vklada. Su totiz dve moznosti, bud sa tie dosky navzajom zlepia a zosrobuju, alebo sa da medzi ne mirelon a zosrobuju sa. A robi sa to preto tak, aby pri chodeni po nich sa tie dve vrstvy OSB dosiek netreli navzajom o seba a nevrzgali. To ze sa maju pouzit sroby dhsie ako celkova hrubka tych dvoch dosiek som tiez cital a rovnako by ma zaujimalo preco. A inak dobra pripomienka to ze treba pouzit sroby s ciastocnym hladkym driekom, tam je dovod zase ten ze srobom s celym zavitom sa po zosrobovani nedaju tie dve dosky pritiahnut k sebe.

Třeba protože se to doporučuje?

http://blog.stavbaonline.cz/postup-jak-na-podlahu- z-osb-desek/

Pokud se rozhodnete pro šroubovanou variantu, doporučujeme vložit mezi jednotlivé vrstvy desek separační vrstvu zabraňující skřípání podlahy, např. Mirelon tloušťky 2 -3 mm.

http://www.vyrobkyprostavbu.cz/hlavni-zasady-pri-p okladce-podlahy-z-osb-desek/

u dvou a více vrstev se jednotlivé vrstvy kladou v navzájem kolmých směrech, vzájemně se mezi sebou slepí, nebo prošroubují v obou směrech, v případě použití vrutů se doporučuje mezi desky vložit separační vrstvu (Mirelon) tl. 2-3 mm, zamezí se tak vrzání desek

Další příklady si dohledej sám.

Obecně se doporučuje vkládat separační vrstvu (např. Mirelon) při prošroubování desek. Pokud se desky celoplošně lepí, není třeba žádnou separaci dávat.

A nebo jsou možná všichni blbci, jen ty jsi odborník...

Zdravim po delsi dobe, diky za reakce, upresnim skladbu podlahy, kterou planuji realizovat.

Betonova deska / Starlon 3mm / OSB 15mm / Starlon 3mm / OSB 15mm / PE folie 0,2mm / Fatraclick Vinyl

OSB budu pokladat krizem, lepit disperznim lepidlem ve spoji (pero drazka), prosroubuji pevnostnimi vruty.

1) pokud nekdo nasel v tomto postupu chybu, prosim o korekci

2) to prosroubovani si nejsem jisty jak budu realizovat, viz muj uplne prvni prispevek. Pokud nekdo poradi, jake vruty o jakem rozmeru zvolit, budu rad.

Jinak poznamka nakonec, at uz sroubovat, lepit celoplosne nebo jen ve spoji, internet je plny lidi, kteri voli ruzne kombinace nezridkakdy vsechny dohromady a nikdo po realizaci nepsal, ze by podlaha vrzala, apod. Tak snad to bude OK.

Dle mého názoru vkládat vrstvu čehokoliv mezi desky je špatný postup. Separační vrstva má vrstvy oddělovat, zato my ty desky chceme spojit. Když se desky na sebe navrší a sešroubují, tak opravdu nebude nic vrzat. Vruty bych dal 4x30 a spoje bych slepil konstrukčním lepidlem v tubě. Disperzní lepidlo si myslím není vhodné. Rozteč šroubů my dáváme max 30 cm.

Teoreticky by mohly desky vrzat například v podlaze v podkroví, na původních dřevěných trámech, nebo i nových I profilech, protože by tam mohlo docházet k nějakému průhybu. A desky se spojují aby se docílilo jejich spolupůsobení a větší tuhosti. Když je máte na betonové desce, tak je celá ta vaše skladba spíš nesmysl.

Na tom betonu je asfalt, to je ten duvod a beton je celkove v ne moc dobrem stavu. Nivelacni sterka nepada v uvahu a na komplet odstraneni asfaltu nemam ani silu, ani prostredky. Odsranil jsem asfaltove vycnelky, odstranil jsem podstatne vrstvy asfaltu a podklad srovnal jak to jen bylo mozne, nicmene uplne se toho asfaltu zbavit nejde. Tento postup s dvoji vrstvou OSB mi byl doporucen nezavisle z vice zdroju, potrebuji vytvorit funkcni podklad pod vinylovou pochozi vrstvu.