Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem čerpadlo ve studni nečerpá

zdravím,
ve studni mám spuštěné čerpadlo.
dnes jsem ho zapomenul vypnout a stále čerpalo vodu po cca 6 hodinách jsem zjistil, že mám vyhozený proudový chránič. prý vypnul asi před hodinou od zjištění, tzn. že čerpadlo jelo cca 5 hodin. buď vytáhlo studnu a jelo naprázdno nebo se "spálilo" tím že jelo dlouho. teď když ho zapnu (ve studni už je zase voda) tak nečerpá, z hadice se ozývá bublání, a cca po minutě chodu zase vyhodí chránič.
neví někdo co by mohla být za vada?
díky

Mezizávitový zkrat ve vinutí - čerpadlo je téměř jistě k vyhození. Pokud jelo bez vody, tak se vinutí v motoru tak rozehřálo, že povolil lak izolující vinutí od sebe a ty se navzájem zkratovaly, v této fázi motor v čerpadle jen "vibruje", vrčí, ale neroztočí se. Oprava - převinutí motoru, což se nevyplatí a koupí se raději nové.

záhada. elektrikář to rozebral nic neopravoval, říkal že vyčistil a zase složil a už to funguje zase OK.
nevím jestli nějaké nečistoty zablokovaly lopatky a když se netočily tak to vyhodilo chránič? jestli je to možné?
každopádně jsem ušetřil 4,5k

Pokud byly pouze zaseklé lopatky, měl vypadávat jistič, nikoli chránič. Chránič reaguje v případě, že proud "uteče" mimo hlídaný obvod - že z přístroje je svod ještě jinudy, než po přívodních drátech. Zkrat (netočíci se motor je jen zkrat) takovou situací opravdu není. Sice tam jde nadproud, ale stejný dovnitř jako ven.

(netočíci se motor je jen zkrat)

Netočící motor není zkrat, pouze motor bere větší proud než je jmenovitý.
Pokud je čerpadlo starší, může po ohřátí vinutí (tj. když se motor nedokáže roztočit) částečně povolit izolace a nějak svodový proud začne téci do uzemněné nádoby, ve které je většinou čerpadlo uloženo, dále proud pokračuje do vody a následně vylítne chránič. Už jsem něco podobného také zažil.

Ještě dodatek - ani pořádně nevíme jestli tazatel opravdu myslí proudový chránič a neříká tak třeba motorovému spouštěči, který většinou má nadproudovou ochranu určenou právě pro tento účel.