Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem drenáž okolo domu

Dobrý večer, prosím vás potřebuji poradit okolo hydroizolace kolem domu.. Mám kanál na dvoře a neni vůbec hluboko asi je 30cm od země a pak je potrubi který odvádí vodu ze dvora do dešťové kanalizace.. Ale, chci okopat okolo baráku 1,5m do země a hodit na barák nopovou fólií a na dno drenážní trubku s 0,5% spádem do kanálu ve dvoře jenže.. Kdyz je kanál hluboky jen 30cm a budu kopat 1,5m okolo baráku tak kam svedu tu drenážní trubku když kanál neni v te hloubce 1,5m ale jen 30cm?? Napadlo mě jedině tohle: vykopat ten kanál jak je 30 cm hluboký tak ho vykopat do hloubky 1,80m návěst tam tu drenážní trubku která bude ve výšce toho 1,5m a potom bych na dne kanálu dal čerpadlo a navedl ho do te trubky která je na dešťovou kanalizaci ale jak když ta trubka je jen par čísel po zemi asi 20 ČÍSEL víc ne.. A to čerpadlo by nějak odvádělo vodu ze spodku do te trubky pryč.. Teď ale: jak to provést kdyz čerpadlo bude v hloubce 1,80m a trubka na tu dešťovou kanalizaci je asi jen 20cisel podzemi.. To je jediný způsob který me napadl ale nevim jestli to je dost dobrý nápad protože by se čerpadlo spoustelo asi každou chvilku a taky provoz toho čerpadla neni zadarmo... Tak by mě zajímal váš názor co by jste mi poradili a kdyby to šlo nějakým jiným způsobem nez s tím čerpadlem tak bych byl moc rád :).. Děkuji za každou radu a cením si toho že jste si to přečetli celí nevím co s tím a jsem už zoufalej.. Tak děkuju za každou radu..

Všeobecně se ptáme při těchto akcích proč? Dům je utopený ve svahu?
Pokud tedy jsi přesvědčený, že to má smysl, tak má smysl i ta spotřeba elektrické energie. Dělá se to jak píšeš, sběrný kanál, plovákem spínaná čerpadlo a potrubí směrem dešťové kanalizaci.

Tak má to smysl dvůr má spád k baráku a díky tomu zdi vlhnou v domě, a překopat dvůr nejde je tam ještě zahrada napojená a dům je jako kdyby ve svahu.. to by se muselo překopat úplně celý tak radši odkopu 1,5m od baráku.. takže jedině přes to čerpadlo ? to půjde ? a musí být nopová folie do L na dne nebo stačí jen přiložit k baráku a co potom ? dát písek kameny pak drenážní trubku a pak zasypat oblázkama nebo jak?? děkuji

a je lepí tu folii dávat jako kdyby do L třeba 1m na výšku domu a 0,5m na spod toho výkopu ? já mám na dvoře hodně jílovitou půdu ale před barákem je hlinitá a tu drenážní trubku tam chci dát a udělat to pořádně abych si byl 100% jistej že jsem proto udělal maximum a nechci to za rok dělat znovu proto to chci pořádně odkopat a dát folii tak i drenážku.. abych měl jistotu že už bude dům suchý.. ale ještě mi jeden kámoš který to taky dělal řekl že se vykope díra na drenážní šachtu tam se ty drenážky svedou a dát tam čerpadlo do kanalizace a potom by se nemusel hloubit kanál.. co myslíte radši vyhloubit kanál nebo tu drenážní šachtu s čerpadlem s odvodem do kanálu...

Trubky mají malé dírky a textil má zabránit zanesení bahnem.
Proč si myslíte, že proudící vodu ze dvora nestačí odvést dnes běžným krytým žlabem? Hloubka, do které se chystáte, už není zdravá pro stabilitu domu. Vyvézt materiál, nahradit kamenivem, nopová folie, netkaná textilie pro oddělení rostlého terénu od kameniva, to všechno znamená značné výdaje.

Tomáši, podléháte moderní a často něúspěšnému řešení. Na přesné rady je třeba více informací. Kdyš čtu Váš text: "drenážní trubku s 0,5% spádem do kanálu ve dvoře jenže", tak mne napadá pokus. Zkuste tuto trubku, v délce asi 3 metrů položit na zem a dopravte vodu z jednoho konce na druhý. proteče voda trubkou?

A tak jakým jiným způsobem mam od izolovat 80 let stary dum od vody?? Je tam jílovitá půda ktera se nevsakuje a drží se tam.. Jak by jste to řešil teda vy? Jak to mam tedy vyřešit? Jiným způsobem nez odkopanim? Podrezavani baráku nepřichází v úvahu..

Voda určitě poteče drenážním potrubí když dám nopovou folii na dům ve vertikální poloze asi 1,20m a přehnu zbylých 30cm z folie do horizontální polohy (folie má na výšku 1,5m) a dám drenážní potrubí přesně do toho místa kde mám ohlou tu folii tak si myslím že většinu té vody do toho kanálu bez problému dopravím.. sice tam ta voda nějaká zůstane, ale jen nepatrné množství a u nopové folie což mi může být jedno hlavně že to nejde ta voda na barák..

Vodu z povrchu dvorku odvedete žlabem.
80 let starý dům je nejspíš z cihel a šla by tedy realizovat vodorovná izolace s daleko lepším účinkem, než svislá bariéra. A přes zaryté mlčení o detailech stavby pochybuji, že tam jsou základy 140 cm hluboké.
A vyschnutí jílu vede ke změně objemu, takže klidně může dojít k prasknutí betonu na dvorku a také domu.

Tomáši, Já Vás nebudu přesvědčovat o tom, že to tak není jak píšete. To bychom si museli pokecat alespoň půl hodiny po telefonu (občas to někteří vydrží), zjistit odkud se voda bere atd.
Nopovka Vám určitě nemůže nahradit vodorovnou hydroizolaci. Je již mnoho baráku, které odkopáváním narušily statiku domu. Ujišťuji Vás, že jen vložením dodatčné hydroizolace docílíte dlouhodobě suché zdi. Dále věřím tomu, že když se sejdete s odborníkem, budete malovat na papír průběh prostupů vlhka až mokra, zapomenete na Váš postu, který stěny nevysušší. Kdyby toto fungovalo, proč se pak dává vodorovná lepenka.
Na Vaší obranu, mnohokrát vidím na nových domek, kde je základová deska omotána nopovkou, aby základy byly v suchu, ale to nejde, to musíte porušit fyzikální zákony.

Přeji Vám dobrou volbu.

(pro nejde barák podřezat, jsou tam klenby?)

Pan Milan má pravdu, to se na to raději vyprdněte, účinek Vašeho postupu nemusí být žádný nebo mizivý. Ve Vašem případě prostě podřezat. Chvíli to vydržte, našetřete a proveďte.
Tady podívejte: Skoro první odkaz na Googlu:
cenik.html

Mají zde kalkulačku. Zadejte si tam délku zdiva a tloušťku zdiva, které chcete sanovat a typ izolace - je tam levnější varianta s plastovými pásy, které by Vás nevyšly tak draho. Nerez je dražší, ale ne o moc. Zadal jsem modelový případ: 10 metrů zdiva o tloušťce 60 cm a cena s plastovými pásy kolem 14 tisíc, nerez plechy za 23 tis.! To není tak moc!

Ale není to pravda 100% bezpečná záležitost. Kolega nedávno vyprávěl jak se jeho skoro sousedům z vesnice během podřezávání vyvalila zeď. Chtělo by to před tím konzultovat se statikem.

Právě že naopak te vlhkosti se chci zbavit ale nejakou levnější metodou a také sem mluvil se statikem a ten řekl ze odkopavani by neměl byt pro dum žádný problém ale pod re za v ani by mohlo právě tu statiku mohlo porušit protože ten dum je z cihel příčně zdi ale obvodové zdi jsou tak 50% kamen 40% cihla a zbytek kotovice.

Tomáši, Vy si dělejte to, čemu uvěříte, ale ujištuji Vás, že přiložením nopovky nevysušíte zdi. To je proti fyzice. Spoustu laiků již bylo zklamáno. Ptejte se těch, co odkopali a po čase podřezávali pabáky.
Levná metoda by tu byla, nepustit deštovou vodu k baráku na 5 metrů. Ale stejně to zdi nevysuší!!

Však kurva já tam tu nopovou folii budu dávat na výšku toho odkopaného baráku to dá asi rozum!! ale mě zajímala jiná věc kterou jsem napsal výše bože lidi nebuďte natvrdlí.. Nejsem milionář a to není jen podřezávání to máte zase novou omítku a toho neskutečného bordelu v baráku atd atd.. a to si radší odkopu dám nopovku a drenážku svedu do dešťovky a mám klid je to takhle řešenu u spoustu domů a měl to takhle vyřešen i kamarád u kterého jsem to taky dělal ale ten neměl problém s tím kanálem co mám já (viz. výše uvedeno) Taky si koupil starý dům a zrekonstruovali jsme ho taky tam měl vlhkost že se barák topil když byl slejvák a pak jsme to odkopali dali drenážku svedli krásně do kanálu a ejhle najednou je dům suchý a nikdě žádná plíseň ani vlhkost prostě nádherné jako v novostavbě.. takže tohle dělám už po 2 v životě a nějaké ty zkušenosti stím mám a vidím že to v praxi krásně funguje.. Jen mě jde o to že v mém případě to jinak nepůjde než s tím čerpadlem.. protože trubku od dešťovky mam moc vysoko cca jen 20cm podzemí a drenážka bude více jak metr no a jak dostat tu vodu dole z kanálu a aby nebyla zatopena drenážka no asi jinak to nepůjde než s tím čerpadlem.. Ale taky e problém ten že to čerpadlo se sepne jen když bude pršet takže nebude pořád v provozu a co stojí se zanáší.. tak nevím..

Je mi jasny, ze nebudete milionar. Prave proto se zamyslete, zda ma cenu delat neco, co nebude fungovat. Uvedomte si, kdyz dva delaji totez, neni to totez. To ze jste nekomu pomahal nedela z Vas odbornika. To ze vas znamy ma sucho v baraku jeste neznamena, ze diky drenazni trubca, kterou 95% kutilu dava zbytecne, protoze to nekde vvideli. Tady se Vam lide snazi pomoci a co vy? Jse sprosty. Udelejte si to jak chcete, ale pak sem nechodte s brekem jak maly Jarda, ze to nefunguje, ze mate porad vlhko.

Dával jsem nopovku z jedné strany baráku. Zdi byly mokré do 1,4m. Teď jsou všechny suché. Nové okapy, bydlím, topím, větrám a barák vyschnul i bez nopovky.
Čerpadlo bude spínat plovákovým spínačem v kontrolní šachtě, tak si dejte pod spínač placák, aby tam trochu vody v čerpadle zbylo.

milan.cukrar, Tak co by jste mi doporučil vy ? když máte v tomhle oboru více zkušeností podle toho co tady píšete.. já jen že barák fakt podřezávat nechci viděl jsem to na vlastní oči a toho nepořádku okolo domu a práce navíc.. mám ted dovolenou a chci toho udělat o nejvíce takže mě tlačí i čas tak jak jinak kromě toho podřezávání ?? klidně mi dejte na vás číslo a promluvíme si o tom...

Zdravím, při čtení diskuze mne napadlo - teď jsou reportáže jak je všude sucho a že se chystají dotace třeba na podzemní nádrže na dešťovou vodu. Tak zavést trubku z drenáže do takové nádrže a to co přeteče odvedete do kanálu. Nešlo by to i tak?