Jakou koupit čovku?
Zdar asi budu řešit starý septik a tak se ptám zde jakou v dnešní době kouupit ČOV.
Využívaná bude o víkendech a o dovolené. Maximální využití asi až v důchodu, což je za cca 15 let.
Odpad bude do potoka, takže asi tu nej co povolí úřady.
Zatížení 2 osoby o víkendu, max 6 osob přes dovolenou.
Dík za rady.
to je blby. V realu je daleko mensi problem, je-li COV mirne pretezovana, nez kdyz jede 14 dni naprazdno, o zime nemluve... Takze poptat vyrobce, jestli neco nedovychytali, ale obavam se, ze to bude bida.
Bahno má pravdu.
V ČOVce žijou bakterie, které rozkládají naše poklady a čistí tím vodu, bohužel pokud je "nekrmíš" tak ti vymřou. Pokud je to opravdu takto s využíváním, je lepší do země zabetonovat plastovou nádrž a občas až se naplní tak ji vyvést.
přesně řečeno - když ji nebudeš krmit tak nepojede.
Doporučujou to i pro chaty, tak tomu nějak nerozumím.
Doporučovat můžou, realita je někde jinde. Stejný příklad je kombinovaná spotřeba u aut - reálně se na ni taky nedostaneš.
Musíš tu ČOV něčím živit.Jinak bakterie umřou hladem.Máme ČOV u rodinného domu.Ale existují i mechanické ČOV, jen cena je trochu jinde.
http://www.aquatech.cz/cistirny-odpadnich-vod-obec ne-cov-1404041703.html
A jak často se musí krmit a jakým množstvím? :o)
Technik, co nám instaloval a předváděl ovládání čov, to řekl jasně. "Dobrý hospodář s tím chodí domů. Každé hovno se počítá.... "
A máte zjištěno na úřadě, že vám povolí ČOV do vodoteče? Nebo si to myslíte? Rozhodně to není tak jednoduché jako dříve.2X ročně rozbor kontrolního odběru atd. Na rekreačním objektu bych řešil septik.
Zjištěno to nemám, ale myslím že budou rádi když tam dám čovku místo součastné žumpy která taky teče do potoku.
Tím bych si nebyl vůbec jistý, z vlastní zkušenosti vím, že raději dnes povolí vyvážení jimku než ČOV s vsakováním, nebo vypouštěním do vodoteče. Řeší to odbor životního prostředí a ti aspoň u nás, ČOVky moc nemusí. Tím, že Vám septik teče do rybníka, se hlavně moc neohánějte. At si nezaděláte na problém. Pokud už Vás pustí do vodoteče, je třeba počítat s tím, že povolení bude na období cca.5 let, a budou chtít 2X ročně výsledky rozborů. A pokud by v místě zavedli kanalizaci, budou tlačit na připojení. Když ne hned, tak vám po 5 letech, neprodlouží povolení. Je to na zvážení, co vyjde levněji.
Ten starý septik je původní kdoví jak starý se třemi komorami. Nevěřím že by to místní povodí nevědělo že jim to teče do potoka.
Povodí jak povodí, ale odbor ŽP to neví. Septiky se prý dnes už nepovolujou. Dnes se už povoluje čov pouze jako vsak(zálivka je považována taky už za vsak). Odpad co vytíká musí splňovat limity, které nezatěžují ŽP. Udělal bych to tak, že bych s odborem vyjednal povolení na drenáž(vsak) a po kolaudaci to napojil na starý vývod do potoka. Pokud jste někde blízko potoka, tak stejně ta voda vteče z čov do toho potoka... Tímto nenabádám k obcházení předpisů, ale v tomto případě je kolem toho až moc nelogických rozhodnutí, kdy se úředníci kryjou onou buzerací, neboť tak nějak tuší, že jsou zbyteční a kdykoliv je mohou zrušit.
Nevím jestli septik a vyvážení jímka je totéž, ale bydlím na hranici CHKO, mě před 6 lety povolili COV s akumulační jímkou na zalévání, sousedovi letos už pouze vyvážecí jímku s peridiocitou vyvážení 28 dní, to odpovídá obsahu nejméně 10m3
Tak jsem napsal výrobci a zde je odpověď.
Ještě k tomu něco. Ta čov se dá provozovat dočasně jako žumpa. Je vodotěsná. Dá se to udělat i s tím přepadem a trativodem, jako to je doteď. Zkolaudovat se to dá za těch 15let. Při provozu takovém, že by to přes sezonu jelo s denním příkrmem bakterií, a v zimě stop, se dá na jaře nasypat dávku bakterií, a čov rozjet. Asi po 2 dnech smrad ustupuje, až to přestane smrdět úplně(cca 4-5dnů)
Dále bych dnes asi řešil čističku, kterou není nutné probublávat dmýchadlem(nákldy na el.-70W/h + samotné dmýchadlo).