Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno jak zapojit vypínač na světlo

Dobrý den, jak mám zapojit vypínač na světlo, když ve vypínačové krabici jsou 4 dráty / mám 20 let staré rozvody/ - 2 černé a 2 žlutozelené - ty jsou spojené čokoládou a na vypínači jsou 3 svorky nahoře označená A1 a dole A2 a L ?
Děkuji za radu

1) Fungovalo to jako vypínač před tím, než se to rozbilo a Ty jsi se v tom vrtal?
- ANO - je to tedy vypínač a je zbytečné zkoumat, odkud a kam co vede. Nech propojený dráty, který propojený byly /zelenožlutý/ a zkoumej jen ty, který byly zapojený do vypínače: Pokud jsi pořídil jiný vypínač, než který tam byl(měl jen dvě svorky), je přívod vždy "L" (kolečko s šipkou dovnitř) - správný drát zjistíš žárovkou zapojenou mezi svorku se zelenožlutými vodiči a jeden z černých/hnědých vodičů. Zbývající vodič zapoj na A1, nebo A2 (kolečko s šipkou ven) podle toho, jak chceš mít překlapnutou kolébku spínače při rozsvíceném světle (nahoře/dole - jak je kdo zvyklý, nebo co převažuje v objektu)
- NEVÍM - Zavolej elektrikáře a nemudruj - on se to učil 3 roky a Ty to chceš umět ihned a napoprvé (druhý pokus už třeba bude mít jiný - živý obyvatel bytu :-/ )

Vy asi taky nebudete delat za par korun. Ono se to nezda, ale vymena vypinace neni jen tak. Teda pokud jsou draty vedene, tak jak maji byt, tak je to v pohode. Tady ovsem to vypada, ze si to delal nekdo podomacku. To se ta vymena muze protahnout a elektrikar tim zabije pul dne. A delat pul dne za par korun s dopravou... Kazdy mel moznost jit se ucit na elektrikare a ne si pak stezovat, ze je jich malo a jsou drazi :)

...v ničem jsem se nevrtal, jen jsem odpojil starý vypínač...

Tak asi víš, jak byl ten starý spínač zapojený (proč jsi ho vlastně odpojoval?). To proklemování čokoládou už tam bylo? Když píšeš, že jsou tam čtyři dráty, dva a dva proklemované, napadlo mne (ale neber mne za slovo, může to být taky úplně jinak), že tam byl původně křížový přepínač (na tom schemátku dole je jako číslo 7) a předchozí kutil ho odstranil.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4003-schodis tak-jpg]
To by znamenalo, že další přepínače jsou někde jinde, třeba za skříní, případně, že tam někdy byly, ale někdo je odstranil a zbyly po nich krabice s proklemováním..
BTW: Když napíšeš, kde bydlíš a že nabízíš tak pět stovek odborníkovi co ti to zapojí, divil bych se, kdyby se někdo z blízkého okolí, kdo tomu rozumí, nenašel.