Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytopení malého bytu 30m² - krbová kamna, doporučení

Přeji pěkný večer všem,
dočasně plánujeme bydlení v menším bytě. Nyní řešíme topení. Momentálně je topení v bytě řešeno dvěma akumulačními kamny. Z důvodu úspory bysme je rádi nahradili malými krbovými kamny (viz. odkaz). Případně můžete něco doporučit? Cenovka do 5tis. Kč.

http://aukro.cz/krbova-kamna-konrad-b1-9kw-i627220 1592.html#tabsAnchor

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-bozen-cerna- bezova/

Otázka zní budou tato kamna stačit? Vyplatí se to (co bude úspornější - krbová kamna / akumulační)? Jako topivo budeme používat dřevěné brikety + štípané dřevo. Byt je nově zateplen.

Předem děkuji za odpovědi a případné návrhy.
Vítek.

Předmět Autor Datum
Co komin, nebude se muset vyvlozkovat?
uličník 19.06.2016 08:32
uličník
Všechny zdravím. Po přečtení některých příspěvků mně to nedalo.. Máme malý domek, dole vytápíme 70m…
vytápění RD 23.06.2016 19:56
vytápění RD
Já taky nechápu, kde se lidem bere v místnosti nepořádek. Máme elektrický kotel, který takřka nepouž…
martas38 26.06.2016 02:58
martas38
My taky máme elektrický kotel a krbová kamna.Haas a Sohn Tanaga 12 Kw do vody a 3 do vzduchu.Vytápím… poslední
iconek 26.06.2016 10:20
iconek
provoz lokálních topidel bývá vždy podstatně levnější, než kupovat "sofistikované teplo" už hotové..…
mirektatra 19.06.2016 09:13
mirektatra
Taky uživatel těchto topidel musí počítat s větším nepořádkem v bytě (popel, saze). Taky musí mít pr…
uličník 19.06.2016 09:32
uličník
Doporučuji trošku dražší kamna https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/27998-j aka-krbova-kamna-d…
jenda xd 19.06.2016 09:36
jenda xd
Já bych teda do krbových kamen nešel ani za nic. V jednom takovém bytě jsem 2 roky bydlel. Je to sic…
neutron 20.06.2016 17:50
neutron
Velmi dobrá jsou i opomenutá kamna násypná, výhodou je že jsou levná, na stáložárná paliva (netřeba…
PETR M. 20.06.2016 20:48
PETR M.
Pokud jde o 30 m2 pak krát 2,5 (předpokládaná výška stropu)vychází mi 75 kubíků, na takový objem pos…
PETR M. 20.06.2016 21:00
PETR M.
Jako doplňkové palivo lze vedle hn. uhlí (odhořívání shora)a mix (hnědé + černé pro vyšší výkon) uží…
PETR M. 20.06.2016 21:09
PETR M.
K vašemu výběru, thorma bozen nejsou koncepčně špatná kamna ba, svou praktičností lehce konkurují i…
PETR M. 20.06.2016 21:44
PETR M.
Ta násypná kamna jsou asi ideálním řešením, na ta jsem zapomněl. Používal je můj děda, normální svař…
neutron 20.06.2016 22:24
neutron
Pozor ale neplést s kamny stáložárnými např. Club, Elit,Žiara,thermo, apod., též výborná kamna ovšem…
PETR M. 20.06.2016 22:39
PETR M.
Ještě k nárokům na tah. Násypná kamna mají většinou malé nároky na tah cca již od 10 Pa, byť se dnes…
PETR M. 20.06.2016 22:51
PETR M.
Když spalinám postavíš do cesty další výměník s jejich spletitou cestou spalin, tak nároky na tah ji…
neutron 21.06.2016 01:00
neutron
neutron- Ano přesně tak, tak jsem to i myslel :-) Čili "základní jednoduché verze" násypných kamen m…
PETR M. 21.06.2016 07:16
PETR M.
To co tu píšete je velmi zajímavé. Někteří lidé se rozhodli strhat se přikládáním při topení dřeva.…
Řezák 21.06.2016 09:02
Řezák
Dobrý den pane Řezáku Co zde píšu vlastně není nic nového jde o "zapomenutou technologii" Dřevo není…
PETR M. 21.06.2016 09:22
PETR M.
Pokud máte násypná kamna nebo "obyčejná" krbová ovšem s pohyblivým roštem, pak jedinou cestou jak pr…
PETR M. 21.06.2016 09:33
PETR M.
Ještě si neodpustím poznámku, uhlí je také výborným palivem, ale je třeba na něj mít přímo určené to…
PETR M. 21.06.2016 09:44
PETR M.
Omlouvám se účastníkům fora za přílišnou "rozvláčnost" :-)
PETR M. 21.06.2016 09:50
PETR M.

Všechny zdravím.

Po přečtení některých příspěvků mně to nedalo.. Máme malý domek, dole vytápíme 70m3, nahoře na noc 30m3. Měl jsem přímotopy a rychle jsem je vyhodil. Přes 15 let topím jenom dřevem. Komín 6m, průměr 20 cm, krbová vložka KV1/8kW/. Přes den topíme pouze dole a na noc zvednu dveře nad schodištěm a pustíme teplo do ložnice. Spotřeba 5-7m3, podle zimy. Důležité je, že si koupím kulatinu a udělám sám dřevo, které schne 3roky. Popel prometu do popelníku, který vynesu 2x týdně. Žádný popel nikde nemám, žádný kouř taky ne. Strop je pořád bílý !!! Jinak je něco špatně.. Dole je společný prostor pokoj a kuchyň. Topení dřevem si nemůžu vynachválit. A ještě něco. Celý domek je zateplený,nová plastová okna... Musí se předem investovat..
Všechno je ale věc názoru, čemu kdo dá přednost.

Já taky nechápu, kde se lidem bere v místnosti nepořádek. Máme elektrický kotel, který takřka nepoužíváme a a krbová kamna Haas a Sohn Salerno 4kW. Vytápíme s nimi byt 70m2 v zateplené bytovce, všude je teplo a nikde nic očazené nemáme. Popel vynáším 1x až 2x týdně. Náklady oproti topení elektrikou úplně někde jinde.

My taky máme elektrický kotel a krbová kamna.Haas a Sohn Tanaga 12 Kw do vody a 3 do vzduchu.Vytápíme s tím barák o 140 m2.Letos snad finančně zvládneme akumulačkí nádrž, novostavba nás docela vysála z peněz.Elektrikou přitápíme jen v přechodném období.Spotřeba elektřiny za rok včetně vaření, pečení, ohřevu vody 5 Mw.
Během topení v kamnech minimum prachu.Žádný dým a černý stropy se nekonají.

Já bych teda do krbových kamen nešel ani za nic. V jednom takovém bytě jsem 2 roky bydlel. Je to sice nejlevnější způsob topení, ale jak píše uličník. Bordel, smrad, začouzený strop, starost o dřevo. Plyn asi není, že? To už bych radši zůstal u těch akumulaček. U zatepleného bytu ty náklady na elektřinu za nízkou sazbu nebudou nijak tragické. Zvláště, když tam chcete bydlet jen dočasně, to bych se na nějakou investici vyprdnul. Asi by se vám ani nevyplatila.

Velmi dobrá jsou i opomenutá kamna násypná, výhodou je že jsou levná, na stáložárná paliva (netřeba přikládat)a doma nebude ani bordel ani smrad ani kouř,rovněž z komína se kouřit nebude. K topení potřebujete jedna násypná kamna se sekundárním vzduchem o objemu šachty alespoň cca 14 dm3 ideálně 17 dm3, hranatý násypný uhlák a hnědé uhlí ořech 1.(velmi dobrá je nízkosirná Bílina ale možno i jiné ) Princip topení je jednoduchý 1x denně kamna zbavíte popele (za uzavřených dvířek, čili bez prachu)natankujete uhlí (komín odsává mikroprach taktéž bez prachu) na násyp dáte dřevo pomocí novin lépe ale tuhého podpalovače zapálíte necháte rozhořet, seřídíte na požadovaný výkon a více se starat nemusíte. Kamna hřejí dle objemu šachty a množství uhlí 12-24 hodin, obsluha jednou denně se vším všudy, máte-li vše po ruce pak je to otázka 10 minut, z komína se nekouří tudíž nemusíte stále čistit komín a kouřovod úplně stačí čistit 1x ročně (při topné sezoně cca 6-7 měsíců)budete mít málo sazí. Kamna je třeba volit dle požadovaného výkonu,na trhu jsou většinou buď 5 kw, nebo 7-8 Kw. Za málo peněz hodně muziky. Nevadí-li vám chvíli přikládat lze topit i bez přerušení a to hn. uhelnými briketami. Chcete-li jet bez přerušení a přikládání non-stop, s velmi dobře regulovatelným výkonem již od nejnižších výkonů pak jsou řešením kamna na koks, jde v podstatě o kamna násypná ovšem s vyšší šachtou jež nemusí mít přívod sekundárního vzduchu, pokud přívod sekundárního vzduchu mají můžete i odhořívání uhlí shora.

Pokud jde o 30 m2 pak krát 2,5 (předpokládaná výška stropu)vychází mi 75 kubíků, na takový objem postačí násypná kamna o výkonu 5 kw s tím, že tento objem vytopí i v případě že byt není zateplený v opačném případě vytopí více než 90 kubíků. Teplo se dobře šíří i do přilehlých místností, je ale nutné mít kamna v místnosti která pokud možno sousedí s co možná největším počtem přilehlých místností anebo cca "uprostřed" bytu. Jsou-li kamna v "koncové místnosti" pak samovolnému šíření tepla napomůže druhý tepelný zdroj umístěný v co možná nejvzdálenější místnosti oproti té s kamny ale tak aby spolu místnosti komunikovali přez otevřené dveře. Druhým zdrojem může být jakýkoliv tepelný zdroj ideální jsou druhá kamna. Přítomnost dvou protilehlých tepelných zdrojů jež od sebe nejsou odděleny dveřmi pak zajistí dobrou cirkulaci vzduchu a tím i vytopení v podstatě celého bytu.....

Jako doplňkové palivo lze vedle hn. uhlí (odhořívání shora)a mix (hnědé + černé pro vyšší výkon) užít i dřevo (přikládání) uhelné brikety (přikládání) dřevěné brikety (odhořívání shora i přikládání ovšem uhlí je lepší)nebo rašelinové brikety (přikládání ovšem uhelné brikety mají delší stáložár vzhledem k vlastnostem vychází levněji)Kamna umí i dřevěné uhlí (prohořívání ze spod taktéž bez kouře ovšem výkon je nízký ) staré tvrdé pečivo (doplňkově odhořívání shora, nemáme-li domácí zvířata, výkon je taktéž nižší než u hn. uhlí jež je zkrátka pro násypná kamna tím pravým palivem )

K vašemu výběru, thorma bozen nejsou koncepčně špatná kamna ba, svou praktičností lehce konkurují i o dost dražším modelům vedle kamen bozen lze volit i milano 2, meran, merano, verona...jsou to všechno kamna která jsou odvozena od kamen násypných konkrétně od typu kerpen 2u4p sice bez skla leč jinak výborná kamna, nejlépe ale pořídit ve verzi A (již méně častá, masivnější bytelnější, dost jich je po bazarech a inzercích i v zachovalém stavu.) Výkonově by kamna bozen měla stačit ovšem mají-li sloužit i jako trvalé vytápění neobejdete se bez hn. uhelných briket, jež se klasicky přikládají buď samostatně nebo se dřevem množství v závislosti na požadovaném výkonu a délce stáložáru, po odhoření na žhavé můžete přivřít přívody vzduchu do kamen na úplné min. nebo i zavřít na "malililinkatou škvírku" a tato pak budou bez přikládání dlouho hřát.Výhodou výše zmíněných odvozených typů (od Kerpen 2u4p) je zejména praktické roštování za uzavřených dvířek =čistota v domácnosti, nevýhodou je snížení objemu šachty na cca 7 dm3 oproti původní neprosklené verzi, což znamená že není možné užít výhod bezobslužného(minimální obsluha) provozu u uhlí, hn. uhlí sice vsypat a zapálit shora také lze ovšem díky nižší šachtě kamna nepokryjí svým stáložárem tolik co kamna "mateřská" s objemem šachty cca 14 dm3, nicméně do zatepleného bytu a jsou-li tam i ty kamna na elektřinu je to jistá možnost.Vhodným palivem jsou 1) uhelné brikety 2)dřevo, ovšem na dřevo tato kamna nejsou nejefektivnější a čistě na dřevo je pak lépe volit jiná kamna např. typ "jezevčík" odhořívací kamna na dřevo s horizontální spal. komorou apod. Pokud ale můžete topit uhel. briketami+ dřevo, může být, dřevěné brikety (nevím jaký máte zdroj) jsou většinou předražené jelikož je prodávají za cenu uhelných briket ba i černého uhlí! Přičemž svými vlastnostmi zejména délkou stáložáru a čistotou spalování nemohou konkurovat hnědouhelným briketám, ale jistě i ty dřevěné užít lze....
Na uhelné brikety a ovšem také na dřevo vzhledem k orientaci přikládacího otvoru mohou být dobrá také tato kamna:
https://www.mall.cz/krbova-kamna/thorma-filex-h-f1 458230910?gclid=CNOui_Cst80CFZEy0wodNOAHmQ
Lze je užít i na hn. uhlí odhořívání shora ovšem pro toto palivo vzhledem k "plnění kamen" nemají tato "optimální rozměry přikládacího otvoru" (na šířku horší vsyp), původně jde ale taktéž o kamínka "uhelná". Jinak dnes je dosti předražují aleje možné sehnat zachovalé i z bazaru...., rovněž mají dobře řešené odpopelňování
Kladem všech výše uvedených kamen od Thormy je také varná plotna,kde lze vařit a později ve stáložárné fázi (uhel. brikety) i ohřívat.....

Ta násypná kamna jsou asi ideálním řešením, na ta jsem zapomněl. Používal je můj děda, normální svařenec z několikamilimetrového železa s odklopitelným víkem, kudy se sypalo uhlí. Regulace výkonu otočnou záklopkou ve víku. Zapalovalo se shora. Dokonce spaliny prohnal ještě do sousední místnosti přes zeď do takzvané teplušky, tedy dvouplášťového výměníku a pak to teprve šlo do komína. Zřejmě to ale vyžadovalo řádný tah, v tom případě komín ve výškovém rozdílu asi 12 m. Zpravidla stačilo na jedno zatopení denně asi kýbl, nebo možná i dva černého uhlí.

Pozor ale neplést s kamny stáložárnými např. Club, Elit,Žiara,thermo, apod., též výborná kamna ovšem tím, že se sype shora nastává riziko zaprášení do místnosti, řešením by bylo "prané" uhlí ovšem to dnes jaksi....
Násypná kamna naproti tomu mají otvor klasicky nahoře ze předu, z čela a při užití hranatého násypného uhláku který se přímo do kamen zanoří se využívá přirozeného komínového tahu který spolehlivě odsává "mikroprach" který ani nevidíte kouřovodem komínem ven, výsledkem je velmi vysoká čistota plnění kdy ani po celé topné sezoně není nikde onen "černý prach z uhlí" Nevýhodou násypných kamen je cyklické topení (při periodě 12-24hodin to ale není problém) tzn. druhý den se vyčistí a znovu nasypou a znovu zapálí zatímco prvně zmíněná kamna stáložárná mohou jet i s uhlím za rovněž bezkouřivého provozu téměř non-stop ale většinou se po 3-5 dnech nechají schladnout z důvodu lepšího vyčištění bočních tahů kam popel částečně padá....
V násypných kamnech je nejideálnější hn. uhlí ořech 1, případně mix. tedy +černé samo černé odhořívá shora obtížně, v násypných kamnech se topí vždy shora dolů tzn. napřed palivo pak plamen,(vyjma koksu dřevěného uhlí příp. antracitu a stylu přikládání) ve stáložárných kamnech s odtahem u roštu je tomu naopak což umožňuje doplňovat palivo i za chodu
Materiálově mohou být všechna jmenovaná kamna jak domácí (svařenec) tak i fabrické výroby (smalt plech + šamot) plechy těchto kamen jsou celkem tenké ale přesto jsou kamna spolehlivá a trvanlivá žáruodolnost zajišťuje šamotová vyzdívka...
Poradil bych tedy i kamna stáložárná jež mají nesporné výhody a lze sehnat za pár korun v bazaru ovšem nesplňují již dnešní hygienické požadavky na bydlení, naproti tomu násypná kamna tyto požadavky splní hravě s minimem práce.....

Ještě k nárokům na tah.
Násypná kamna mají většinou malé nároky na tah cca již od 10 Pa, byť se dnes udává 12, rozdíl je nepatrný, komín účinné výšky 5 m stačí naprosto bohatě, kamna pojedou i s daleko kratším komínem a to úplně bez problému, pochopitelně vyšší komín nevadí...,mohou být ale i kamna s vyššími nároky na tah (zase ale vyšší účinnost)
Naproti tomu stáložárná kamna mívají nároky na tah vyšší, což je většinou dáno dalšími "tahy" kde kouř v kamnech prochází a jež kladou zejména při zátopu větší tahový odpor
"Tahy" ale mohou mít i kamna násypná zejména historická jako např. R+A, kamna Čenkov, soudobá násypná kachlová Kemas fi. vysočanka (mimochodem i se sklem) apod. Tahy slouží k lepšímu využití teploty spalin a tedy k vyšší účinnosti.......

neutron-
Ano přesně tak, tak jsem to i myslel :-) Čili "základní jednoduché verze" násypných kamen mají nároky na tah malé většinou 10-12 Pa, ovšem pokud mají větší nebo více deflektorů nebo užijete různé výměníky nebo jde o násypná kamna "s tahy"uvnitř pak samozřejmě jsou nároky na tah o něco vyšší.O stáložárných kamnech jelikož jejich součástí je většinou delší vnitřní cesta spalin to platí také.
Pro představu se uvádí, že tahu 10 Pa dosáhneme i v 1m dlouhé svislé rouře o vnitř. průměru 120 mm,(proto jednoduchá násypná kamna jedou bez problému i na kratší komíny než 5m ) někteří výrobci doporučují pro zlepšení náběhu kamen při zátopu (zlepšení tahu) napojit kamna ke komínu cca 1m dlouhou svislou kouřovou rourou a byť se zase oficiálně udává že 90 stupňová kolena jimiž je tato roura ke kamnům a komínu napojena tah snižují, roura po nahřátí generuje takový tah že je to úplně bez problémů. To je i důvod proč lázeňská kamna fungují (ačkoliv to oficiálně být nesmí) spolehlivě i bez komínu (mají vnitřní komínek rouru procházející zásobníkem vody):-)

To co tu píšete je velmi zajímavé. Někteří lidé se rozhodli strhat se přikládáním při topení dřeva. Nejsem zastáncem uhlí, je to pak špína vzduch. Bohužel ani spaliny ze dřeva vábně nevoní a zahlcují a dusí ostatní obyvatele, kteří si ani nemůžou pořádně vyvětrat. Lze nějak dosáhnout vámi popisovaného občasného přikládání parkrát za den při topení pouze dřevem?

Dobrý den pane Řezáku
Co zde píšu vlastně není nic nového jde o "zapomenutou technologii"
Dřevo není stáložárným palivem, chcete-li tedy dosáhnout dlouhé samostatné výhřevnosti pouze se dřevem je třeba na to mít "speciální kamna" jež jsou k tomu určena. Zhruba bych si dovolil taková kamna rozdělit do těchto skupin:
1.Odhořívací kamna na dřevo-typ "jezevčík" např.
Proizvod.aspx
http://www.superto.cz/360693-kamna-na-drevo-kd-110
a další, vyrábí i Jotul, Dovre apod. Princip je takový že se kamna naloží dřevem a odhořívají postupně ze předu dozadu, pak se žhavé shrábne dopředu, doloží se dřevem a cyklus se "kontinuálně" opakuje
2.Kamna s pomalým hořením, na trhu jsou asi nejznámější kamna kanadská
3.Kamna s katalyzátorem, kde lze výkon zadusit a ta pak budou hřát podstatně déle
např. dutchwest, životnost katalyzátoru je ale omezena (5 tisíc hodin?, nevím přesně)
4.Kombinace dvou systémů např. kanadská kam.+ katalyzátor apod.
5.Kamna na dřevo která vedle něj umožňují i spalování uhlí=delší bezobslužná výhřevnost např. fi.Saey (dle modelu uvádí také až cca 16 hodin s uhlím) Nevím zda i s uhlím topí čistě jak výrobce deklaruje, vzhledem ale k hornímu plnění do násypky předpokládám riziko zaprášení do interiéru,na rozdíl od plnění kamen násypných

Rozdělení není asi přesné pro přehled postačí,s kamny na dřevo nemám přímé zkušenosti. Podrobnosti najdete při zadání značek jež jsem uvedl. Velmi dobře k těmto kamnům na dřevo radí pan Dibes "jendaxd" zkuste se podívat na jeho příspěvky, poradil na diskuzích již řadě lidí :-)

Pokud máte násypná kamna nebo "obyčejná" krbová ovšem s pohyblivým roštem, pak jedinou cestou jak prodloužit intervaly mezi přikládáními, nebo možnost roztopení ze žhavého i druhý den bez podpalu jsou hnědouhelné brikety. Ty se přiloží ke dřevu kdykoliv když chcete dosáhnout delší samostatné činnosti kamen, po odhoření briket na žhavé můžete stáhnout vzduchy do kamen na úplné minimum=dlouhá stáložárná fáze a výhřevnost s vyšší účinností a možností roztopit i druhý den nebo dokonce i po 24 hodinách i jen ze žhavého za předpokladu že je v kamnech dostatečné množství žhavých briket. Uhelné brikety jsou vhodné k přímému přikládání jelikož takto nekouří kamna ani sklo se nezanáší. Naproti tomu uhlí je palivo "odhořívací"a opět na něj tedy nejlépe užít "speciální kamna" buďto násypná nebo případně stáložárná, jedině tak se dosáhne velmi dlouhého nekouřivého provozu s minimální obsluhou

Ještě si neodpustím poznámku, uhlí je také výborným palivem, ale je třeba na něj mít přímo určené topidlo, užívat požadovaný druh hnědé/černé mix. apod., a dbát vhodné frakce ořech 1 apod. POZOR ALE NA TO,že někteří výrobci uvádí možnost spalovat uhlí v úplně nevhodných kamnech bez pohyblivého roštu nejlépe ovládaného zevně, bez šachty a bez vhodného přívodu vzduchu!!!
Nevhodná topidla, nevhodný způsob topení ve vhodném topidle,špatné zacházení s uhlím udělalo tomuto palivu obrovskou negativní reklamu. Pokud je ale vše tak jak má být, lze získat s uhlím při minimální námaze komfortní provoz po všech stránkách a to i včetně oné "ekologické" nekouřivosti jež lehce konkuruje plynovému vytápění. Jakmile je někde kouř a smrad je to špatně ale uhlí za to opravdu nemůže :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru