Aby to nevyznělo, že chceme zprznit nějakou památku, píšu info pro ty co s památkáří nemají co dočinění.
1. Je velký rozdíl mít dům, který je památkou a mít dům, který má tu smůlu, že pouze stojí památkové zóně. My jsme právě ten druhý případ. Jsme majitelé domu, který stojí v PZ, ale z památkového hlediska nemá žádnou hodnotu. Z toho pro nás plyne, že máme nárok na dotaci od památkářů,ale i to, že každý prd který na domě plánujeme udělat, musíme hlásit a oni nám to musí schvalovat, Jinak riskujeme pokutu, když nás nějaký všímavý soused práskne. A v každém kraji mají památkáři přesné tabulky co ano a co ne (liší se kraji, po ČR jsou různé typy architektury)-a velký pozor : dotace se dává pouze na rekonstrukci, ve smyslu obnovy starého, ne na modernizaci - a pořádně si to hlídají. V našem městě např. vznikla PZ až v roce 2003-v naší ulici byste z většiny domů nepoznali, že jste v PZ. Domy dávno dostaly břizolit, bílá plastová okna, přístavby ( takže původní sedlová střecha se proměnila na paskvil ve tvaru lichoběžníku ) atd.
2. s manželem máme vzácnou shodu, že se nám nelíbí moderní bydlení " čisté rovné linie, bílá barva, ocel, beton, chrom atd". Milujeme roubenky, tradiční architekturu ( viz. skanzen Veselý kopec), dřevo - máme kachlová kamna, vápenné omítky, dřevěné podlahy, nábytek ze dřeva ( jediná postel je nová, jinak renovace půdních pokladů ) atd. Dřevěná špaletová okna jsou moc pěkná, ale je to o penězích.
3. Jak u nás fungovala dotace na novou střechu před 4 lety : plánujete střechu. Vezmete plány od domu, výpis z KÚ a jdete na místní Pam. úřad oznámit, že bude nová střecha. Nastanou dohady ohledně krytiny, tvaru střechy, střešních oknech, okapů, omítky na komínu atd. Pokud se shodnete a nechcete dotaci, vyfasujete povolení a jdete pracovat. Pokud chcete dotaci, vyplní se dalších x papírů ( např. rozpis položek z předpokládanými cenami, atd ) To se pošle na památkáře na kraj a čeká se na předschválení. Pozor, na každý rok je jen určitý max. počet žádostí o dotaci, pokud se nevejdete do fronty, máte smůlu. Z kraje přijde předschválení dotace. Vezmete svoje peníze a kompletně zaplatíte novou střechu ( potřebujete faktury, takže svépomocí za materiál, pokud firma, tak vše na fakturu, ideálně rozepsané po položkách – budete potřebovat) Pak to všechno vezmete opět na památkáře a oznámíte konec prací. Přijde komise na kontrolu. V praxi se u nás na úřadě zvedne příslušná paní ze židle a s foťákem vám proleze barák. Pak celou vaši složku pošle na kraj. A čekáte na ortel zda ano nebo ne a kolik. U dotací je max. výše x % - už nevím kolik přesně, ale žádná sláva. Opět mají přesně dané směrnice na co se dotace vztahuje. V našem případě pouze na hodnotu krytiny a na výměnu pouze viditelně napadených trámů-střešní okna je modernizace, oplechování nového komína je modernizace, my jsme část střechy zvedali ( při zachování obou Áčkových štítů ) – veškeré dřevo a krytina na této části je modernizace ). Modernizace = žádný příspěvek. Dále se nevztahuje na samotnou práci, dopravu, zednické práce a dodělávky, trámy atd. atd. Dotaci jsme obdrželi necelých 40 tisíc Kdybychom si to nechali udělat bez DPH, byli bychom na tom líp a bez papírování a nervů.
4. Takže my každopádně musíme jít na památkáře oznámit, že budeme dělat nová okna. Oni se nás celkem zbytečně zeptají jaká si představujeme – protože jiná než dřevěná špaletová nám nepovolí. A my pak budeme řešit jakou cestu financování zvolíme. Myslíte si, že ještě máme chuť jít znova do dotace ?