Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhna

Pokud jde o spojování šamotových dílů tak je třeba rozlišit zda-li jde o to pouze "vyplnit mezeru mezi deskami, díly" bez větších nároků na "upevnění" čili že desky v dané poloze drží samy a nehrozí vypadnutí apod. v tomto případě můžete užít prakticky cokoliv i méně kvalitní hlíny, např. přírodní apod.
Pokud má ale mít spojení i pevnostní význam, tzn. částečně držet nebo upevňovat díly v určité poloze, pak se spíš přikláním k přímo na to určeným kamnářským "zdicím maltám" "spec. tmelům" např. v těch kartuších, které po vytvrdnutí mají dobrou údržnost těch jednotlivých desek, samozřejmě by šly užít i přírodní jílovice apod.,tam je ale třeba vyzkoušet nebo mít zkušenost s vlastnostmi té "hlíny" z té dané lokality....
Pokud jde o tu šamotovou moučku nemám s ní zkušenost na to vyzdívání, používal jsem ji jen k "výmazu" kamen a to tenkovrstvému, čili nevím...Velmi dobrou zkušenost mám ale např. s tímto :
http://www.suncom.cz/10017,cz_kamnarsky-tmel-penos il-1500-c-sealant.html

Když jsem v kamnech vyměňoval šamoty a tímto je sezdil, nebo i na půlku prasklé šamotové desky slepil a ještě mezi plech a šamot tmel nanesl drželo to spolehlivě jako "kámen", dobré nechat déle přirozeně vysychat a tvrdnout před prvním zátopem tolik má zkušenost. Protože je to ale dražší pak lze i kombinovat, tzn. kde to má mít nějakou lepší únosnost, pak lze užít tento tmel, kde naopak jde jen o vyplnění mezery lze užít opravdu jakoukoliv hmotu třeba přírodní hlínu jen trochu jílovitější apod. vyjma pochopitelně klasické černé zahradní zeminy.
Někdy šamoty nemusí být ani sezděné pokud je mezi jednotlivými plátky úzká mezera v řádech milimetrů nevadí to, to se v současnosti užívá u většiny krbových kamen, osobně ale nejsem přítelem tohoto způsobu a mám raději desky sezděné neboť i nesezděné desky vlivem dilatace praskají a také sezděné ohniště je celkově "pevnější" spolu s pláštěm (plech) "kompaktnější" a při případném prasknutí šamotu je riziko vypadení a odhalení plechu oproti nesezděné vyzdívce menší, čili jsem zastáncem spíše "staršího" způsobu "sezdění" než "volného ložení"...ale funguje obojí.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny