Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrické plotýnky málo hřejí

Máme asi před rokem měněné obě el. plotýnky u dvouplotýnkového sporáku na 220V z důvodu jejich koroze. Nové fungovaly skvěle asi půl roku ale pak začaly postupně nejprve malá a pak i velká málo hřát, třeba brambory vařím na větší plotýnce asi hodinu, jenom čekat než se voda začne vařit je utrpení. Poraďte prosím někdo co se může na plotýnkách takto pokazit. Děkuji každému za rady.

Teď jsem zjistil že v plotýnkách je více segmentů a některý mohl odejít, myslel jsem že je tam jen jeden a když se přepálí, nepůjde plotna vůbec. Plotny jsou dvě, malá průměr 145mm - 1000W a velká průměr 180mm - 1500W, mají 4 kontakty. Nevíte zda lze nějak proměřit multimetrem tu plotýnku abych poznal že je jeden ten segment KO a jak se to dělá? Ještě jednou Všem moc děkuju za rady.

lze nějak proměřit multimetrem tu plotýnku

jistě. Jsou tam nejspíš dvě topná tělesa, která se přepínačem výkonu zapojí buď seriově, nebo paralelně nebo každé zvlášť. To znamená, že mezi kteroukoli dvojicí vývodů musíte něco naměřit v řádu desítek ohmů. Neznám vaši plotýnku, je možné, že některý vývod je spojený s kostrou a slouží pouze pro připojení ochranného vodiče, ten samozřejmě s topnými tělesy spojen být nemůže, ale i to pomocí ohmetru snadno identifikujete.

Multimetr je sice vušdydostupný, ale měření s ním je v rukou amatéra nespolehlivé.
Nejjednodušší je použít klešťový ampérmetr a postupně zapínat všechny stupně výkonu plotny - proud musí narůstat. Při nejvyšším výkonu změřte multimetrem i napětí na přívodních svorkách přepínače - musí být ustálené, v hodnotě kolem 220-230VAC.
Pokud proud po přepnutí na vyšší stupeň výkonu nevzroste, může být vadný přepínač, plotna, nebo spoj mezi nimi. Pokud je napětí výrazně nižší, nebo skokově kolísá, může být vadný některý spoj...

Regulace je 7 polohovými přepínači a i bez měření kolísání proudu musím potvrdit že vada může být i v zapojení přepínačů a plotýnek které je realizované faston konektory, některé se totiž od té výměny trochu vyklají. A znovu děkuju Všem za rady.