Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proražení staré cihlové klenby za účelem výstavby komínu

Potřeboval bych na staré chalupě (cca 150 let) prorazit cihlovou stájovou klenbu v rohu místnosti, aby jsem mohl otvorem protáhnout plánovaný nově vystavěný komín a klenbu následně znovu kolem komínového tělesa uzavřít.

1. Klenba je typická stájová cihlová oblouková, zakotvená do stěn místnosti široké cca 190 cm.
2. Komín uvažuji ve formě dodávaného dvouprůduchového komínového systému z betonových tvárnic cca 750x400 mm.

Rád bych se zeptal na názory na tento plán a na rady na případná úskalí.

než sekat, raději bych vrtal (jádrové vrtání). To je vůči klenbě o dost citlivější a zároveň uzavření bude IMHO jednodušší, protože protáhneš jen komínové vložky a seřízneš tvárnici.

P.S.: pozor ale, aby komín nevedl blízko traverzy, vedla by teplo a v případě topenišť s vysokou teplotou spalin by mohla vést teplo.