Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Automatické zalévání zahrady - ventil na otevření nádrže

Dobrý den / ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti nebo jestli by někoho nenapadlo, jak mi pomoci s řešením zahradního zalévání.

Na chalupě, kam jezdíme každý víkend, máme zahradu. Máme tam položené propouštěcí hadice, které jsou připojeny na barel, a samospádem voda vytéká do záhonů. Jenže když v neděli večer odjíždíme, tak barel otevřeme. Vody během noci a pondělí vyteče a od středy je zase sucho. Potřeboval bych, aby se barel „sám“ otevřel třeba v úterý večer.

Mám takovou představu … Ventil v barelu bych měl trvale otevřený a za něj (mezi barel a hadice) bych dal elektrický ventil, který se v potřebnou dobu sepne. K nastavení bych mohl použít týdenní časovač (pustí elektřinu v předem nastaveném čase).
Existuje nějaký ventil, který by při průchodu proudu se otevřel a zůstal otevřený?

Děkuji za rady. Jan Šimek

Mají tam 3 typy na stažení manuálu:
http://www.lidl-service.com/cps/rde/SID-19152D0A-E E024701/lsp/hs.xsl/product.html?id=17044860&rdeLoc aleAttr=cs&title=Zavla%C5%BEovac%C3%AD%20po%C4%8D% C3%ADta%C4%8D
http://www.lidl-service.com/cps/rde/SID-19152D0A-E E024701/lsp/hs.xsl/product.html?id=112569750&rdeLo caleAttr=cs&title=Zavla%C5%BEovac%C3%AD%20po%C4%8D %C3%ADta%C4%8D
http://www.lidl-service.com/cps/rde/SID-19152D0A-E E024701/lsp/hs.xsl/product.html?id=169675723&rdeLo caleAttr=cs&title=Zavla%C5%BEovac%C3%AD%20po%C4%8D %C3%ADta%C4%8D
Já mám nějaký starší,ten tam už není nebo možná v nějakém archivu.Je takový oblý tm.zelený s otvíracím plexi krytem na display.Až pojedu na zahradu,musel bych se případně podívat na typ a asi najdu i krabičku s návodem.Mám ten počítač ale u vodárny na postřikovače,takže nemám vyzkoušeno,jestli sepne a otevře i beztlakově.

Napadá mne nějaký ventil k radiátoru ovládaný tímhle - případně z toho ovladače použít jen motorek co ten ventil otevře:
https://www.tsbohemia.cz/conrad-programovatelna-te rmostaticka-hlavice-eq-3-l_d182719.html
Ale zkušenost nemám.
BTW: Takový ovladač jsem si jednou koupil v Lídlu, jestli by se mi k něčemu nehodil. Tak ho mám uložený v almaře, za odvoz a flašku by byl tvůj (ale ventil k tomu nemám, ten by sis musel koupit).

Všehny tyhle membranove ventily jsou na tlakovou a zcela čistou vodu. Bez dostatečného tlaku na vstupu budu propouštět.
Když elektricky, tak ventil s motorovým servem.
Nebo by to časování klidně šlo udělat čistě mechanicky třeba ze soustavy dvou kýblů

Vám by stačil i nějaký týdenní časový spínač za předpokladu, že to nepotřebujete ovládat dálkově a tento uzavírač ovládaný změnou polarity s koncáky: http://www.aamobilmarket.cz/automaticky-uzavirac-v ody-nebo-plynu-estop/d-4854
Pozor je na 12V DC a ne 230V AC, tak dle toho volit časový spínač s možností spínat libovolná napětí a ne pouze 230V, protože pak by bylo potřeba další relé. U vás by pak prostě motor pouze otočil pákovým ventilem připevněným na barelu a jeho ovládání by vyřešil týdenní časový spínač + jedno relé pro změnu polarity motoru na základě stavu I / 0 z časového spínače. Lze to samozřejmě řešit i dálkově, ale na to je již potřeba ovládací LAN, Wifi nebo GSM modul, kde pak lze řešit zapínání na dálku ručně, nebo pomocí nastaveného programu, nebo teploty venku.