Podlaha z OSB
Zdravím všechny kutily,
Potřebuji na chatě v jedné místnosti udělat novou podlahu. Řeším, zda z palubek nebo OSB. Víc se mi líbí OSB, jelikož je odolnější vůči teplotám a vlhkostem. Jak to udělat? Nemám tam moc místa. Na výšku se můžu bavit někde okolo 3 centimetrů. Čili nějaký 1 cm rošt a na to 22 mm OSB nebo to OSB nalepit? Jak nalepit, čím nalepit? Beton je + - 5 mm rovný. Na absolutní rovnost si nepotrpím.
Jak by jste to vyřešili?
Díky za rady
OSB bude finalni vrstva? V tom pripade udelat plovouci, bez rostu rovnou na par mm krocejovy izolace. A OSB je pekny prd odolny vuci vlhkosti...
Všude čtu, že OSB je velmi odolné, proto se prý z těchto desek dělají i terária. Ano. To OSB by bylo finální.
OSB fakt neni prilis odolny. Zkus kousek nechat tri mesice valet venku, kolik vody nacucne a jak bude vypadat... Terarko z nej udelat jde, no pro opravdu vlhkomilny zvirata je to ale blbe. Podlaha z OSB udelat jde, sam ji mam a jako neni to zadnej problem, nicmene taky to neni uplne levny - cena desek je nizsi nez cena laku, kterym se to musi natrit. A po par letech se ten lak stejne ochodi a chce to prelakovat.
Ale zpetne k dotazu: koupit perodrazkovy OSB, staci 15mm, polozit polystyren jako podkladni vrstvu a na to polozit OSB jako plovoucku, lepit drazky konstrukcnim PU lepidlem. Vypeneny lepidlo seriznout nozem na plocho. Preliznout vibracni bruskou, nalakovat a opet preliznout bruskou, toto 4x zopakovat. Olistovat po obvodu. Hotovo.
Místo laku bych dal lněný olej, akorát předtím dobře zatmelit nerovnosti a dobře přebrousit. oproti laku je podlaha pochozí cca po 3 hodinách. Mám takto podlahu již 10 let a vypadá pořád stejně. když je třeba něco opravit stačí pouze obrousit kousek a pak přetřít olejem a je hotovo. Olej jsem bral u Henelitu za 500,-Kč 1Kg a natřel jsem s tím asi 70m2 dvakrát.
na OSB nevim, to se mi nezda, ale zkusenost teda nemam. Na drevo proc ne. BTW: 51-lnn-olej .
A jen tak malinko mimo - preklizka je zajimavej a ne uplne drahej material. Vzit horni frezku, najet na ni perodrazky, to by byla podlaha. A klidne nejakou zajimavou vrchni dyhu.
Vladimíre,
nerovnost je přípustná 2mm na 2metry. Dost důležité je, jakou nerovnost máte vy. Lze dát liapor na srovnání, přímo na to OSB 2x12mm slepenou k sobě v zámku.
Tohle téma mě zaujalo, jelokož budu řešit něco podobného.
Ale s tím že staré podlahy vytrhám. Desky na hranolech.
Když ty desky a hranoly vyhážu, vyrovnám podklad, na to položím polystyren a na něj OSB?
Může to tak být?
Proč ne, klidně.
A to můžu položit ten polysteren na škváru nebo co tam je pod tou podlahou?
Já nevím co tam je, a Vy taky ne. Ale chcete ode mne souhlas?
Dřevěné desky, když je odloupu, jsou tam trámky ve škváře.
Ja mám trámy v piesku a na ten piesok som medzi trámi som dával 2 cm Spyrodur vyvýšený o 2 mm nad trámy potom šiel Mirelon a na to palubková podlaha.Podlaha ostala celkovo podložená a pri chôdzi nepočuť dutý zvuk.
Cat, Vy jste z Moravy!?
Vytrháte desky, trámky, rozhrnete liapor (správná frakce) položíte OSB desky a....pak co budete chtít.
Z Ostravy proč?
Další věc je co vyjde levněji. Jestli polystyren, nebo liapor.
Cat, lidé z Moravy používají slovo deska pro naše prkno. Dříve mi to dělalo problémy při stanovení vrstev v konstrukci, ale dnes již vím, že u Vás deska je naše prkno.
Polystyrenem nesrovnáte nerovnosti, liaporem ANO.
Znám a používám desku i prkno.
Myslel jsem že bych srovnal tu škváru a na ní položil ten polysteren.
zdravím, ľahké plávajuce podlahy robím už nejáký čas a stretol som sa už aj stýmto prípadom,
moje riešenie znie zrovnať tu škváru (trochu uhutniť) na to rozprestrieť geotextíliu stačí 200g/m2
potom liapor a na to dvakrát osb ale z mojej skúsenosti aspoň 15mm ale odporúčam 18 mm lepiť v perodrážke a plošne lepidlom na drevo (odporúčam rakoll)
polystyrén neodporúčam aj keď použijete "elastifikovaný" podlahový polystyrén
bude to dosť dunieť a "húpať" sa v porovnaní s liaporom
A proč tu geotextilii? Nestačí srovnat tu škváru, na to dát liapor na dorovnání a na to OSB desku?
Proč dvakrát OSB desku?
Zdravím, k tvojmu dotazu tie 3 cm sú dosť málo betón je "dosť nerovný" na použitie polystyrénu srovnal by som to liaporom (frakcia 1-4) a na to 18mm osb dosku poctivo zlepiť v perodrážke rakollom
vybrúsiť a nalakovať prípadne naolejovať
akúrát sa bude blbo rovnať tak malá hrúbka toho liaporu.
Zdravím
Taktéž jsem řešil podobný problém, podkroví s malou světlou výškou.....Původně jsem chtěl OSB ale díky velké pružnosti a nutnosti vrstvení jsem nakonec sáhl po palubkách, cc 28mm, zkrátka borové desky pero drážka, mezi staré trámky jsem vložil ještě "pomocné hranoly" (rozteče trámů byly velké) a na to klasicky položil ty palubky, je to pevné lehké neprohýbá se to nosné je zároveň i finální čili bez nutnosti "vrstvit" zkrátka udělal jsem to "po staru"...
Se 3cm konstrukční výšky nemáte moc na výběr. Liapor nevylučuji ale pro takto malou vrstvu bych se mu vyhl jak jen to je možné. Základní úkon je vyrovnat podklad nivelační stěrkou, případně před její aplikací obrousit vystupující hrby. Získáte rovný podklad a můžete pokládat co hrdlo ráčí. Pokud ale chcete jít cestou podsypu, doporučím sice dražší, ale echt variantu - podsyp Fermacell.