Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zahradní krb

Dobrý den, vymyslel jsem si, na zahradě venkovní zahradní krb s grilem . Bude stát volně bez zastřešení. Uvažoval jsem o některém tom betonovém monolitu,ale protože bych tam chtěl topit nejen dřevěným uhlím , ale i dřevem, tak po konzultacích s lidmi co je koupili, to asi nebude to pravé. Takřka všem , když topili dřevem krb někde praskl a to i u těch výrobků, kde píšou , že tam dřevo lze spalovat. Napsat se dá vše, např. jeden výrobce, se chválí, že lze topit dřevem, neboť jejich beton vydrží i teplotu 400stupňů. ( teplota ohně v krbu se však udává 650-1000). Ale teď k samotné otázce. po zvážení všech variant, jsem se rozhodl, že ho vyrobím z plechu. Na vyzděném základu, bude jednak topeniště i sopouch s komínem z 3-4mm plechu. Můj dotaz zní, nemáte zkušenost, zda poslouží bez kroucení žárem běžný válcovaný plech, nebo musí být kotlový? Děkuji za Vaše rady a případně i inspiraci, pokud jste sami něco takového vyráběli.

Topeniště které přijde do styku s ohněm a žhavými uhlíky stačí vyložit šamotem, nebo červenými pálenými cihlami, nebo aspoň vymazat dobrou přírodní jílovitější hlínou, jílovicí,nebo cihlářskou apod., výmaz se může dle potřeby obnovovat, plášť pak může být klidně i jen plechový. U těch kupovaných betonových prefabrikovaných krbů pak možno také "preventivně" vyložit nebo vymazat jak výše řečeno......

Dávám fotky mého krbu. Původní byl z 1 mm silného obyčejného plechu, vydržel deset let. Tento nový je z jedenapůlky, topeniště je vyloženo 2 cm šamotovými plátky, takhle vypadá třetí sezonu. Oheň tam hoří pořádný, máme hafo palivového dřeva. Kdyby byl zájem, mám plánky jednotlivých dílů krbu, včetně nástřihového plánku. Na krb padla jeden a půl tabule plechu, celý je snýtovaný trhacími nýty (nemám možnost svařování). Výška je 240 cm, ale kvůli střeše pergoly, jinak může být menší.