drcená kalafuna, lze ji použít na pájení?
Prosím vás, potřebuji napájet pár kontaktu, ale nemám tu správnou, můžu použít třeba tu drcenou, lze ji taky použít? Bude spoj držet?
děkuji
Prosím vás, potřebuji napájet pár kontaktu, ale nemám tu správnou, můžu použít třeba tu drcenou, lze ji taky použít? Bude spoj držet?
děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
ano, forma kalafuny nehraje IMHO roli. Stejně se po namočení pájecího hrotu speče.
Lze, klidne... na pripravu laku s lihem je i lepsi.
Můžeš ji použít. Pro lepší aplikaci ji rozpusť v trošce lihu, získáš hustou pastu.
tady tento líh je možno k tomu použit?
- http://www.lekarna-hit.cz/2793298-ethanolum-60-50m l-45g-fagron
Ne, to je jenom 60% a drahej. Kup litrovej denaturovanej v drogerii.
aha, já jen že to našel doma, malý to měl na pupík, tak jetsli by se to dalo použít
a u nás v drogerii mají jen technický líh
No, vzdyt ten technickej, pit to prece nehodlas. E85 od pumpy by fungovala asi taky.
kdo ví? :D
No E85 nebrat, tam je 15% benzínu a to by asi nedělalo dobrotu.
děkuji
Ano. Ať máte kousky velké jako ořechy nebo i jen malé kousíčky nebo dokonce jen prach. Stačí dát trochu drti z kalafuny do prázdné krabičky od sirek a zanořit do toho prachu hrot z páječky a trochu s ním hýbat a kalafuna se rozteče, šíleně kouří, voní, někomu smrdí, ale rozteče se a pak se slije dohromady a pak znovu ztuhne.
Kalafuna v lihu je dobrá, ale nesmí se vám rozlít! Kdo to nezažil, netuší, co to udělá.
Je dobré mít malou nádobku s kalafunou v lihu a také kusovou kalafunu. Používají se obě. V některých provozech je k dispozici litrovka a kalafunou v lihu a pracovníci si odlijí do své nádobky trochu na práci. Líh z toho stejně vyprchává a kalafuna houstne až je z ní zase kusanec jako smůla.
A co to udělá?
Rozlije se.
Navážu na téma ohledně rozpouštění kalafuny v lihu. Je lepší kalafunu rozpouštět v ředidle, protože roztok je stejný jako s lihem, ale na DPS nebo spoji rychleji zasychá, běžně do několika málo minut (maximálně, spíše několik sekund), ovšem v lihu to zasychá klidně půl hodinky. Výsledný roztok musí být samozřejmě ve vzduchotěsné nádobě, jinak ředidlo vyprchá a zůstane jen hrouda kalafuny.
Pokud to má na pájení, tak je lepší líh právě kvůli tomu, že tak rychle nevyprchá. Po zapájení se ten líh stejně vypaří a na spoji zůstane jen suchá kalafuna stejně, jako by to bylo rozpuštěno v ředidle.
To ano, ale nemusí tak dlouho čekat než ten líh vyprchá a může tam strkat součástky ...
zřejmě máš namysli pokrytí DPS kalafunou, což ovšem nejspíš není tazatelův případ.
Při pájení spojů blízko mechanických kontaktů bývá horor když kalafuna zateče mezi kontakty, je konec nadějím, že se to nějak samo ošoupe.
Například když při pájení napájecího, sluchátkového nebo jakéhokoliv podobného konektoru na desku plošných spojů do konektoru zateče kalafuna, když zateče kalafuna do pájeného přepínače, vypínače nebo do potenciometru. Nebo když se při připájení patice DIL pro integrovaný obvod použije kalafuna tak nešťastně, že zateče do patice, nožičky IO se nebudou vodivě dobře dotýkat kontaktů.
Naštěstí snad tazatel pájí přívody k nějakým kontaktům, takže mu snad kalafuna mezi stykové plošky nezateče. Kdo to nezažil, netuší o co jde.
Tak to snad nebude ředit do hustoty vody, ale stačí na pastu, do které namočí hrot pájky, případě kousek cínu, kterej pak přiloží k součástce. Nedělej z toho kovbojku.
Drcená kalafuna prodávaná v drogerii je směs kalafuny a soli. Jak se bude projevovat obsažená sůl v kalafuně na pájené spoje je otázka.
Pokud bych měl směs kalafuny a soli, asi bych zkusil tu směs rozpustit v lihu, jestli by ta rozpuštěná sůl neklesla ke dnu.
Svého času jsem si v prodejně hudebních nástrojů koupil kalafunu na šmytce, taky to s ní šlo.
Mohu potvrdit, ze kalafuna se rozpusti a sul zustava. Lih, isopropyl, aceton a ethylacetat.
Jen by me zajimalo, co je to za sul a proc tam je...
Asi proto že drcená kalafuna se používá při paření prasat a sůl to nějak vylepšuje.