Pergola - rozestup trámů a nosnost OSB desky
Mám základní nosný rám pergoly, na který budu dávat trámky (8x6cm)m na ty pak přišroubuju/přibiju OSB desky a na ty kanadský šindel. Jde mi to to, jestli když dám trámky 1m od sebe (pro mě ideální vzdálenost), tak jestli OSB deska buď 12mm, nebo 15mm bude dostatečně nosná abych paky byl schopen tam přibít ten kanadský šindel?
Má někdo zkušenost? Existuje nějaký výpočet, či tabulka?
Děkuji
Dobrý den,popište stavbu blíže, 8x6 cm nepovažuji za trámek,který ponese střechu.Napište i sklon kvůli sněhu,aby pergola pod jeho vahou nelehla.
pergola je 3x5m, s přesahem 0,5m na každou stranu, takže střecha bude mít 4x6m.
Podpěrné pilíře jsou zděné z cihel, trámy na nich jsou podélně - 6m dlouhé 30x30 cm.
Příčně přes ně chci dát trámky 6x8cm 4m dlouhé a chci je klást 1m od sebe.
Ty hranolky,jak píšete trámky jsou podimenzované na rozteč tří metrů,mám podobnou pergolu,zastřešenou terasu rozteč nosných,mám železné účko ,něco málo přes tři metry a na nich na štorc fošny 16x5cm a 90cm rozteč mezi fošnami.Pobito prkny a zakryto šindelem.A jak jsem psal v nedávné diskuzi o krytině,bylo na střeše přes třičtvrtě metru sněhu a vše OK.
To co popisujete je přístřešek a ne pergola. Tak vy máte vaznice 30x30 coz je zbytečně moc stačilo by 16x20 a máte je dlouhé 6m. Proč tak dlouhé když máte střechu jen 5m? Zbytečně Vám na to bude pršet a hnít. Krokve (trámky) na tom chcete mít 6x8. To je hodně málo. Já bych dal min 8x14 spíš 10x14. Nevím, jak velké desky budete dávat, ale jedině PD tloušťky min 22 mm. A rozteč max 100 cm spíš méně. Hlavně doporučuji i u PD, aby byli krokve i na spoji desek.
Metr OSB se behem par mesicu(spis tydnu) prohne sam vlastni vahou. Pokud to ma zustat rovny tak idealne zadny OSB a pokud OSB, tak latovat po 40cm nejvic. 60cm se taky prohne - osobne vyzkouseno.
pokud si tam da někdo 12,5mm, tak určitě. 22mm se nepronese vlastní váhou.
Na metru? Uplne jak nic... OSB je hroznej material. Poucen, z prechozich nezdaru, pouzivam ho uz jen v nekterejch naprosto vyjimecnejch pripadech, kde se to dlouhodobe osvedcilo jinejm a pro docasny konstrukce.
A pokud bych použil střešní lať profilu 30x50 mm?
Byl by to lepší materiál?
Viz:
http://www.stavomarket.cz/produkt/48050025-stresni -lat-3m-profil-30x50mm/
Lepší materiál na co? To si tam rovnou natlučte neohoblovaná prkna. Bude to vypadat stejně hnusně a je to levnější. Já myslel, že budujete něco, kde budete sedět s rodinou, přáteli a podobně. Tak by to chtělo snad něco na úrovni
Děkuji za názor, ale to není odpověď.
Jaký je tedy materiál, který je na "úrovni" a není "hnusný"?
Ale tak ty late jsou docela dobrej napad, vybrat nejaky hezci, jak psal kolega ohoblovat a obrousit a nasazet je tam po 40cm. Myslim, ze by to vubec nemuselo vypadat spatne. BTW, pouzit prkna (idealne palubky) misto toho OSB taky neni uplne spatnej napad...
taky bych zvážil ty střešní latě. Vybral bych pěknější. A doma bych je přebrusil lamelovým brusným kotoučem, který se dává na rozbrušovačku(místo uhlokotouče). Zrnitost tak 80(60 už bude dělat moc velké ryhy). Používám od kámoše co mi dal na nerez(INOX). Oliskal jsem s tím plno poliček, botnik, regály, lavičku aj. A výsledek není 100% jak z hoblovačky, dělá to trochu vlnky, řekl bych tak 85%. Cena je ovšem o dost nižší. Nicméně pokud nemáš moc času se s tím drbat(hoblovačka je podstatně rychlejší), tak vol variantu, že koupíš ty latě a necháš si to někde u stolařa protáhnout za jakýsi peníz.
Zkoušel jsem svého času dobrousit dřevo i vibrační bruskou a dřevo je sice o trochu vyhlazenější, ale ty vlnky zpravidla zůstanou.
Jo a používám kotouče 125mm. Čím větší, tím menší vlnky. Ale zase o to více trpí převody strojku.
Taky záleží, jaký budeš volit nátěr, jestli se na výsledek bude sahat....
A moc netlač, bo to dřevo začne černat(pálit se)
Lamelak nedoporucuju , ale adapter na plochej samolepici smirgl do flexy - to je vynalez...
A není to to samé? Už jsem nad tím sice dříve uvažoval, ale kámoš mi dal ty lameláky, tak používám tyto.
Jinač jaký výsledek z toho vyleze s tím smirglem? Ofidlá to taky nehoblované dřevo? A co vlnky? Jak je to s němi? Zanedlouho budu doma dělat nějaké další poličky, tak bych to případne zkusil tímto....
díky
Brousi to o neco mene brutalne nez lamelak, ale porad docela fest a dela to o dost mensi vlnky, i kdyz uplna dokonala rovina to neni. Idealni je flexa s regulaci otacek, ale i bez toho to jde. Lamelak me prijde dobrej na ubirani materialu, ale na tohle brouseni je ten rovnej o dost lepsi. Vrele doporucuju vyzkouset, zase zadnej majlat to nestoji.
Z osobní zkušenosti doporučuji palubky. Jsou sice dražší, ale "pohledové" a na rozdíl od OSB desky vydrží a vypadají opravdu dobře.