Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Řezání ocelového lana 12mm

Potřebuji v polních podmínkách (tzn. bez přístupu k elektřině) přeříznout ocelové lano 12mm (http://www.monteco.cz/shop/ocelove-lano-pr-12-mm-6 x19-standard-zinek/pro2385.html).
Kupovat kvůli tomu aku flexu je nereálné, někdo radil wolframové pilovací lanko.

Zkoušel jsem to pilkou na železo, lano upnuté ve svěráku...snad bych to i přeřízl, ale ne dřív jak za půl hodiny a po nesmírné dřině...

Omotat měděnám drátkem a pak znovu .Mezera mezi omotávkami asi 1cm .V místě mezery pak přeseknout majzlem. Nějaké větší kladivo aspon 1kg a požádný majzl :-) Chce to i kovovou podložku ( jako minikovadlinku)

Do opravdu polních podmínek je lepší ta pilka na železo osazená wolfram lankem. Je to skvělá věc, řeže i beton, kámen, tak ocelí projde jako máslem. Omotat ty konce drátem, pořádně utáhnout kleštěma a mezi omoty říznout. Je to lehčí než nosit kladivo, majzlík a ještě podložku.

No hej, ale to kladivo s majzlikom bude isto lacnejsie ako kupovat ten rezaci drat pokial ho nahodou nema. Kladivo nejake ma snad kazdy, majzlik ked tak kupi za par korun a ako podlozka posluzi hoc aky kusok nejakeho hrubsieho odpadoveho zeleza. Navyse myslim ze s kladivom a majzlikom to presekne daleko rychlejsie nez by to prepiloval tym dratom.

Stejně už to má hotové, tak je to skoro zbytečné pitvat. V nouzi by mu stačil i samotný majzl a tlouct může kamenem :-)

Bral jsem to podle sebe. Když to mám nést s sebou v batohu, vezmu pilku a pár plátků na různé materiály. Náhodou ten drát řeže parádně. 12mm lanko z jemného drátu by šlo uříznout samo a konce hezky rovné bez deformace.
Díky kulatému průřezu jsem s tím vyřezával i dost složité zatáčky. Mám jich pár doma koupených ještě z burzy na Spartě, tak jsem cenu neřešil.

Nesekejte celé lanko,ale po jednotlivých pramenech,nasadte třetinu sekáče jen na jeden pramen na kraji,ten presekněte a tak postupně dokola celé lano.Při výměnach lan na jeřábech osvědčedčený postup,když nebyla po ruce rozbruska a to byly lana kolem 20 mm.

Ještě jedna věc,lanko o pruměru 12 mm je docela tenké,to by neměl být problém přeseknout najednou,nevím jakou jste použil kovovou podložku pod lanko,ale ta nesmí pružit,podle popisu výsledku sekání bych viděl problém v ní,ideálně je požít pod lanko velké kladivo(barboru),nebo něco podobného.

Tak už se podařilo! Problém byl tedy v té ocelové podložce, která byla při prvním pokusu nedostatečná. Zkoušel jsem i řezání wolframovým lankem, ale je to zdlouhavější a lanko se rychle opotřebovává. Děkuji všem rádcům!!!:-D:beer: