Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přivedení a elektroinst. do garáže svépomocí

Dobrý den, rád bych si přivedl elektřinu z hlavního jističe do garáže (kabel z HJ už mám hotový), ještě ho husím krkem přitáhnu dovnitř a potom musím udělat ten zbytek. Hlavně bych to chtěl udělat správně a bezpečně:o) Jednalo by se o pár světel (2, možná 3), nějaké zásuvky v tom samém počtu. Připojovat se tam bude např. sekačka, rozbruška, ruční okružka, vrtačka apod... Do jedné budu také zapojovat svářecí invertor s max 200A(jištění 16A), kterýžto rozsah ale sotva využiji, budu vařit jen 2,5kama, možná občas 3,2kama, takže max 130A. Chtěl jsem poprosit, zda by se nenašel nějaký ochotník, který by mi vypsal, co vše budu potřebovat, jaké jističe, kabely, jak zapojit, nebo nezná někdo, nějaké stránky s podrobnými postupy? Hledal jsem, ale nic nenašel. Moc děkuji

Je úžasné, kolik je v ČR rejpalů, chytrolínů a lidí, striktně "dodržujících" pravidla. Nenajde se snad jediné vlákno na fóru, na kterém by se neobjevil alespoň jeden šťoural s chytrými a uštěpačnými připomínkami. Jak nejlépe zamaskovat své hnidopišství a blbost. No samozřejmě se snažit dělat blbce z druhých.
Pokud nemáte konstruktivní připomínku, neodpovídejte!!!
Měl jsem v RD několik prací s rekonstrukcí elektroinstalace, na které bych si, jako laik, samozřejmě netroufl. Dělal mi to jeden místní elektrikář. Velice schopný a vstřícný řemeslník. Bohužel je tak vytížený, že jsem ho uháněl 7 měsíců. Navíc, co si udělám sám, mám zdarma.

Nejsem sice žádný profesionál, ale strouhy na kabely vysekat dokážu, dokážu i zapojit zásuvky, vypínače a myslím, že s malou pomocí bych zvládl i zapojení jističe. Aby mi někdo někdo vyhotovoval kompletní návod, to si, samozřejmě, ani netroufám požadovat. Ale poradit s výběrem vhodných materiálů (např.), snad ano. Věřím že, oproti uživatelům s naprosto zbytečnými reakcemi, se najde i spousta ochotných lidí, kteří se prostě rádi podělí o zkušenosti a pomůžou. Každá věcná a užitečná drobnost se počítá.

Jak už psal Mik.Miky... to není jen o vysekávání šliců atd. Taky je třeba znát aspoň základní normy a otázky bezpečnosti. Například zásuvky na připojované spotřebiče používané venku (sekačka, čerpadlo,..) musí mít chránič a další věci ohledně bezpečnosti, selektivity jištění atd. Jinak je to hazardování se zdravím uživatelů. Nejlíp by bylo si od nějakého známého elektrikáře nechat udělat projektík nebo nákres a rozpisku materiálu, pak už je možné si to nainstalovat svépomocí, proč ne, a pak dát zase přeměřit a zkontrolovat.

No já vím, elektrikáře by bylo super si pozvat, aby mi něco našeptal, ale sehnat dobrého elektrikáře je opravdu oříšek. Samozřejmě bych si mohl zavolat jinou firmu z města, ale to už bych se prohnul. Známého elektr. bych fakt bral:-(

Svépomocí lze,ale jak píší kolegové,vše má svá pozitiva ,ale i negativa.Jestli jste přesvědčen o tom,že to zvládnete ve stejné kvalitě jako elektrikář,tak proč ne,NUTNÁ je následná revizní zpráva ! Bohužel jako technik znám mnoho těch,co si odpojili doma proudový chránič s odůvodněním,že často vypíná,z CH dovezené přístroje-jiná vidlice- s ucvaklým,prý nepotřebným zeměním,i když mají doma děti,etc.I když pro mnohé by asi nebyl problém sousedovi udělat slepák :-)

Dobrá, pochopil jsem. Budu tedy dál natahovat prodlužku přes okno z koupelny. To bude určitě daleko lepší. Vidím, že můj optimismus zase jednou dostal na pr---. No počkám, třeba se z toho ještě něco vyvrbí:-|ale asi ne.

kde bydlíš, rád ti poradím když to půjde. Fakt to chce vědet a vidět. takhle to opravdu moc nejde. Neříkám že amatér nedokáže dobře zapojit zásuvku, ale je potřeba další. jakou, na čem, čím natáhnout, jak jistit, vzdálenost atd atd.. ve finále alespon RT pro kontrolu, revizi ti ale stejně nenapíše.

Koupil bych sestavený rozvaděč, třeba jako je ten v odkaze dole. Připojil do něj natažený kabel(předpokládám že je to aspoň CYKY 3x2,5), odbočil z něj ještě kabel na světla(optimálně kdyby v tom rozvaděči bylo místo pro ještě jeden jistič B10/1, tak přes něj), připojil to na vypínače a natáhl kabely ke světlům. To je asi nejjednodušší řešení.
Na kafrání těch, kteří si někde přečetli že rozvody 230V smí provádět jen oprávněná osoba, se vykašlete. Ti si nejspíš ani nerozdělají venku oheň aby si opekli buřta, nebo si napřed zavolají hasiče k provedení průzkumu místa a vydání požární zprávy, hygienu a životní prostředí k vydání potvrzení o tom, že není ohrožena kvalita ovzduší ani spodních vod, a policii ČR k zajištění bezpečnosti akce.
My ostatní holt každodenně hazardujeme se svými životy a s bezpečností lidstva na planetě Zemi tím, že nedbáme vždy předpisů a jsa vybaveni myšlením a znalostmi elementárních zákonů fyziky, neustále upadáme v pokušení provádět v souladu s nimi to, čím jsou oprávněni pouze držitelé úředního lejstra za peníz, jenž je hluboce v nepoměru k tomu, jakého úsilí jsme nuceni vynaložit k jeho získání my, lidé bez lejster a bez živnostenských oprávnění.
Na chránič bych se také v klidu vykašlal, když to budou zásuvky v garáži, tedy zřejmě mimo dosah vody. Ostatně chrániče nemají v naprosté většině domů starších 30 let ani v koupelnách, spokojeně bez nich žijí celé generace a žádná vlna masivního vymírání v důsledku úrazu el. proudem se nedostavila. Pak tam ještě někdo radí přizvat nakonec revizního technika. Tak to bych klidně vynechal, bez projektu a potvrzení realizační firmy není co by k tomu mohl říct, vyjma nejapného chytračení.
Každopádně jako u všeho, je třeba používat rozum, nikdy nic nezapojovat pod proudem a přesto před tím než sáhnu na jakýkoli drát, radši jej pro jistotu proměřit.
Za nezbytný předpoklad provedení této práce považuji pouze vlastnictví zkoušečky a schopnost rozpoznání fázového vodiče a vodiče PEN, příp. fázového, nulového a ochranného vodiče.
http://www.shopelektro.cz/rozvadece/zasuvkove-rozv adece-a-skrine/scame/zasuvkove-rozvodnice/jistene- jistici/serie-632-3x-zasuvka/scame-632.222-003-zas uvkova-rozvodnice-jistena-rady-632-3x-zasuvka-zas. -3x230v,-jisteni-3xb16-1

:-/ a to je presne vono... Vim prd, delam to blbe a jeste budu radit.
Zcela osobne: Takovyho vola jako ty k nicemu elektrickymu nepoustet.
A za me - osobne znam par lidi, co papiry nemaj a klidne bych je nechal vydratovat celej barak, ve kterym budu bydlet.
Ale pokud nekdo polozi dotaz tohohle typu, tak na to proste nema. Kdyz se do toho pusti, udela to na 99% blbe. Mozna jenom trochu blbe, ale taky mozna uplne blbe. Poradit mu nejde, to neni "hnedej drat sem a zlutozelenej sem", to jsou i detaily kudy ten kabel povede a jakej kabel se zvoli pro konkretni umistneni.

Za me - zavolat elektrikare, od nej si nechat namalovat kridou kudy co povede, slicy klidne vysekat a pangejty vykopat svepomoci, nechat elektrikare to zadratovat a pak si opet svepomoci udelat zednicinu. Ale at elektrikar vidi kazdej kabel a je informovanej o kazdym dalsim postupu.

Jak myslíte, tazatel už si vybere sám.
Zcela osobně, je mi srdečně jedno jestli zrovna vy byste mě k něčemu elektrickému pouštěl nebo nepouštěl, nikdy jsem se vás na to neptal a nehodlám tak činit ani do budoucna.
Ostatně co jsou schopni provést za nemalé peníze mnozí držitelé živnostenského oprávnění v elektrorozvodech, to je nevyčerpatelné téma vlastníků nemovitostí a zvláště elektrikářů samotných. Tak zásadních chyb, za nimiž stojí neznalost, neumětelství, lenost a šlendrián, se poučený kutil na vlastní nemovitosti nikdy nedopustí.
Takže my si budeme nadále svépomocí a s ohledem na své schopnosti udržovat své nemovitosti a opékat buřty na ohni, a vy si to dělejte jak chcete. Přeji hodně štěstí, pevné nervy a štědrého zaměstnavatele.

To J-K : Děkuji ti za tvou reakci, to je přesně ten typ odpovědi, který jsem si tak nějak představoval. I když se mi chvíli špatně četlo přes slzy od smíchu. Ještě jednou díky. Zase jsem si trochu prodloužil život :o)
K bahnovi: zavolat si elektrikáře, nechat si od něj.... ano, tak by se mi to, v ideálním případě, také líbilo. Kolik profíků vám JENOM natahá vámi koupený materiál do vámi připraveného podkladu. To řemeslníci zbožňují:-D Když si zavoláte podnikatele, chce mít vše pod palcem, vše připravit a udělat, dodat matroš, který nakoupí od svých dodavatelů, kteří mu udělají cenu. A o to přesně jde - já prostě teď nemám 15.000Kč na profíka. Chápeš to bahno?
A nikdy jsem se nezmínil, že bych neměl v úmyslu konzultovat s profíkem na místě, jen je problém ho k tomuto účelu sehnat.

Takže jsem koupil tu rozvodnici, zasekal kabel (5-tižilovej CYKY) v husím krku do země a do zdi, přidělal rozvodnici na zeď, zapojil do ní ten kabel, a teď už skoro měsíc čekám na elektrikáře (kontaktoval jsem dva) až mi to zapojí v hlavní skříni. Práce pro zkušeného elektrikáře na max. 10 minut. Toliko k tomu "nechte to na profíkovi"

nevím škol nemám, ale 10. jste informoval co jste si vybral. Než Vám to zaslali, vysekal jste vše potřebné, tak to máte 14.dubna. Takže čekáte na elektrikáře cca dva týdny. Nepouštějte se do zapojování, když neumíte ani počítat. Jo kvalitních řemeslníků je málo. To chce každý dělat školu a na řemesla nechce nikdo.

Tak ano, použil jsem mírnou nadsázku, nicméně ty pány jsem informoval cca 5 dní před vložením příspěvku,že budu potřebovat, pokud ne přímo odborný zásah, tak alespoň konzultaci neboť kabel už jsem měl přivedený ke garáži. Den poté, co jsem informoval, že mám vybráno, už jsem měl strouhu s husím krkem (vám zřejmě trvá vysekání asi 3 metrů 4 dny, ale věřte nebo ne, měl jsem to hotové za 1 hodinu, ale zase umíte počítat). Další den jsem to měl zaházený a další den, kdy mi přišla rozvodnice byla odpoledne na zdi a zapojená.
Takže dobrá, odporný hnidopichu, pokud mi to přijdou zapojit do 10., tak se omluvím.

Úpěnlivě prosím, opravdu by se zde nenašel někdo, kdo by mi pomocí fotky označil kam který drát patří zapojit? Mám v hlavní skříni přivedený 5-tižilový kabel a potřeboval bych ho zapojit, aby mi přiváděl el. na dvě zásuvky 230 a jednu 400V. Prosím, slitujte se.