Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Opakovane se ucpavajici zachod

Celkem casto se nam ucpava zachod v cinzaku, a to bez nejake zjevne priciny. Vetsinou se ho podari prorazit horkou vodou, ale jednou jsem uz musel sundat misu, a prozkoumat, kde je problem. Podle vseho se ucpava ne misa samotna, ale problem je nekde v kolene, kde se pripojuje odtok na stupacku. Dovnitr nevidim, je to za rohem, a po pravde jsem nemel moc chut se tam koukat :) Tenkrat jsem to prorazil zahnutym dratem, ale ocividne jsem neodstranil pricinu, protoze se to stava zas a zas, tak jednou tydne az mesicne.

Nekdy se to projevuje tak, ze voda odteka pomalu, ale odtece uplne, to znamena, ze v sifonu vubec nic nezustane. Odvod ze zachodu je smerem dolu do podlahy, tam se staci doleva, a asi po pul metru se podle vseho pripojuje na stupacku.

Da se s tim neco delat svepomoci, nebo musim zavolat specialistu? Ma cenu to zkouset zvonem?

Dik!

Vlastní zkušenost - nepomohl ani opakovaně hydroxid sodný, rsp. vždycky něco trochu prošťouch, ale jinak odtok žádná sláva (a taky se jednou proleptal skrz spoj PVC, takže jsme odkapávali pod vanou, dokud soused nepřiběh kvůli stropu)
Protože byl problém ve více patrech, nakonec se pozvali borci s kamerou a objevili ucpávku z hadrů, stálo to tuším jen litr.

Každopádně začít určitě pérem, možná bude velký divení, co všechno se v trubkách skrývá.

Jinak u nás je globální problém v centrálních litinových sifonech v každém bytě (dřív nebývaly sifony u každé věci), ale to je na delší vyprávění a netýká se samozřejmě záchodu.

V první řadě bych oběhl sousedy, zda mají podobný problém. Pokud ano, bude problém někde v centrální rouře, a pak bych to nechal na firmu. Osobně si myslím, že toto je nepravděpodobnější důvod, hlavní odpad je nejspíše přicpaný a odtéká pomalu. Tudíž problém zaznamenáš jen tehdy, když dojde k souběhu/soutoku více odpadů. Předpokládám, že máte zpětné klapky, protože v takovém případě by partaje v přízemí už plavaly mezi hovnama. :-)

Druhá varianta je, že máš přicpaný vlastní odpad, a pak ti pomůže péro. Pokud se ovšem problém opakuje, bude nejspíše už stěna odpadu nehladká, tudíž náchylná k tvoření ucpávek.

Přidám vlastní zkušenost. Po nastěhování mi taky neodtékal záchod, když tak jenom pomalu. Hydroxid nepomohl, tak jsem zavolal řemeslníka a po demontáži mísy ze sifonu vytáhl držák na takové ty voňavé srágory + prázdnou tubu od zubní pasty. Pokud problém nemají i sousedi nad tebou, pak je to na 100pro něco podobného.

Je to v rodinném domku nebo v paneláku (ve kterém poschodí)? Já jsem podobné problémy měl taky, udělal jsem si žárovičku (na malé napětí) na drátech a spouštěl jsem ji do odpadové trubky, koukal jsem tam zrcátkem. Teď se k tomu asi používají kamery.
Ale pokud někdo spláchnul do záchodu hadr na podlahu (stává se to, vyleje se se špínou z kýblu), mohlo by pomoci instalatérské pero, ten hadr by se na něj namotal a dal by se vytáhnout. Nebo aspoň odhadnout podle toho, kolik pera se dá do trubky zastrčit, kde asi je ten problém. Ale pero koupit nějaké bytelnější, tím co je v odkazu výše by se nedal uvolnit ani ucpaný nos.