Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno velikost závitníku

zdravím
Chlapi, chci se zeptat, jaký násobitel se používá u závitníků? Když mám závitník 6mm, tak ta díra má být jakým vrtákem? A šroubek do toho vleze pak jaký? 6mm?

děkuji

Před 20ti roky jsme to probírali v dílnách na ZŠ, ale buď jsem nedával pozor, nebo už si to jednoduše nepamatuju :))) A google mi to taky nějak nechce najít....

Nasobitel na to zadny neni, zalezi na stoupani zavitu. Podle nasobitele 0.8 mi vyslo u M12, ze bych mel vrtat diru 9.6, ale pri rezani zavitu bych nejspis prisel o ruce nebo o zavitnik. Pokud vis stoupani (coz stejne vedet nebudes kdyz nevis prumer predvrtani), pak je priblizny vzorec prumer zavitu minus stoupani. Plus minus nejaka desetina mm. Ale tabulka je tabulka.

Myslím, že už u M8 připočítávám 0,1 a liší se to i materiálem... Je to opravdu véélmi zhruba, ale protože zpravidla stejně nemáme vrták podle tabulek, ale "pouze" po 0,1mm a navíc často vrtáme ruční vrtačkou se špatnými otáčkami a bez chlazení, díra bývá "vydřená", oválná, někdy dokonce tříhranná, závitník nasazujeme nepříliš kolmo k díře ručně... je to o citlivosti práce a závitník si s tím musí nějak poradit :-/ Proto je lépe nepoužívat "maticový", ale pěkně postupně I,II,III :-)