velikost závitníku
zdravím
Chlapi, chci se zeptat, jaký násobitel se používá u závitníků? Když mám závitník 6mm, tak ta díra má být jakým vrtákem? A šroubek do toho vleze pak jaký? 6mm?
děkuji
Před 20ti roky jsme to probírali v dílnách na ZŠ, ale buď jsem nedával pozor, nebo už si to jednoduše nepamatuju ) A google mi to taky nějak nechce najít....
Hle : http://www.rexvrtaky.cz/clanek-Prumery-vrtaku-pro- zavit
minuta hledání ...
jsou na to tabulky, ale zhruba platí 0,8 * Mx. Takže pro šroub M6 díra 4,8 (ale běžně se dělá i 5,0) a závitník M6, tedy i šroub M6.
antibaldo, děkuji. I mi se nakonec podařilo k tomuto tématu najít nějaké články. Cosi počíst a osvěžit si paměť. Na ten tvůj odkaz jsem ale nenarazil....
Jirko, děkuji, násobitel x0.8 to byl... díky :)
Nasobitel na to zadny neni, zalezi na stoupani zavitu. Podle nasobitele 0.8 mi vyslo u M12, ze bych mel vrtat diru 9.6, ale pri rezani zavitu bych nejspis prisel o ruce nebo o zavitnik. Pokud vis stoupani (coz stejne vedet nebudes kdyz nevis prumer predvrtani), pak je priblizny vzorec prumer zavitu minus stoupani. Plus minus nejaka desetina mm. Ale tabulka je tabulka.
Sice je to už přes třicet let co jsem se učil zámečníkem ,ale pořád si pamatuji,že ten násobitel 0.8 platí u závitníku do M10 pak podle tabulek.
Myslím, že už u M8 připočítávám 0,1 a liší se to i materiálem... Je to opravdu véélmi zhruba, ale protože zpravidla stejně nemáme vrták podle tabulek, ale "pouze" po 0,1mm a navíc často vrtáme ruční vrtačkou se špatnými otáčkami a bez chlazení, díra bývá "vydřená", oválná, někdy dokonce tříhranná, závitník nasazujeme nepříliš kolmo k díře ručně... je to o citlivosti práce a závitník si s tím musí nějak poradit Proto je lépe nepoužívat "maticový", ale pěkně postupně I,II,III
Uz ani znaceni neni co byvalo. Znaceni III se zrusilo kvuli nakladum na vyrobu a jsou bez prouzku
Máš li posuvné měřítko, česky šupleru, a dobrý zrak / lupu, tak zezadu
je / bývala tabulka s údaji o průměru vrtáku pro určitý závit.
Pokud mne skleróza neklame.
Zdravím, jj na měřítku to bývá, nebo také když si koupíte třeba ocelové měřítko. Poučka se stoupáním je asi nejlepší, ale nutno znát ono stoupání. Vytisknout si jednu A4 s používanými závity je ale také dobrá volba.