Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak zapojit příložný termostat k čerpadlu

Dobrý den!

Poradí prosím někdo, jak zapojit příložný termostat k čerpadlu na kotel.

V čerpadle je Hnědý a modrý drát. V hnědém vede fáze, ten vytáhnu a zapojím asi na C v termostatu.

Modrý půjde na 1 nebo 2? a jak dál to zapojit v čerpadle!

poradte prosím! není mi to podle toho schéma jasné.

děkuji mnohokrat za odpověd!

Honza:)

Modrý a zelenožlutý zůstanou zapojeny v čerpadle tak, jako dosud. Termostat nechat mimo trubku a nastavit maximální teplotu, jaká jde.
- zelenožlutý spojit také s kostrou termostatu
- hnědý odpojit z čerpadla a připojit k "C" termostatu
- z jedné z dalších svorek dovést hnědý "vývod" zpět do čerpadla na původní svorku
Připojit a pokud se čerpadlo točí, je třeba připojit hnědý "vývod" do druhé ze svorek - tato funguje obráceně. Pokud se čerpadlo netočí, je zapojení správné.
Připevnit termostat k nenabarvené trubce a mezi snímací část a trubku napatlat tu kontaktní vazelinu, která je v přiloženém váčku. Zabezpečit kabely proti vytržení, nastavit teplotu spínání... a je hotovo :-D

Tady odkaz na moje foto
https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/34102-j ak-zapojit-prilozny-termostat.html#4

Elektrikář mi řekl, že na tom nic nepokazím at si to zapojim sám, bud to pojede nebo ne! že to zapojí každej vůl.

Proto jsem se ptal abych neudělal nějaký zkrat.

Nechtělo se mi volat nějakou firmu, nebo zhánět Elektrikáře na netu, když je to teda taková prkotina.

Ještě jsem tu našel podobný dotaz jako mám já!

Odpověd byla Hnědý drát odpojit v čerpadle a připojit v termostatu na C.

A na 1 nebo 2 nový drát (bud bude spínat nebo rozepínat) vrátit zpět do čerpadla na místo hnědého.

Je to tak!
Dík Honza

Zdravím, především bych doporučil aby Vám to zapojil elektrikář. Pokud si věříte a chcete to zkusit je to na Vás. Nikdo neví jaký máte termostat, jestli mechanický nebo elektronický. Oběhové čerpadlo potřebuje zpravidla rozběhový kondenzátor, ten může být zabudován do čerpadla = tak jak popisujete z čerpadla můžou vést jen fáze a nulák. K zapojení - modrý vodič (nulák) zapojit do nuláku v zásuvce, hnědý vodič (fázi) připojit na svorku spínacího kontaktu termostatu. Druhou svorku spínacího kontaktu připojit na fázi v zásuvce. Čerpadlo může být několikarychlostní - někdy se rychlost přepíná jen přepínačem na čerpadle, někdy se musí změnit vnitřní zapojení čerpadla (několik svorek a propojek mezi nimi). Záleží na dokumentaci k čerpadlu.