Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Polský transformátor P-216 -> ???

Zdravím,
dostal se mi do rukou polský transformátor (zdarma, zamýšlel jsem ho použít pro elektrický nátah hodin Elektročas na stejnosměrných 24V), leč nevím. Nevím, zda z něj "leze" stejnosměrný nebo střídavý proud a hlavně, jestli stejnosměrný, kde je + a kde je -, svorky jsou obě černé, bez jakéhokoli popisu. Na skříni trafa není žádný typový štítek a dovnitř se mi lézt nechce, stejně tam nic nevykoukám.
Po zapojení do sítě a zapnutí (regulátor jsem raději nechal blízko nuly) se rozsvítí to červené světýlko a je slyšitelný slabý brum.
Google a internet je na informace skoupý, najde mi to mraky věcí, ale nic, co by se tohoto týkalo. Jestli jste s tím někdo dělali, víte o co jde, budu rád za každé info. Díky.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3886-polske-  trafo-jpg]

Dobrý večer , je to regulační autotrafo , na napájení nátahu hodin nevhodné a nebezpečné, výstupem je regulované střídavé napětí od nuly do max napájecího napětí. velký problém nastane při přetížení , nebo jiném přerušení vinutí se na regulované straně objeví plné sítové napětí. pro vaše účely použijte pevné trafo s usměrnovačem na 24V , nebo spínaný zdroj. tohle je vhodné pro zkušeného elektrikáře na zkoušení , nebo jako dost neefektivní stmívač na žárovky , neznám výkon ,ale odhaduji max 400 VA tj proud cca 2A.

Díky za cenné rady! Nebyl jsem si jist, co z toho leze, tak jsem k tomu nic nepřipojoval. Ty hodiny mám dvoje (HH-1 na 6V a HSH-300 na 24V), ty šestivoltové jsem připojil k napájecímu adaptéru od nějakého rádia (výstup 7,5V ss) a fungují, nátah bezproblémový. K těm druhým příležitostně něco seženu jiného.
Tuto věc odkládám do depozitáře :-)

Čistě teoreticky by se to dalo použít pro napájení nějakého diluviálního přístroje (třeba promítačky) na "starých" 120 V, ne?

Podobné autotrafo i s voltmetrem máme doma, kdysi (před cca čtyřiceti lety) to byl neocenitelný pomocník - totiž pokud bydlel človek ve vesnici na konci drátů, tak mu napětí v zásuvce dost kolísalo, což nelibě nesla televize, které se zmenšoval obraz - no a to pak stačilo přidat na autotrafu pod televizí a bylo to OK.
Měli jsme něco takového:
[ts4106.jpg]