Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Motor z pračky pro pohon katrovačky

Ahoj,
už nějakou dobu uvažuju o výrobě katrovačky s pohonem - něco jako tohle . Dlouho jsem neměl motor (a ani čas), teď kolega vyhazoval pračku, ale motor by snad měl být dobrý, tak mi ho dal. Je to typ SOLE 20584.316. Je tam 6 drátů, 2 na tachodynamo, takže to asi nepotřebuju, dva na uhlíky, dva na stator (je to tak ne?)
Chtěl bych ho využít, nepotřebuju měnit otáčky, to bych asi pořešil převodem, ale nerad bych udělal nějako koninu. Na webu je parta návodů, že se to dá zapojit tak, že jsou uhlíky a stator v sérii + samozřejmě uzemnit kostru, ale na jiných fórech se zas píše, že tohle je ohne sranda že je potřeba nějaký regulátor (zmiňovaný byl třeba tenhle , frekvenční měnič a kýho čerta). Taky jsem někde četl, že by šel použít regulátor ze starého luxu - no, taky jeden lux na chalupě mám, tak proč ne, ale klidně si nějakou součástku za pár stovek koupím o tom žádná, jen se v tom úplně moc nevyznám.

Poradil by někdo? Jen zopakuju, že nepotřebuji ani měnit směr otáčení, ani rychlost a je mi celkem jedno, jestli rychlost při zatížení mírně poklesne atd. Jde jen o to, aby se to hýbalo samo a mě pak nebolela záda když přehazuju hromadu kompostu.

Díky moc

Filip

Netroufám si o sobě tvrdit, že nejsem úplně blbej - ostatně téměř denně se o tom přesvědčuji, proto s mojí smysluplnou radou na tuto otázku nepočítejte.
Moje nesmyslné rady zní:
- Pořiďte si takový motor, který je konstruován pro použití venku, v mokrém a prašném prostředí (a který umíte použít). Motor z pračky, byť by byl za cenu "snad dobrý, zdarma" nemá takřka žádnou cenu, protože je jednoúčelový a speciální pro provoz pračky. Má výkon asi 1/4 vysavače, provozován(napájen) je prostřednictvím regulátoru v ceně nejméně 600Kč. Ačkoliv jsem léta opravoval různé pračky a k motorům měl snadný přístup, nikdy jsem žádný nepoužil k domácímu kutění, protože ostatní možnosti byly vždy jednoduší a výhodnější - bez ohledu na cenu.
- Přečtěte si na tomto fóru X příspěvků Vašeho stylu: "Hurá, mám motor z vyřazený pračky zadarmo - co s ním?" Zpravidla se vše podřídí motoru, který je nevhodný a takové je potom i celé pracné zařízení. :-/

hmm, no jo, to pro mne asi řešení nebude, ale i tak díky. nějaký betonárky nebo kravíny tady široko daleko nejsou a že bych objížděl republiku a poptával se u kravínů jestli nemají vyřazenej (ale plně funkční) vybrační motor, to mi teda sory ale přijde jako totální scifi.
Novej stojí 16 tisíc, z bazaru třeba 6 to bych si asi radši rovnou koupil tohle.
To samozřejmě udělat můžu, o peníze zase až tak nejde, ale pak si to jaksi neukutím sám. A o to tady jde. Proto se ptám na kutilský poradně ;-)

ještě zpátky k MirkoviTatrovi:

Jak silnej motor by člověk potřeboval třeba na tohle ? Neříkejte mi, že na něco takovýho by nestačil motor z pračky? Točí to bubnem ve kterým je 6 kg prádla + voda. Tak pár lopat kompostu asi taky otočí ne?

A venkovní prostředí snad nemusí vadit, ne? V dešti bych pochopitelně kompost nepřehazoval.

no aha. ale stejne takovym selskym rozumem:

nejprve jak je to v pracce:

v pracce to toci bubnem, kterej ma pri odstredovani nejakejch 1000 rpm (je to ze starsi pracky), coz asi sedi, pac na motoru je ta remenice +-D=2CM a ta remenice ma treba D=28, takze prevod 1/14, cili jak rikas se dostavame ze 14000 na ten treba tisic (vsechno zaokrouhleno samozrejme)
v bubnu je 6 kg pradla a voda
nejakou regulaci se to udela tak, ze pri normalnim otaceni pri prani to otaci bubnem priblizne tou rychlosti co bych potreboval a vykon motoru i moment je evidentne dostatecny

a co ja potrebuju:

potrebuju otacet jinym bubnem ve kterym nebude pradlo, ale par lopat(2-3) kompostu, nicmene situace zpusobem i mirou zatizeni velmi podobna otaceni pradla v pracce ve fazi prani

je mi jasny, ze v pracce je regulace slozitejsi, pac se to ruzne zrychluje, zpomaluje, cykluje podle programu a zatizeni atd. no nicmene rychlost se tam meni regulaci, nikoliv zmenou prevodu. takze to jde.
protoze elektronice moc nerozumim, tak se tedy ptam dal - je to tak, ze je jen proste potreba jiny zpusob regulace nez nejaky ten triakovy regulator?

Resp. asi se stale opakuju, ale musim se znovu zeptat - jakym zpusobem by se dali zregulovat otacky toho motoru tak, aby jeho vykonove i otackove charakteristiky byli podobne (i kdyz treba kolisave), jak je tomu v prace ve chvili kdy otaci bubnem pri prani

jeste me napad - kdyz budu mit 14000 na motoru, tak pri prevodu na remenici z pracky na ni budu mit tech 1000
kdyz na osu pridelam dalsi malou remenici zase 2cm a to vemu remenem na rafek 24' kola, tak to je 1:30, takze se dostanu na 33rpm a to uz by tak odhadem mohlo jit ne?
udelal jsem nekde myslenkovou chybu?

Před časem jsem to prohledával taky, pod názvem katrovačka to najdeš na google, včetně obrázku, kterak pan Vaníček pohání koš 300W motorem ze staré pračky. jenže to byl asynchronní z opravdu staré vířivky.
Ale i tahle věc má jen 360W motor - http://rozmetadla.heureka.cz/scheppach-rs-400-pres ivac/specifikace/#section

Se sudem jsem to našel díky historce o vrtání za trest :-Dhttp://www.nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?f=8 7&t=78783&start=45