
Ovládání segmentového displaye
Zdravím Vás,
potřebuji vyrobit výsledkovou tabuli na basebal. Display bych udělal z LED pásků, ale nevím, jak to jednoduše ovládat pomocí tlačítek +-. Existuje na to jednoduchá elektronika, nejlépe hotová, která to umí? Případně, dokázal by mi nekdo tohle vyrobit?
Díky za odpověď.
Inac samozrejme existuje aj jednoucelovy chip ktory prevadza binarny alebo BCD kod na 7segmetnovky, zadaj si do google (dekoder BCD na 7segment). Potom nemusis nic programovat. Staci ti potom k tomu uz len BCD citac alebo binarny a spravne ho zapojit aby pri 9+ isiel nazad na 0.
(a samozrejme potrebujes spravne zapojit vykonove tranzistory ktore budu spinat tie LED)
Je to tabule na softbal žákyň. Postoupily do extraligy a tam vyžadují jiné vybavení a dvacet litrů na ceduly nemám. A protože realizační tým taky nemí veliký, tak by to měly obsluhovat právě ty holky. Viděl jsem to, ale ti to měli koupené od sponzora. Dvě tlačítka na domácí, dvě na hosty, jedno na počet směn a dvě na počet outů. Ta čísla by měli být vidět na cca 50-60m, tak jsem počítal kolem 25-30cm.
No ved ano zvladne to akykolvek elektrotechnik navrhnut z komponentov (bud naprogramovat mikrokontroller a k nemu pripojit 2 tlacitka a 7tranzistorov, alebo citacka + 2tlacitka + 7seg dekoder + 7tranzistorov na spinanie LED + 7 odporov na bazu tranzistorov). Mas nejake zaklady elektrotechniky, zvladnes zapojit tranzistory, pripadne poprepajat 2 IO na nejakom plosaku trebars univerzalnom? Alebo vyuzi sluzby nejakej firmy ale to bude kludne stat aj tych 20litrov (Kc).
Bez programovania uControllera je to principialne nieco taketo http://kevinchanjoseproject.blogspot.de/2012/09/7- segment-up-down-counter.html akurat ty tam nepotrebujes ten 555 vlavo, a napravo musis dat vykonove tranzistory. A potrebujes aspon dve tie 74LS192 zretazit (aby si mal dve cifry)
... a tie tlacitka treba debouncovat, v tom zapojeni tam ked das nalavo tlacitok GND (555 netreba), tak napravo tlacitok dat na kazde napr. 1nF kondik o GND. A tie pullup odpory sa daju zvacsit z 560ohm na nejake 4k7 apod nech to zbytocne tolko nezere ked nemusi
Jak to má být asi velké? Napadá mne řídit to otočným přepínačem vícepatrovým. Nebo třeba dát tam televizor připojený jako displej k počítači, počítač by mohl být ze šmelcu a program by napsal nějaký schopnější absolvent ze základní školy.
To asi by nedopadlo, je to na ven. Pověsí se to vždycky na dugout a po zápase se to odveze a musí to být vidět tak na 50m. Čísla mi vyšla tak kolem 25- 30cm.
Tie otocne prepinace su ale moznost, Na hlavny kontakt privedies nejake napatie a potom z kontaktu pre kazdu cifru si budes spinat vykonovym tranzistorom (alebo viacerymi tranzistormi) prislusne segmenty (cez diody). Nechcem napisat ze sa to da spinat priamo ptz to bude asi dost velky prud, a tie vypinace to nemusi zvladat. Ale ked myslis ze to vypinac zvladne tak potom cez diody pozapajat kontakt kazdej cifry priamo na prislusne segmenty.