Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Částečná rekonstrukce bytu 3+1

Dobrý den,
kupujeme byt 3+1 z 50.let (panelák, krajová varianta G40) o velikosti 68m3. Vzhledem k tomu, že v bytě je téměř vše původní, uvažujeme o rekonstrukci. Bohužel naším nepřítelem je především čas a částečně finance. Proto bychom chtěli před nastěhováním udělat to nejnutnější a časem dodělat zbytek a co půjde udělat svépomocí. Na rekonstrukci bychom měli mít maximálně 3 týdny.

V bytě je stará hliníková elektroinstalace, jádro v původním stavu (mělo by být částečně zděné - 2 stěny, zatím jsme ale neměli příležitost prozkoumat, které stěny jsou v jádře zděné). Podlahy ve třech pokojích jsou parketové a bohužel vržou. Dále jsou v bytě původní staré radiátory (ty určitě budeme vyměňovat až časem). Stěny jsou obloženy palubkami, které přijdou pryč.
Nejvíc podle nás hoří koupelna, vše ostatní bychom klidně udělali až časem, pokud to ovšem jde. Tady se dostávám k několika dotazům.

Pokud budeme dělat nové jádro, je určitě logické udělat v něm i novou elektroinstalaci. Je možné ji vyměnit jen v jádře (případně plus kuchyně a chodba) a ve zbývajících pokojích zatím nechat hliník? Nebo musí být vyměněna v celém bytě naráz?

Pokud bychom měnili elektřinu v celém bytě, rádi bychom minimalizovali sekání do panelu na minimum. Lze tedy vést kabely v liště kolem podlahy? A pokud by to bylo možné, nepřekáželi by pozdější rekonstrukci podlahy? Ta totiž teď není prioritou, nějakou dobu budeme muset s vrzajícími parketami žít, prozatím budou také zakryté kobercem.

Dále mě zajímá, na co si určitě pozvat řemeslníky. Je mi jasné, že bez elektrikáře a instalatéra se neobejdeme. Ale co třeba pokládka obkladů v koupelně?

Předem děkuji za odpovědi na otázky.
Prosím také o jakékoli postřehy a nápady, jak byste postupovali v našem případě. Pokud byste měli někdo představu o ceně přestavby jádra (jádro budeme určitě bourat sami) a elektroinstalace, budeme za ni rádi.

Předmět Autor Datum
Tohle je komplexně složitá záležitost, o to hůř, když vás tlačí čas. O každé té věci by se dalo naps…
Slepejš 17.02.2016 13:05
Slepejš
Jestli seknout do panelu kvůli drážkám pro el. kabely, tak to bych se zeptal hned u správce nemovito…
TNT 19.02.2016 17:33
TNT
Rychle se nastěhovat a zbytek dodělat časem je tou nejhorší variantou kterou jen můžete zvolit. Každ…
sHpy00n 20.02.2016 13:58
sHpy00n
Rychle se nastěhovat a zbytek dodělat časem je tou nejhorší variantou kterou jen můžete zvolit. Každ… poslední
Zdoter 20.02.2016 20:40
Zdoter

Tohle je komplexně složitá záležitost, o to hůř, když vás tlačí čas.
O každé té věci by se dalo napsat mnoho stránek...
Postupná rekonstrukce je snad nejhorší možnost, co můžete udělat (chápu to, sám jsem tak postupoval - prostě to jinak nešlo). Veškeré rekonstrukční práce vám po nastěhování zaberou minimálně o 50% času víc a to počítám bez úklidu. Pokud by vás napadlo v zabydleném bytě něco bourat, počítejte s několikadenním úklidem prachu. Takže opravdu se snažte co nejvíc důležitých prací vyřešit před nastěhováním:

Elektřina - souběžně můžete provozovat novou i starou elektřinu (více najdeš pod pojmem sítě TN-C-S, ale daleko lepší je to udělat z gruntu, dávat elektřinu do lišt je spíš nouzovka, ono se zdá, že ušetříš čas, peníze, ale v budoucnu se ti to vrátí (jinak pozor na horizontální drážky do panelu, konzultoval bych se statikem) ...

... s tím souvisí ta podlaha, která by jednoznačně měla být vaše priorita, pokud jí chcete v budoucnu renovovat, je to neskutečná pakárna, obvzlášť v nastěhovaném malém bytě, tady je to časově tak třikrát náročnější, než když to uděláte teď...

... co se místností týče, pověnujte se hlavně stropům, je z toho nejvíc bordelu a je to nejnáročnější, zdi můžete udělat vždycky...

... koupelnu samozřejmě taky prioritně, tady hlavně záleží, jak moc jsi schopný toho udělat sám, u obkladů je nejdůležitější dobře připravený podklad, pak to zvládneš, já si kvůli kuchyni pořídil Laser a na rekonstrukci je to pomocník k nezaplacení...

... radiátory asi teď stejně nevyměníte, pokud jsou staré, těžko je uzavřeš z obou stran a sundáš

... cena silně závisí na tom, jak moc se budete angažovat, hlídat makáče, např. metr kabelu CYKY3Cx1,5 se dá koupit v Hornbachu za 27,- jinde (ve stejné kvalitě) za 12,- - takhle je to se vším, jinak samozřejmě (téměř) každý řemeslník vás bude chtít odrbat, usnadnit si to, nakupovat to nejlevnější a nabídnout vám to jako luxus...

Jestli seknout do panelu kvůli drážkám pro el. kabely, tak to bych se zeptal hned u správce nemovitosti jak to řeší, určitě nebudete první s dotazem. Ono se už dnes neseká, ale řeže, jde to dost rychle a v našem případě se řezaly cesty zvlášť pro el. kabely a ethernet. Taky jsem poprvé a zatím naposledy viděl jak vypadá panelákový byt skrz naskrz bez jádra, žádné nosné zdi uvnitř. Zbourali jsme si to taky sami. :-) My měli jen ohlašovací povinnost správci nemovitosti a nic kolem posudků statika nebylo třeba, ani stavebnímu úřadu jsme to nemuseli hlásti, ale v každém městě ta praxe může být nastavena jinak. Jak už radí Terrys tak to taky zopakuji, že co můžete udělat kvalitně najednou teď, žádné "to necháme napozději", budete odměněni pohodou domova na dlouhé roky. :-)

Rychle se nastěhovat a zbytek dodělat časem je tou nejhorší variantou kterou jen můžete zvolit. Každá další úprava je fyzicky, časově i finančně náročnější. Pokud je to jen trochu možné, zmobilizujte rodinu, přátele a udělejte byt zgruntu teď i za cenu že budete mít další dva tři týdny nábytek uložený někde ve stodole nebo garáži, děti u babičky a budetě třeba i nějakou dobu bydlet odděleně. Věřte že se vám to vyplatí.

Rychle se nastěhovat a zbytek dodělat časem je tou nejhorší variantou kterou jen můžete zvolit. Každá další úprava je fyzicky, časově i finančně náročnější.

Tak přijde na to jak to člověk vezme. U nás proběhla kompletní rekonstrukce začátkem loňského roku. V létě přišla dovolená a tak se práce co nejvíc urychlili, aby jsme se o dovolené mohli stěhovat. Zůstalo pár drobností, u kteých jsem si říkal, že je dodělam vzápětí už za provozu ( vymalovat pořádně chodbu, dodělat průlez na půdu apod. ). Najednou je tu únor ( bydlíme od července) a světe div se, chodba je plná věcí, ale vymalováno není. Průlez na půdu je zakrytý vatou atd. .. Opravdu je lepší vše udělat najednou a pořádně, protože jak si člověk řekne, že to dodělá časem tak se k tomu hodně těžko vrátí. Pak si začne říkat, když to takhle máme už půl roku tak se to ještě pár dní nezblázní .. uběhne rok, dva a pořád je na práci něco důležitejšího ...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru