Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem audio-reproduktory, zesilovace

zdravim, rad si hraju s elektro a momentalne mam vytvoreny zesik TDA1515BQ (2x12W) chtel bych se zeptat, jak je to se spojovanim zesilovace s repro.
pokud je zesik na napr 4ohmy tak mu musim dat 4 popr vic ale bude mene hrat ale nikdy mene jinak se (z)nici?
take bych rad vedel, jestli je mozne, kdyz bych chtel nakombinovat reproduktory treba 4ohmy 10w a 8ohmu a 50w a dal to jeden na levej channel a druhej na pravej, slo by to? nebo to mam dat obeje na jeden channel(pokud to teda vubec lze kombinovat), kdyz uz jsme u toho, kdybych chtel 1 reprak na zesik 2x napr 10w tak muzu nechat zem a spojit + l. a p. channelu? pokud bych chtel jen jeden reprak, mam i spojit L a P jacku?a jak je to s vykonem? nejlepsi je asi nechavat stejny vykon zesiku i repraku co? co kdybych dal treba 2x mensi nebo vetsi vykon na zesik nez je reprak?
kdyz z repraku nevychazi uplne cisty zvuk, nevite, kde by mohla byt chyba? taky se mi zda, ze levej channel hraje o neco hur nez pravy. jeste posledni vec, kdyz mam treba zesik na 4ohmy a reprak treba 2ohmy, muzu pred to dat rezistor 2ohmy a tim tak nenicit zesilovac? teda pokud se tim nici... :D
predem diky, zdar :)

Je to v zasade hrozne jednoduchy. Pokud je zesik stavenej na vystupni impendanci 4ohm, muzes mu dat na vystup repraky se stejnou nebo vetsi impendanci. Vetsi mu nema jak ublizit, ale zesik nedosahne patricnyho vykonu, takze bude hrat min. Pokud by byl pouzit reprak s nizsi impendanci, tak zesilovaci hrozi zkaza - byt bezny integrovany zesilovace maleho vykonu maji dost casto ruzny pojistny mechanismy, diky nimz snesou lecos - ale neni dobry na to spolehat.

Podkladat reprak odporem je blbost, pac na tom odporu se bude ztracet vykon, v pripade 2+2ohm je to pulka!

Dat na pravej a levej kanal jinej reprak je blbost, pokud se jedna o stereo prenos. Pokud je to mono vyrvavacka jeden kanal venku a jeden v baraku, tak proc ne.

Spojovat reproduktory nedoporucuju ani paraelne ani seriove - pokud clovek presne nevi, co dela, udela to spis velkou paseku nez nejakej prinos.

Jestli oba kanaly hrajou stejne a dobre, to chce bud dobry repraky, dobrej zdroj testovaciho signalu a taky hodne dobry usi. Nebo generator, osciloskop a idealne zatezovaci odpor - s tim se da sladit kde co.

prave zvuk neni uplne cistej a levej kanal hraje trochu min, zkouseli jsme to tim osciloskopem a generatorem a na nic jsme neprisli, mozna je to tema reprakama :( ja bych prave chtel jeden basovej velkej-tusim ze ma 2 ohmy a 20w a k nemu 8ohmu a 10-15w ze bych si z toho udelal vez, jestli vis jak jsou veze a skladaji se z vice repraku ze mas repro bednu a v ni treba 3

kdyz zapojim odpor seriove tak 2+2 je 4 kdyz paralerne tak 1, jde mi o to, ze kdybybch mel ten reprak 2 ohmy ale zesik na 4 tak aby se nenicil tak tam dat 2 ohmy (je mi jasne ze se bude ztracet vykon, ale jestli je to mozne...?)
jinak diky, jsi jediny ktery napsal :) :D