Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyplatí se levný multimetr?

Podívejte se na parametry napětí a proudů /DC - stejnosměrné, AC - střídavé/.

Například UT20 má střídavé napětí AC pouze do 300 V, takže kdybyste čistě náhodou chtěl měřit něco v třífázovém přívodu k nějakému stroji (cirkulárka, domácí vodárna, míchačka na beton, atd.), kde je 400 V, asi by to nestačilo. V tom případě by to chtělo měřáček, který má rozsah i 500 V nebo 600 V, jako další typy.

Pokud byste čistě náhodou chtěl zkontrolovat i nabíjecí proud z nabíječky do akumulátoru, asi by se vám hodil proudový rozsah 10 A, protože 2 A by byly málo.
Navíc je dobré si zjistit, jestli je proudový rozsah 10 A jištěný (fused), obvykle mívá i samostatnou zdířku (svorku), protože při nějaké chybě zapojení a bez jištění je z měřáku škvarek.

Prozváněčka (bzučáková zkoušečka vodivého spojení) je stejná samozřejmost jako mít doma kladívko a šroubovák. Hodí se na kontrolu všech možných vodivých spojení. Mnohdy bývá spojená s nejnižším odporovým rozsahem 200 ohmů.

Pro elektroniky je výhodná zkušečka diod, která na dobrém vodivém přechodu v propustném směru naměří napětí na přechodu u křemíkových součástek asi 0,6 až 0,8V, u germaniových asi 0,2 V. Měřič zesilovacího činitele tranzistorů h21e je dobrý pro kutily elektroniky, kteří pracují s tranzistory. Běžný laik ho nepotřebuje. Podobně nepotřebuje měření kapacit, teploty... ačkoliv teploměr se občas hodí.

Laciné přístroje mají ruční nastavování rozsahu, draží mají i automatické nastavování, což někdo nemusí mít rád, raději si ho nastaví sám.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny