Vyplatí se levný multimetr?
Zdravím,
jak už je řečeno v nadpisu vyplatí nebo ne?
Nepotřebuji měřit každý den, ale občas se něco najde (autobaterie, zvonkové trafo atd.)
Jaký by jste doporučili a v jaké cenové relaci?
Co třeba tyto?
http://www.tipa.eu/cz/multimetr-uni-t-ut-20b/d-860 97/
http://www.lseshop.cz/merici-a-spinaci-systemy/mul timetry/digitalni-multimetr-fk-8550-12434.html
Z tech dvou rozhodne ten druhej - ma pipak. Multimetr bez pipaku je na houby.
Na občasné měření to podle mého názoru plně postačí.
Přes různé kritiky a varování o nebezpečnosti, mám takovýchto
přístrojů několik. http://www.slevnuj.cz/cs/digitalni-multimetr-dt-83 0b/?gclid=CI-djZ_q8MoCFarpwgodB6kGjQ
Mám je po různých místech, tedy vždy po ruce.
Dokonce jeden v brašně a používán pro jednoduché měření
profesionálně. Pokud to omylem strčím do zásuvky na nevhodný
rozsah a poškodím ho (stalo se ), tak nad tím mávnu rukou a vyhodím ho. Mám samozřejmě lepší a dražší přístroje, ale většinou sáhnu po tomhle.
Nevýhoda je že neumí AC proud. Měřicí šňůry to chce vyhodit hned a udělat si nebo koupit jiné. Rychle se přerušují vodiče. Jinak to svoji práci udělá a pro běžné měření je přesnost dostatečná.
Já mám úplně stejný typ, koupil jsem ho u Vietnamců asi za 40 korun českých (dvě piva). Měřím s ním jen baterky případně odpor drátů, na měření v elektrické síti to samozřejmě pro jistotu nepoužívám, na to mám DU10 ještě z časů her a malin nezralých.
Docela bych uvítal, kdybych u Vietnamců mohl ve stejné cenové relaci koupit třeba i regulovaný zdroj pro takové malé domácí žvýkání.
Podívejte se na parametry napětí a proudů /DC - stejnosměrné, AC - střídavé/.
Například UT20 má střídavé napětí AC pouze do 300 V, takže kdybyste čistě náhodou chtěl měřit něco v třífázovém přívodu k nějakému stroji (cirkulárka, domácí vodárna, míchačka na beton, atd.), kde je 400 V, asi by to nestačilo. V tom případě by to chtělo měřáček, který má rozsah i 500 V nebo 600 V, jako další typy.
Pokud byste čistě náhodou chtěl zkontrolovat i nabíjecí proud z nabíječky do akumulátoru, asi by se vám hodil proudový rozsah 10 A, protože 2 A by byly málo.
Navíc je dobré si zjistit, jestli je proudový rozsah 10 A jištěný (fused), obvykle mívá i samostatnou zdířku (svorku), protože při nějaké chybě zapojení a bez jištění je z měřáku škvarek.
Prozváněčka (bzučáková zkoušečka vodivého spojení) je stejná samozřejmost jako mít doma kladívko a šroubovák. Hodí se na kontrolu všech možných vodivých spojení. Mnohdy bývá spojená s nejnižším odporovým rozsahem 200 ohmů.
Pro elektroniky je výhodná zkušečka diod, která na dobrém vodivém přechodu v propustném směru naměří napětí na přechodu u křemíkových součástek asi 0,6 až 0,8V, u germaniových asi 0,2 V. Měřič zesilovacího činitele tranzistorů h21e je dobrý pro kutily elektroniky, kteří pracují s tranzistory. Běžný laik ho nepotřebuje. Podobně nepotřebuje měření kapacit, teploty... ačkoliv teploměr se občas hodí.
Laciné přístroje mají ruční nastavování rozsahu, draží mají i automatické nastavování, což někdo nemusí mít rád, raději si ho nastaví sám.
Ten druhý mám už několik let a na občasné domácí měření mi vyhovuje
Na bezne domace veci stacia aj lacne. Na doma to nepotrebujes to mat kalibrovane s astronomickou presnostou. Ak ti vyhovuju funkcie/rozsahy, tak neni problem.
P.S> 10A rozsah ako uz bolo pisane u lacnych nemusi byt isteny a da sa nim merat len kratkodobo (do 10s apod) ptz sa v tom zohrieva nejaky odpor, pise sa to aj v navode. U ostatnych rozsahov obmedzenia nie su
Díky za rady,nakonec jsem koupil ten druhý.