Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pouzit trafo 1, nebo 2?

Zdravím, pomůže mi tu nějaký elektrikář?
Chystám se postavit si Aduinem ovládané relé.
Jen teď nevím jaké tam dát trafo, jestli EI nebo toroid...Budu spínat celkem 8 relátek, taktéž nevím, jestli traf dat více, nebo jedno s větším výkonem...
4 relé budou spínat LED pásek - 12 V max a max 1A - bude sepnuto 12 hodin - boudou celkem 4 pásky - délka pásku bude 4x 40 cm
2 relé budou spínat ostřikovač z auta pro rosící systém - 12V a max 3,5 A - bude sepnuto max 10sekund - budou celkem 2 čerpadla
2 relé budou ovládat mlhovací zařízení - 230V
Další vývodem musí být 9V pro napájení Arduina

Chci ať má trafo co nemenší odběr, takže nejspíš bude lepší objednat 2, jedno s menším výkonem pro led pásky, a druhé pro čerpadla?
Co se dívám na internet: ges, gme...trafa tam jsou, ale nezvýší se volty po usměrnění? Aby mi pásky neshořely, i když tam by měl být nějaký úbytek že jo.

no a to poslední co potřebuji je nějaká ochrana před zkratem, vyhořením... V bytě máme ještě starou elektroinstalaci, 2 kable, myslím, že žlutozelený tam není, musel bych rozebrat zásuvku a řekl bych co přesně tam je...Potřebuji prostě nějakou ochranu, kdyby se náhodou v teráriu kde je vlhkost 90% stak někde na led pásku zkrat nebo nějaká porucha, ať to vypne celé zařízení a pokud možno nešlo to dál...Raději nechám zvířata po tmě, než aby vyhořel byt. Ještě jsem na netu objevil zásuvku s proudovou ochranou, ale nevím, zda li by mi to v něčem pomohlo, proto se ptám. Děkuji za každou radu a připomínku.

Tento pásek je použit - 93 CRI, 20W na metr...

kód:
led-pasek-cri-600-vnitrni

trafo mám tot:

kód:
http://www.t-led.cz/led-zdroj-12v-24w-s-vypinacem- cerny

Pouzi menice (12V "spinany zdroj", maju vsade aj u cinana na ebay) a ne trafa. Trafom (nestabilizovane) tie LED najskor odpalis ptz tam bude napatie plusminus autobus a lacne LED pasky nemaju prudovy stabilizator len maly odpor seriovo.

Arduino snad nepotrebuje presne 9V, ale cokolvek (je v tom tusim stabilizator 5V a 3,3V ak sa nemylim)

Resp ten zdroj co mas by sa dal pouzit na LED pasky ale je slaby, 4x40cm pasku je 1,6m, a to je pri 20W na meter dokopy 32W. Ten zdroj ale zvlada len 24W, t.j. je slaby.

P.S: a na ostrikovac mozes pouzit cokolvek, v aute je napatie 10-14V takze plusminus autobus. Ked mas nejake stare EI trafo ktore dava 9V AC to je po usmerneni a vyhladeni ca 12,6V. Ja by som ale pouzil jeden poriadny spinany zdroj napr. 12V 90W a napajal nim vsetko (aj na arduino mozes dat 12V)

Pisem spinany zdroj a ne trafo. Spinany zdroj sam skoro nic nezere (ucinnost vyse 80%), elektriky to odobera len tolko kolko momentalne zeru zapnute spotrebice (plus nejakych 10-20% z aktualneho odberu spotrebicov, straty na menici).
Ked nebude zapnute nic, tak ten zdroj nezere skoro nic.

Keby si mal nejake stare trafa v sufliku tak by si to mohol urobit tak ze ten 12V 24W spinany zdroj co uz mas by som pouzil len na arduino (trvale zapnuty) a na cievky rele, a rele by potom zapinali 230V na tie nejake dalsie trafa. Ale na LED pasiky by si musel napatie stabilizovat na 12V nech to neodpalis. Na cerpadlo je to fuk, tomu staci zhruba 10-14V.
Ak tie trafa chces ale kupovat nove tak to je nezmysel, to je jednoduchsie kupit jeden zdroj 12V 90W a ten by bol furt zapnuty a napajalo by sa z neho vsetko (P.S. principialne potom ani nepotrebujes rele, ak pouzijes slusny spinaci tranzistor. rele by potom bolo len na ten jeden 230V neviemco z bodu 4.)

Ok, takže napajeni arduina a rele bych mel...ted sehnat spinany zdroj na pasky a čerpadla...a ted dost důležitá věc, zabezpeceni proti jakémukoliv vlivu? Zkrat, vlhkost atd? Koupit do zásuvky zásuvku s proudovým chranicem? Jde o to, ze třeba nebudu 10 dni doma, ale bude to muset furt pracovat...jak toto zabezpečit? Sorry ze raz pisu s diakritikou, pak zas ne, pisu z telefonu

To sa neda zabezpecit. Spinane zdroje mavaju ochranu proti skratu, a na vstupe snad je poistka (mozes si tam dat aj dalsiu vlastnu ak chces). Ak bude v kovovom obale tak sa nic nestane ani keby sa to vnutri roztavilo. Tie zdroje su robene na trvaly provoz.

Ak budes kupovat novy zdroj, tak LEN JEDEN NA VSETKO. Nespinaj relatkom dalsi spinany zdroj, ptz to rele nevydrzi narazovy prud nabijajuci kondiky na vstupe zdroja.

Ono to je fakt lepsie pajkovat alebo aspon pocinovat tie draty co ustrihnes. Ten drat bude lanko (vela tenkych dratikov) a ak budu moc tenke tak sa ti to tam bude trhat na skrutke apod.

Si kup asi radsej to s tymi volnymi dratmi, tie su uz pocinovane, a zastrcku si kup nejaku samotnu v nejakom elektro obchode, a zapoj zastrcku. Zeleno-zlty ide na kolik, ostatne 2 na zbytok (tam je uz jedno ze ktory kam).

Prudovy chranic chrani pred dotykom, ked sa dostane faza niekam inam jak tam kde ma. Je to hlavne na ochranu osob. Skraty apod isti normalny istic. Vzhladom na to ze tam budes manipulovat aj s dratmi 230V na nejake pumpy ci co si to chcel, tak ten chranic moze byt dobra vec. A stejne si budes muset vyviest 230V tak to si rovno kup tu zastrcku a zdroj s volnymi dratmi

P.S. moze sa stat (ak to arduino ma nahodou naprd odfiltrovane napajanie) ze pri zapnuti pumpy arduino zamrzne apod. Potom bude treba bud pripajkovat nejaku tlmivku a dalsie kondenzatory k arduinu na napajanie, alebo napajat arduino extra zdrojom. Ale snad to tam odfiltrovali dostatocne).

Jde o to ze čerpadlo bude rosit terária. Čerpadlo bude napojeno na rosici trysky. Ještě me napadla jedna věc, a to pouzit tlakovou nadrž, kompresorek a tuto zázračnou vecicku.
32442476232.html
Otázkou je jak silný kompresor bych musel pouzit abych dosáhnul 5bar. Ještě bych moh pouzit 1 čerpadlo na roseni 2 terarii

Takze bych jeste potreboval pred objednavkou to trosku doladit:
koupim toto trafo:
led-zdroj-12v-96w-zasuvkovy
trafu ustrihnu koncovku pro 12V a privedu na svorky + a -
na svorky pridam postupne vsechny periferie na napajeni (arduino,led svetla - pasky zatim 2x 0,5m a cerpadlo)
ted budu citovat z vedlejsiho fora pri zapnuti cerpadla:

Ako čerpadlo sa mi osvedčilo

http://www.ebay.com/itm/Mini-Water-Gear-Priming-DC -3-12V-RS-360SH-Spray-Pumping-Motor-Aquarium-QH9-/ 201516766148?hash=item2eeb55d3c4:g:5ZoAAOSwpzdWsfC 6

používam ho na 5 V a berie pri záťaži (trysky) cca 3 A, ale pozor, pri rozbehu zhodí aj 20 A zdroj z PC, preto som musel pridať jednoduchý obvod na spomalenie rozbehu.

otazkou je, zda pri takovem velkem odberu to 1. trafo (spinany zdroj) utahne, a za 2. zda li pri tak velkem odberu se nemuze stat, ze se na svorkovnici objevi nahle velky proud a poskodi treba arduino...Pomohl by mi tu nekdo sesmolit kdyz tak jak zapojit toto cerpadlo aby nemelo naraz tak velky odber? Toto cerpadlo bude zapojene, jako rosici zarizeni, proto musi byt silne aby dokazalo protlacit vodu pres trysky na roseni. Dekuji jeste jednou za jakoukoliv pripominku a radu

Nebo kdyby hrozilo pri narazovem velkem proudu poskozeni ostatnich modulu pro arduino - lcd displej, rele moduly, ethernet modul, arduino samotne, tak muzu jeste maximalne napajet zvlast...Spis se bojim toho, ze mi cerpadlo veme najednou takovy proud, ze mi to zdroj proste neutahne

Pri velkom prude hrozi ze sa to trafo vypne, pripadne sa trafo moze odpalit.
Kolko ma cerpadlo startovaci prud zavisi od cerpadla a napatia atd. Da sa to principialne aj obmedzit nejakymi dodatocnymi suciastkami, zhlavy neviem co by som tam dal, mozno spravne dimenzovany LC clen (googli si DC motor omezeni startovaci proud)