Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak na postupnou rekonstrukci domu?

Dobrý den,
máme starší domek. Je v něm všechno v háji a postupně, jak tam o víkendech jezdíme, začít z opravami. Chtěl bych začít postupně místnost po místnosti. Nechci rozebrat celý dům, protože tam pořád trvale bydlí jedna osoba.
Potřebuji poradit. Vlezu do místnosti. Jak začít? Chtěl jsem vytrhat starou mokrou dřevěnou podlahu. Pod ní je škvára.
Je dobrý nápad to vyrvat ven, škváru odvést, udělat tam z ipy vanu a zalít to betonem?
Můžete mi prosím napsat nějaký postup pro rekonstrukci jedné místnosti?
Díky
Ondra

Předmět Autor Datum
Tak zrovna u podlah jsou dva tábory. Jeden vykope, na hubený beton vloží hydroizolaci, min. 10 cm po…
kejki 24.01.2016 15:01
kejki
Jak už píše kejki. Pokud je to objekt na celkovou rekonstrukci, tak já osobně bych začal taky střech…
Zdoter 24.01.2016 16:12
Zdoter
Z vlastní zkušenosti - zbourat a postavit nový
Robisek2222 25.01.2016 06:52
Robisek2222
Ondřeji, z vlastní zkušenosti. Po dobrém obědě u kafíčka, sepsat vše co víte že je špatné. Pak někdo…
milan.cukrar 25.01.2016 08:48
milan.cukrar
Po dobrém obědě u kafíčka, sepsat vše co víte že je špatné. Pak někdo zjistí mnoho dalších věcí, co…
Zdoter 25.01.2016 19:23
Zdoter
Zdote, já to vodím podobně, jinak a lépe. Páč dnešní možnosti jsou jinde, než před 20-25 lety.. Ale… poslední
milan.cukrar 26.01.2016 07:14
milan.cukrar

Tak zrovna u podlah jsou dva tábory. Jeden vykope, na hubený beton vloží hydroizolaci, min. 10 cm podlahového polystyrenu, separační folii a dál betonovou desku, nebo prošroubované OSB desky. Druhý tábor tvrdí, že tím stoupne vlhkost ve stěnách, které nemají izolaci, proto proloží zásyp větracími trubkami vytaženými až ven s komínovým efektem a až nad nimi buduje podlahu. Osobně mám variantu 1.
Pokud tam nebudete bydlet, tak je potřeba zajistit řízené větrání.

První byla střecha. Pak strhat rákosové stropy, otlouct omítky, vyvézt podlahu, připravit okenní otvory, u těch se rovnou bouralo až k zemi a vkládala se hydroizolace. Tím se odvážel největší bordel najednou. Pak podlaha, konstrukce stropu, voda, elektrika a omítky. Lituji, že jsem nedal podlahové topení, je to dost peněz, ale dneska jsou dostupnější nízkoteplotní zdroje, jako solár, kondenzační kotle a nakonec i ta elektrika.

Jak už píše kejki. Pokud je to objekt na celkovou rekonstrukci, tak já osobně bych začal taky střechou. Případně když ne tou, tak určitě elektrika/voda/odpady. To jsou věci, u kterých je největší bourání atd. Nedovedu si představit udělat si nové podlahy a pak do toho vysekávat prostupy pro odpady, do zdí sekat elektriku apod. Já osobně jsem dělal podlahy skoro až nakonec. Když bylo vše nahrubo naházené, natahané. Pak už zbyl jen sádrokarton a štukování. Aspoň člověk nemusel pořád řešit zakrývání, když člověk věděl, že se to stejně překryje polyšem a zaleje betonem.

Ondřeji, z vlastní zkušenosti. Po dobrém obědě u kafíčka, sepsat vše co víte že je špatné. Pak někdo zjistí mnoho dalších věcí, co jste nenapsal.
Nejříve musíte zabezpečit záchod a umytí, popřípadě koupání. Samozřejmě prozatimní.
Nesmí Vám do stavby pršet.
Proto bych doporučil sehnat někoho, kdo rozumí stavařině, pozvat ho na oběd a prohlídku stavby. Zde můžeme napsat spoustu názoru a zkušeností, bohužel nevíme, jak vypadá stavba.
Až budete mít rozepsáno, co je třeba, pak lze stanovit, co nejdříve, a hlavně jak to udělat bez těch chyb, které udělá každý stavebník.
Milý Ondro, přeji Vám jen správné rozhodnutí.

Po dobrém obědě u kafíčka, sepsat vše co víte že je špatné. Pak někdo zjistí mnoho dalších věcí, co jste nenapsal.

Tohle je svatá pravda. Když jsem se pouštěl do rekonstrukce, tak jsem si to doslova představoval jak hurvínek válku. Nejhorší pro mě byli situace, když už byla práce "rozjetá" naplánovaný nějaký časový harmonogram prací, aby pěkně navazovali a člověk pak v průběhu nějaké činosti, u které se předpokládal čas třeba půl dne, narazil na kupu jiných problémů, které musel řešit a bylo veselo :-) Holt starý dům bez plánů, nikdo už si nepamatoval co, z čeho a jak bylo stavěno. Každý den byl překvapení :-) ale zase bydlíme ve vlastním z minimem dluhů a to za to stálo ... A samozřejmě po půl roce bydlení vidím co se mohlo udělat jinak. Neříkám lépe, ale prostě jinak.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru